Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

Dust2 rekabetçi sahneden çıkarıldı

Counter Strike tarihinin belki de en klasik haritalarından biri olan Dust2, bir süreliğine rekabetçi harita havuzundan çıkarıldı.

E-LEAGUE 2017’nin de tamamlanmasıyla birlikte Valve haritalar konusunda değişikliğe gitti. Counter Strike’ın doğduğu günden bu yana en fazla oynanan ve belki de en fazla sevilen haritalarından biri olan Dust2, oyunun aktif dereceli harita havuzundan çıkarıldı. Bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek CS:GO organizasyonlarında artık efsane harita yer almayacak.

Dust2, 1999 yılında oluşturulmuş ve Counter Strike’ın neredeyse tüm versiyonlarında bir şekilde bulunmuştu. Artık aktif harita havuzundan çıkartılan haritanın yerine ise Inferno haritası dahil edildi. Counter Strike oyuncuları arasında bir o kadar popüler olan Inferno, neredeyse bir senedir dereceli harita havuzunda bulunmuyordu. Bu süre zarfında birçok yeniliğin yapıldığı ve tekrardan düzenlenen Inferno, şimdilik Dust2’den boşalan yeri dolduracak.

Söz konusu gelişmenin ardından Dreamhack’in CS:GO’dan sorumlu yöneticisi, yaklaşmakta olan Dreamhack Masters Las Vegas’ta kullanılacak harita havuzuna Inferno’nun eklendiğini twitter aracılığıyla duyurdu. Bu tarihten sonra gerçekleştirilecek olan organizasyonlarda da Inferno’nun kullanılması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Haritalarda yapılan bu değişiklik profesyonel CS:GO oyuncuları arasında çeşitli tepkileri beraberinde getirdi. Bazı oyuncular haritanın çıkarılmasını üzüntüyle karşılarken bazıları da bu durumun sürpriz olmadığını ve Dust2’nin diğer haritalar arasında yeniden düzenlenmeyen tek harita olduğunu belirtti.

2014-2015 yıllarında Inferno, hem rekabetçi oyun modu hem de normal eşleştirme için CS:GO harita havuzunun vazgeçilmez bir parçasıydı. Ancak 2016 yılında alınan bir kararla Inferno’nun yerini daha önceden düzenlemeye alınan ve yeni bir görünüme kavuşan Nuke almıştı. Bu gelişmenin ardından havuzdan çıkarılan Inferno da yaklaşık bir senedir yeniden düzenleniyordu. Dust2’nin yerini de Inferno’nun almasıyla efsane haritanın bazı değişikliklerden sonra tekrar oyuna katılmasını umuyoruz.

Çevirmen. Hobi olarak Dota 2 ve CS:GO oynar. Savaş tarihine meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir