Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

ESL One Köln 2015’i 27 milyon kişi izledi

Geçtiğimiz hafta düzenlenen ve yılın en büyük CS:GO turnuvası olma özelliği taşıyan ESL One Köln’ün ardından açıklanan istatistikler ne kadar büyük bir turnuvayı geride bıraktığımızı gözler önüne seriyor.

Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen turnuva, şehrin en büyük kapalı mekanı olan LANXESS arenada 11.000 canlı izleyici karşısında sevenleriyle buluştu. Aynı zamanda ESL One Köln, ekran başında 27 milyon tekil izleyici sayısına ulaşarak bu alanda da bir rekor kırarken, toplam izlenme saati olarak da 34 milyon saat gibi inanılmaz bir sayıyla ulaştı. Yani 3879 yıllık zaman, CS:GO ile geçti.

Anlık izleyici sayısında ise dönem dönem Twitch ve GOTV’de 1.3 milyon civarlarına çıkan turnuva, izleyici açısından bir önceki turnuvaya oranla %30 oranında büyüyerek e-Spor tarihinde bir rekora daha imza attı. Turnuva öncesinde satışa çıkan ve Steam üzerinden alınabilen oyuncu ve takım çıkartmalarına oyuncular büyük bir ilgi gösterdi. Satılan çıkartmalardan elde edilen 4.2 milyon doların üzerindeki  gelir oyunculara, takıma ve organizasyonu düzenleyenlere destek olarak geri döndü. Bu verilerin ışığında e-Sporun ne derecede geliştiğini ve büyüdüğünü, pazarın hem finansal hem de prestij açısından çıtayı ne kadar üstlere çıkardığını görebiliyoruz.

Turnuva bir başka açıdan da bir ilk niteliği taşıyor. ESL One Köln 2015 etkinliği sporculara doping testi yapılan ilk eSpor turnuvası olarak kayıtlara geçerken, ESL yetkilileri NADA ve WADA gibi dopingi engelleme örgütleriyle işbirliğine gitti ve bundan sonraki ESL turnuvaları için de doping testi yapacağını açıkladı.

Turnuvayı Fnatic zaferle kapatırken, üçüncü majör turnuva zaferine imza atarak dünyanın en iyi CS:GO takımı olduğunu kanıtladı ve 100.000 dolarlık şampiyonluk ödülünün sahibi oldu. Fnatic takım olarak turnuvaya damga vururken, oyun içi istatistiklerde de Fnatic oyuncusu Flusha ve Olofmeister’ın önderliği göze çarptı. Flusha 12 istatistikte ilk sırayı alırken, Olofmeister 9 kez en iyiler arasında yer aldı. HLTV.org’un düzenlediği istatistiklere aşağıdan erişebilirsiniz.

hltv stats

Bir sonraki ESL etkinliği ise 3-4 Ekim’de New York’da dünyanın en iyi Dota takımlarının Medison Square Garden’daki mücadelesine sahne olacak. ESL turnuvaları hakkında tüm detaylı bilgileri esl-one.com adresinden takip edebilirsiniz.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir