Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

FaZe Clan, NiKo transferiyle rekor kırdı

Geçtiğimiz hafta yaptığı transferle FaZe Clan, profesyonel CS:GO sahnesinde bugüne kadar gerçekleştirilmiş en pahalı hareketliliğe imza atmış oldu.

Nikola “NiKo” Kovac, geçtiğimiz hafta mousesports’dan FaZe Clan’a transfer oldu ve bu transfer detayları itibarıyla bir transferden fazlası gibi görünüyor. Çok iyi bir oyuncu olmasının yanı sıra NiKo, FaZe Clan tarafından kendisi için mousesports’a ödenen ücret sebebiyle an itibarıyla en pahalı profesyonel CS:GO oyuncusu da oldu. Bu transfer ile birlikte profesyonel CS:GO sahnesinde geride bırakılan 16 ay içerisinde oyuncular için ödenen ücretlerdeki artış yüzde 230’a ulaştı.

Takıma yakın kaynaklara göre NiKo’nun FaZe’e transferi yaklaşık 500.000 dolara mal oldu. Söz konusu rakam bir rekor kırarak bugüne kadar yapılmış en pahalı transfer olurken, NiKo’dan önce liderlik koltuğunda yaklaşık 160.000 dolarlık transfer ücretiyle Adil “ScreaM” Benrlitom vardı. ScreaM, 2015 Eylül’de Gamers2’dan (şimdiki G2 Esports) Titan’a transfer olmuştu. Söz konusu rakamlar ise sadece kamuoyuna bildirilen transferleri içeriyor.

Her yönüyle tam donanımlı bir oyuncu olarak değerlendirilen NiKo, bugün itibarıyla geniş bir kitle tarafından dünyadaki en iyi CS:GO oyuncularından biri olarak görülüyor. Harika bir oyuncu olmasının yanı sıra, NiKo geçtiğimiz iki sene içerisinde mousesports’un elde ettiği başarılarda takımın ağır topu olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla oyuncunun bu denli yüksek bir ücretle transfer edilmesi çok da şaşırtıcı bir gelişme değil. Ancak oyuncunun takımı için gösterdiği inanılmaz performans ve özveri bazı başarıların kazanılmasında etkili olsa da, mousesports dünya devlerine karşı elle tutulur bir başarıya imza atabilmiş değil.

Böyle bir atmosfer içerisinde yeteneğiyle takım arkadaşlarının arasında çaresiz kalan NiKo’nun artık bu zincirlerinden kurtulması ve hak ettiği yere gelmesi de kaçınılmaz bir gelişmeydi. Bu gelişmenin kişisel yönlerini bir kenara bırakacak olursak, aslında büyük resmi görmek de gerekiyor. Her ne kadar inanılmaz bir gelişme olsa da profesyonel CS:GO sahnesinde son 16 ayda ödenen transfer ücretlerindeki artış yüzde 230’a kadar ulaştı. 2015 Eylül ayında Adil “ScreaM” Benrlitom’un yaklaşık 160.000 dolarlık bir ücret ile Titan’a transfer olmasının üzerinden sadece 16 ay geçmişken NiKo’nun yaklaşık 500.000 dolarlık bir ücretle transfer olması gerçekten inanılmaz bir durum.

Söz konusu transferin gerçekleşmesinden önce, rakamın 1 milyon dolar bandına kadar yükseleceği dedikoduları vardı ancak FaZe Clan hem bu belirsizliği ortadan kaldırmak hem de asılsız abartı rakamların önüne geçmek adına bir açıklama yapma ihtiyacı duydu: Counter Strike sahnesinde her ne kadar uzun bir süredir bulunmasak da kamuoyu tarafından sürekli konuşulan birden fazla transfer gerçekleştirdik ve bu sektörü abartılmış, asılsız rakamlardan korumak adına üzerimize düşeni yapmanın ne kadar önemli olduğunun da farkındayız. Profesyonel Counter Strike sahnesinin yakından takipçisi olanlardan, söz konusu transfer için harcanan rakamın abartılarak asılsız bir şekilde sunulmamasını rica ediyoruz.

Espor organizasyonlarının, abartılmış ve asılsız rakamların ne kadar zararlı bir etkisi olabileceğini bilmesi güzel bir gelişme, ancak FaZe Clan tarafından yapılan açıklamada “doğru rakamın” verilmemiş olması da dikkat çekiyor.

Çevirmen. Hobi olarak Dota 2 ve CS:GO oynar. Savaş tarihine meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir