Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

Valve, gürültücüleri engelleyecek bir sistem geliştiriyor

Rekabetçi maçlara eğer takım halinde girmediyseniz, şansınız pek yaver gitmeyebilir. Oyun en kritik anlarında bile gürültü yaparak sinirlerinizi bozan bazı troll’ler de malumunuz. Yıllardır şikayet edilen bu konu, toplulukta bir çığlık haline gelmişti. İşte Valve, topluluktan yükselen bu çığlığı duydu. Bunu engelleyecek yeni bir sistem geliştiriliyor.

Yıllardır oyuncular bu soruna kendileri çözüm üretiyordu. Gürültü yapanı puan tablosundan sessize alarak, kötüye kullanımı bildirmek yapılabilecek tek çözümdü. Şimdi Valve, bu oyuncuları otomatik olarak susturacak bir sistem üzerinde çalışıyor.

Sistem işlemeye başladığında, oyuncular eğer gürültücü olarak çok fazla kötüye kullanım raporu aldılarsa, oyundan bir uyarı alacaklar. Eğer bu uyarı görmezden gelinerek aynı şey yapılmaya devam ederse, oyuncu cezalandırılacak.

Cezalandırılan oyuncu, maçlara girdiğinde artık sesi oyun başında kapalı olarak maça girecek. Bu ceza, oyuncunun cezayı kaldırmaya yetecek kadar tecrübe puanı kazanmasına kadar devam edecek. Sesi kapalı olan oyuncu, istenirse şu anda olduğu gibi manuel olarak da sessize alınabilecek.

Elbette bu sistemin doğru çalışabilmesi için, oyuncuların kötüye kullanımları bildirme alışkanlığı kazanması gerekiyor. Bu sistemin kötüye kullanılmasının önüne geçmek için de ayrı bir sistem geliştiriliyor. Yeterince aktif olarak raporlama yapmayan hesapların uyarıları daha az dikkate alınacak.

Bu durum da diğer sistemlerde olduğu gibi anonim olarak çalışacak. Yani eğer gürültücü kişi arkadaşınız bile olsa, onun haberi olmadan bildirimde bulunabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir