FIFA

FIFA 18’in en pahalı oyuncuları

Büyük etkinliklerin geçmesi ile beraber FIFA 18’deki önemli kartlar ve ikonlar da artık piyasada bulunmaya başladı. En iyi oyuncuların fiyatı dudak uçuklatacak olsa da, profesyonel oyuncuların kadrolarında görmeye başladık. Bir yandan bu kadar jetonu nasıl kazandıklarını merak ederken, bir yandan da acaba en pahalı oyuncular kim onlar göz atalım?

Bakalım tahminleriniz ne kadar doğru?

Not: Aynı oyuncunun sadece en pahalı kartı listelenmiştir.

10- Lothar Matthäus – 1.82M

 

Alman futbol tarihinin en önemli isimlerinden biri, kariyerine bitmek bilmeyen enerjili bir orta saha olarak başlamış, daha sonra da defans olarak oynamış. Prime kartı bu nedenle 93’lük bir orta saha kartı olarak tasarlanmış.

En düşük özelliği 82’lik Dribbling ile sahanın her yerinde etkili olan box-to-box dediğimiz orta sahaların arasında en iyilerden biri. Profesyoneller onu defans ve fizik özelliklerinin iyi olması nedeniyle daha çok merkez orta sahada tercih etmekte.

 

 

9- Patrick Vieira – 2.08M

 

Defansif orta sahalar arasında belki de en korkutucu olanı Vieira. 90 Defans ve 91 Fizik özelliği ile yanına gelen herkesi deviren 1.92’lik dev, bazı profesyonellerin vazgeçilmez defansif orta sahası durumunda.

Oyun başından beri merakla beklenen prime kartı çıktığından beri kendisine ilgisi azalmamış durumda. En kötü özelliği olan 80’lik Şut değerinin, Prime Rui Costa’nın şut değerinden sadece 1 eksik olması, aslında kendisini hücumda da etkili olabilecek bir oyuncu haline getiriyor.

 

 

8- Thierry Henry – 2.09M

 

Fransız efsane, FIFA 18’de de pek çok oyuncunun tercihi durumunda. İlk çıktığında eleştirilere maruz kalsa da oyuncular kendisine alıştıkça daha etkili kullanımları da ortaya çıktı.

94’lük bitiriclik değeri ile düzgün vurulan her şutu gole çevirebilecek olması, kendisini oyunun en iyi santraforlarından biri haline getiriyor. 80’lik fizik değeri ise çoğu stoper ile mücadele edebilecek kapasitede.

Eğer karşınıza gelirse kendisini markaj altından kaçırmamaya dikkat edin.

 

7- Pele – 2.36M

 

Kimileri için tarihin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu Pele. Oyun içinde de denk geldiyseniz, kendisi gerçekten de ayrı bir seviyede oynuyormuş hissiyatı veriyor.

Fizik değeri nispeten düşük olduğu için, profesyoneller genelde kendisini süper yedek olarak kullanıyor. Hız, pas, dribbling ve şut değerinin en üst seviyede olması nedeniyle oyuna sonradan girdiğinde yorulan defansı kolayca elimine edebiliyor.

Hirving Lozano’dan şikayetçiyseniz, kendisiyle umarım karşılaşmazsınız.

 

 

6- Lionel Messi – 2.43M

 

Listede görmeyi beklediğimiz isimlerden birisi kendisi. Yılın Takımı kartı ile 98 ortalamaya ulaşan Messi, Pele’nin 95’lik kartının iki tık üst modeli kıvamında. Profesyonellerin bir kısmı kendisinin yerine farklı kartları tercih etse de Messi oynadığı her maçta skora etki edebilen bir kart.

Şimdilik en yüksek kartı 98 olan Messi, sezonun takımına seçilmesi durumunda muhtemelen 99’luk bir kart çıkarıp fiyatını daha da arttıracaktır.

 

 

 

5- Paolo Maldini – 2.93M

 

 

Prime kartının çıkmasıyla beraber, Rio Ferdinand’ın koltuğunu almış durumda. 96’lık defans değeri ile tek başına etten bir duvar haline dönüşüyor maç içinde. Şimdilik oyundaki en iyi defans kabul edilen Maldini, aynı zamanda her profesyonelin tercihi konumunda.

 

 

 

4- Ronaldinho – 3M

 

Oynadığı dönemlerde olduğu gibi, oynayan herkesin sevdiği bir kart haline gelmiş durumda. 5 yıldız yetenek hareketlerini yapabilmesiyle de ön plana çıkan Gaucho, profesyoneller tarafından genelde aynı poziyonda Ronaldo’nun bulunması nedeniyle yedekten oyuna alınıyor.

Oynamasının keyifli olması bir yana, oyuncuların çoğunun gönül bağı da olması nedeniyle fiyatının kolay kolay azalma bir kart haline geldi.

 

 

 

3- Cristiano Ronaldo –  4.05M

 

Oyunun tartışmasız hücumda en iyi kartı denilebilecek seviyede. Yılın Takımı kartı ile 99’luk ortalamayı yakalayan Ronaldo, oyuncuların aklına şu soruyu getiriyor: “99’luk ikinci bir kartı çıkacak mı?”

Bir düşük kartı 96 olan oyuncu, Sezonun Takımı etkinliğine kadar göstereceği performanslar ile arayı kapatabilir ve hatta bir tane daha 99’luk kart çıkarabilir. Bu durumda zaten değerleri 99’u görmüş bir kart, daha ne kadar yükselebilir hep birlikte göreceğiz.

 

 

2- Ruud Gullit – 4.2M

 

Oyunun ikinci en pahalı kartı olan Gullit, değerleri ile neden pahalı olduğunu anlatıyor. Orta sahadaki en iyi oyuncu konumunda olduğu için, hem defansta hem ofansta kullanılabiliyor.

Uzun boyu ve fiziği sayesinde sahanın her yerinde ikili mücadeleleri kazanan bir yapısı sayesinde, profesyonellerin de en çok kullandığı kart. Dönemimizin popüler oyuncularından Ronaldo ve Messi’yi fiyat konusunda geride bırakabilmesi de oyun içinde ne kadar fark yarattığını açıklamakta.

 

 

1- Ronaldo Nazario –  10M

 

Oyun başından beri en çok beklenen kart olmuştu prime Ronaldo. Çıkar çıkmaz herkesin edinmeye çalıştığı kartın fiyatı en yakın rakibinin 5 milyon jeton uzağında. Hala da markette yeterince olmadığı için fiyatı hızlıca artıp azalabiliyor. Baktığınızda markette bulamazsanız gayet normal, kendisinden çok az bulunuyor.

5 yıldız zayıf ayak ve yetenek hareketlerine sahip olması kendisine olan ilgiyi daha da arttırmakta. Ayrıca hücumda Yılın Takımı Ronaldo kartı ile yarışabilecek tek kart pozisyonunda.

98 Bitiricilik değeri ile kendisiyle gol kaçırmak ise büyük başarı istiyor.

 

0- Diego Maradona – Piyasada yok

 

İlk çıktığında değeri 10-15M arasında değişiyordu, şimdi ise piyasada bulunması zor bir kart haline geldi.

Nisan başında ise fiyatının 5 milyona kadar düştüğü görüldü. Bazı profesyonellerin ilk 11’de başlattığı, bazılarının ise yedekten oyuna almayı tercih ettiği kart ile oynamanın çok keyifli olduğu su götürmez bir gerçek.

Bakalım piyasada yer almaya başladığında hangi sıralamada yer alacak.

 

 

Henüz Prime kartı çıkmayan Pele, piyasaya çıktığında sizce fiyatı ne olur?

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.