PCIFIC Espor Kaan Karapınar Genel Röportaj VALORANT

5mid Özel: PCIFIC Esports Takım Sahibi Kaan Karapınar Röportajı

Türkiye’nin yükselişte olan iddialı espor kulüplerinden PCIFIC Espor, PCIFIC Esports‘un takım sahibi Kaan Karapınar ile PCIFIC Espor ve VALORANT çalışmaları hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine ve PCIFIC Esports / PCIFIC Espor ailesine bize zaman ayırdıkları için teşekkür ederiz.


– Öncelikle, sizi tanımayanlar için kulübünüzden yani PCIFIC Esports‘dan bahseder misiniz?

PCIFIC Esports, İzmir merkezli, esporun öncelikle şehrimizde ve anadoluda gelişmesini amaçlayan, 2018’den bu yana Türkiye’de esporu ve esporda emek sarfeden her insan ile birleşip bulunduğu sektörü geliştirmeye çalışan çok kulvarlı bir espor kulübüdür.

– CS2 ve LOL’de bir akademi projeniz olduğunu görüyoruz. Riot kurallarına göre akademi takımı VALORANT’ta yasak ama eğitim projelerinin bir sorunu bulunmuyor. Böyle bir şey VALORANT için de yapacak mısınız ?

Kulübümüzün önceliklerinden biri yetiştirdiğimiz sporcular ile kendi ekolümüzü oluşturmak. Bu noktada geçtiğimiz dönemde PCIFIC Youth projemizi hayata geçirmiştik. Sizin de bahsettiğiniz üzere Akademi yasağı ile birlikte bu projeyi sonlandırdık. Şimdiki projemiz ve hedefimiz ise öncelikle üniversite espor kulüplerinde sonrasında belirli pilot liselerde ve son olarak da espor kültürünün asıl merkezleri olan espor merkezlerinde oyuncular ile tanışmak, iletişim kurmak, oyunlarını takip etmek ve yeni açılacak Gaming Office’imiz ile beraber onları metodolojik bir eğitim programı dahilinde espor nezlinde geleceğe hazırlamak.

– Kapalı elemelere hazırlık sürecinizden biraz bahseder misiniz?

Kapalı elemelere kaldığımız ilk andan beri bu süreç için hazırlanıyoruz. Son haftalarına geldiğimiz bu yoğun süreçte güncel olarak oyuncularımızın iletişimi ve motivasyonuna odaklandık. İzmir Gaming Office’imizin ilk misafirleri olarak VALORANT ekibimizi ağırlıyoruz. Burada koçlarımız ve psikoloğumuz eşliğinde çalışmalar son sürat devam ediyor. Turnuvada olabileceğimiz en iyi Pcific olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

– Titans turnuvalarındaki süreç sizin için nasıldı?

Bizim için neredeyse tüm bir sezona yayıldığı için bunun iyi ve kötü yanlarını oldu. İyi yanı toplanılan toplam puan önemli olduğu için kapalıya çıkmak adına birden fazla şansımız olmasıydı. Bu şansları iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Kötü yanı ise başarı baskısının devamlı olması ve özellikle rakiplerimizin yani değişkenliğin yüksek olmasıydı diyebilirim. Yorucu bir maratonun son düzlüğüne geldik ve umarız emeklerimizin karşılığını alacağız.

– VRL TR: Birlik Ligi’ne kalma konsunda iddalı mısınız?

Kapalıya kalmış her takım gibi biz de şampiyonluk için mücadele edeceğiz. İddiamızı da bunun bir spor olduğunu unutmadan, her iki sonucun da gerçekleşebileceğinin farkında olarak ve buna en iyi şekilde hazırlanarak isimlendiriyoruz. Bu süreçte gösterdikleri adanmışlıktan dolayı, sporcularımızla sonuçtan bağımsız olarak gurur duyuyoruz.

– Kapalı elemelerdeki en büyük rakibiniz sizce kim?

Kapalıda birbirinden değerli ve güçlü takımlar var. Tek tek isim vererek diğer rakiplerimize haksızlık etmek istemiyoruz. Maça çıkacağımız her bir takım dostluk çerçevesinde bizim için o an için en büyük rakibimiz olacak.

– Lige kalma durumunuzda hedefiniz nedir?

Lige kalma durumunda öncelikli hedefimiz izleyicelere keyifli mücadeleler izletmek olacak. İyi hazırlanıyoruz ve ligde olduğumuz takdirde ilk sezonumuzda play-off yarışında olabileceğimizi düşünüyoruz. En büyük hedefimiz ise ilk sezonda olmasa bile tabiki ülkemizi avrupa’da temsil etmek olacaktır.

– Lige kalamazsanız takımı dağıtacak misiniz?

Bizim için sportif başarı beklentisi hiçbir zaman ön planda olmadı. Tabiki sürdürülebilirlik anlamında sportif başarı kritik ancak sporcularımız için en iyisinin, gelişim odaklı, başarı baskısının dizginlendiği ve istikrara dayalı bir sistem olduğuna inanıyoruz. Şartlar ne olursa olsun oyuncularımız ve koçlarımızın takdiri doğrultusunda mücadeleye devam edeceğiz.

– Geçen yılda kadronun büyük bir kısmı “Köstebekgiller” ismiyle kapalı elemelerdeydi ve ucundan kaçırmışlardı. Bu sene farklı olan nedir?

En büyük fark tecrübe diyebiliriz. Buna ek olarak aramıza nispeten yeni katılan oyuncularımız, onlara her zaman mental ve motivasyon olarak destek olan psikoloğumuzun ve son olarak süreç boyunca her zaman takımımızın ve bizim yanımızda olan çok değerli koçlarımızın oluşturacağı farklar sayesinde geçen yıla göre kadronun daha iddialı olabileceğini düşünüyoruz. Kısacası, bu sefer kadromuzun arkasında onları destekleyen kocaman bir Pcific Ailesi var. Ekibimizin başarabileceğine inanıyoruz.

– Titans turnuvalarıyla beraber bu kadar uzun bir süreci minimum oyuncu değişikliğiyle geçirmeyi nasıl başardınız ?

Daha önce de belirttiğimiz gibi sporda ve esporda başarıyı arttıran en önemli etmenin istikrar olduğunu düşünüyoruz. Başarıya giden yolun, mümkün olduğunca takım kimyasını ve iletişimini korumaktan ve bu maraton boyunca ortak emek göstermekten geçtiğine inanıyoruz. Bunu sadece Valorant özelinde değil tüm branşlarımızda uygulama gayret gösteriyoruz.

PCIFIC Esports VALORANT Kadrosu:

PCIFIC Esports VALORANT
PCIFIC Esports VALORANT | Balıkesir Turnuvası

PCIFIC Esports ve Kaan Karapınar’a bize zaman ayırdıkları ve sorularımıza cevap verdikleri için teşekkür eder, kapalı elemelerde başarılar dileriz.

Buraya tıklayarak PCIFIC Espor‘un sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

editor
2020'den beri bir şekil de espor ile iç içe. Sosyal medya, yönetim, oyuncu ve nicesi. Genelde görülmeyene değer verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir