League of Legends

5Mid Özetliyor: League of Legends 10.4 Yama Notları

Riot Games

Yeni League of Legends yaması duyuruldu. 10.4 ile birçok değişiklik oldu, orman şampiyonlarına eklemeler yapıldı. Gelin yama notlarını yakından inceleyelim!

Güçlendirilen Şampiyonlar

10.4 yamasıyla güçlendirilen şampiyonlar arasında Amumu görüyoruz. Q nun atılma süresi kısaltıldı ve Ultiyi kullandığınız anda, alan içerisindeki tüm rakiplerin atılma etkilerini durduruyor. Gelen eklemelerle Amumu’nun meşhur düşmanların arasına atılıp ulti basma mekaniğini güçlendirmişler. Oynaması daha seri olacaktır. Caitlyn’in ise erken saflarda koridorda yarattığı baskıyı arttırıcı bir güçlendirme aldığını görüyoruz. Birinci seviyedeki ilave saldırı hızı arttırıldı (%10’dan %20 ye). Garen’e gelen kısmen önemli değişiklik ise W’süne geldi. Garen artık yüklerini toplamayı bitirdikten sonra %10 zırh ve büyü direnci artışı kazanıyor. Q sunun ise hasar oranını 0.1 arttırdılar. Artık tank Garen’ler artmaya başlayabilir.

Gnar’ın da ultisinin Saldırı ve Yetenek Gücü’nden aldığı hasar oranını arttırdılar. Bu oran 0.2 Saldırı Gücü ve 0.5 Yetenek Gücü’nden; 0,5 Saldırı Gücü, 1,0 Yetenek Gücü çıkartıldı. Mini Gnar iken kazandığı hareket hızını ise az bir miktar düşürdüler. Jayce’in Mana büyüme oranı artırıldı. 37’den 45’e çıkarıldı. Aynı şekilde manası da 357,2’den 375’e yükseltildi. Yakın Dövüşçü halindeki  Q yeteneğinin taban hasarını hatırı sayılır miktarda arttırdılar. Oynanabilir hale geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü koridorda oldukça mana sıkıntısı çekiyordu.

Gel gelelim en çok seçilen şampiyonlar arasında olan Lux’a. Q’nun hasarı arttı; bekleme süresi ilk seviyelerde azaldı. Bu destek olarak oynandığında son olarak arttırıldığı için  artık ulti atarken Sıçra kullanabiliyor. Bu değişiklikle ultiden kaçma olasılığı bir hayli düştü. Eminiz ki, Sıçra atabildiğine alışmamız bir hayli vaktimizi alacak. Rammus’a da gelmese de olur dediğimiz bir değişiklik geldi. Taban saldırı hızı ve saldırı hızı oranı arttı. Saldırı hızı 0.625’ten 0.656’ya; oranı ise 0’dan 0.05’e çıkarıldı. Sylas’ta aynı tarzda güçlendirilen şampiyonlardan birisi. Q taban hasarı verilen seviyeye bağlı olarak 0,5,10,15 ve 20 olarak arttırıldı. Udyr ise unutulmaya yüz tutmuş şampiyonlar arasındaydı. Bulut Ejderi güçlendirmesinden yararlanamayan şampiyon için Riot bir çözüm üretti. Artık her Bulut Ejderi güçlendirmesi için Udyr’ın tüm yeteneklerinin Bekleme Süresi %5 düşecek. Nasıl bir değişiklik olduğunu oynayarak fark edebileceğimiz bir güçlendirme olmuş.

Zayıflatılan Şampiyonlar

Aurelion Sol W’su açık iken yıldızların vurduğu hasarı artışını %50’den %40’a düşürüldü. Bize kalırsa Sol, yeterince zor bir karakter ve zayıflatma değil güçlendirme hak ediyor. Singed’in ise taban can değeri 610’dan 580’e; zırhı ise 37’den 34’e çekildi. Tamamen tekli dereceli sıralara yönelik bir değişiklik olduğunu ve oynama tarzına bir etkisi olmayacağını vurgulamak gerek. Aphelios’un artık diğer silahı da diğer oyuncular tarafından görülebiliyor. Bunun yanında Aphelios, Nişancı Tüfeğini kullandıktan sonraki otomatik atak iptalini artık yapamayacak. Çok büyük bir değişiklik olmamasına karşın uzaktan attığı anlık hasarını indirmeyi planladıkları aşikar. Çakram’ın tareti artık menzilli ve ve alan etkili hasarlardan daha fazla hasar alıyor ve taban saldırı sayısı azaldı. Son olarak R’sinin menzili azaltıldı. (1600’den 1300’e)

Soraka ve Sona üst koridor artık oynanmayacak hale getirildi. Sona artık takım arkadaşları yeteneklerinden etkilendiğinde 30 mana kazanıyor. Bu tüm yeteneklerine getirilen bir değişiklik böylelikle alt koridor Sona dürtme konusunda daha büyük problem haline gelecek. Ayrıca tüm yeteneklerin gerektirdiği mana miktarlarını da ortalama 25 arttırdılar. Gelelim Soraka’ya. Q’nun kendisine sağladığı taban iyileştirme miktarını neredeyse yarı yarıya düşürdüler. Bu koridorda kalma süresini bir hayli kısaltacağa benziyor.  Mana bedeli de her seviye için 20 artırıldı. Q’yu isabet ettirdikten sonra kazandığı yenilenme süresi 5’ten 2.5’a düşürüldü. W’suna ise dolaylı yoldan bir güçlendirme geldi. Soraka Q yu attıktan sonra, yenilenme süresince W kullanarak bu yenilemeyi transfer edebiliyordu. Ancak canının %10 u gibi bir bedel ödemek zorunda kalıyordu. Artık W’ya seviye atlattıkça bu bedel %40/55/70/85/100 olarak azalacak. Son seviyede bu transferi yaparken Soraka can kaybetmeyecek. Takım savaşlarında önemli bir silah olabilir.

10.4 Yaması, Yeni Ormancı Metası

10.4 ile yeni ormancılar göreceğiz. Darius’un pasifi artık tüm canavarlara %120 hasar veriyor ve Q kullandığında aynı iyileştirmeyi kazanabiliyor. Kolay orman dönen şampiyonlar arasına gireceğini söyleyebiliriz ancak Kırmızı Güçlendirme olmadan baskın atabilmesi bir hayli zor olacak. Diana pasifi destansı olmayan canavarlara artık %150 daha fazla hasar veriyor. Son değişiklerden sonra Diana’nın ormanda oynanabildiğini görmüştük. Bu ekleme ile birlikte orman temizleme hızını biraz olsun arttırmışlar. Garen E’si ile artık canavarlara %150 daha fazla hasar veriyor. Bu çok sayıda canavar olan kampları temizlemek için ideal olmuş. Kayn’ın özel orman dönme rotası denenebilir. Gnar’ın W’su, canavarlara tüm seviyelerde aynı hasarı veriyor. (%300) Yine de orman yaratıklarına canı az olduğu için Vur-Kaç yapması gerekebilir. Mordekaiser zaten kolay bir şekilde orman dönebilen şampiyonlar arasındaydı. Pasifinin vurduğu hasarı artırarak, daha hızlı orman dönebilmesine ön ayak olmuşlar.

Talon’un pasifi ise artık orman kamplarına fazladan vuracak. Yara açtığımız canavarlar %120 daha fazla hasar alacak. Talon’un E’si de göz önüne alındığında kolay baskın atabileceğini söyleyebiliriz. Bizce orman havuzuna gelen en iyi değişiklik Talon olmuş. Zed’in pasifinin orman yaratıklarına vurduğu hasar %200 artırıldı ancak seviyeye bağlı olarak vurduğu azami miktar 200 ile 500 arasında sınırlandırıldı.

 10. 4 Yaması, Rünler ve Sihirdar Büyüleri

Artık Bitkinlik 2.5 saniye yerine 3 saniye sürüyor ve ne kadar hasar azaltıldığını artık görebileceğiz.

Keskin sağanak rününde ise saldırılar arasındaki azami süre artık 2 yerine 3 saniye ve bekleme süresi çatışma dışında 8 saniye olarak sabitlendi.

Kronometre ise tamamıyla değiştirildi. Artık eşyaların bekleme süresini kısaltmıyor. Fiyatı 650’ye çıkarıldı ve dakika 14’te kullanılabilecek. Ancak alt etmeler bu süreyi 2 dakika azaltacak.

Sürat Çoşkusu rünü ise güzel bir güçlendirme aldı. Yakıncı şampiyonlar artık daha fazla hareket hızı kazanacak ve saldırılar arasında olması gereken azami süre 3 yerine 4’e çıkarıldı. Bu rünü çalıştırmak için artık daha fazla vaktimiz var demek oluyor.

Prototip: Heptaş  ise ilk çalıştığında Yenilmez veya Saldırıya Devam rününü vermiyor.

Eşyalar

10.4 ile; Bami’nin Alevi, Gün Ateşi Pelerini ve Yanardöver’e gelen değişikler oldukça tatmin edici. Artık tank üst koridor metasına geçiş yapıyor olabiliriz. Artık kitle kontrolü uyguladıktan sonra çevreye can seviyesine bağlı olarak ekstra bir alan hasarı daha veriyor. Maokai, Ornn ve Sion gibi hatırı sayılır kitle kontrol uygulayan şampiyonları metaya sokabilecek güçte bir değişiklik olmuş.

Bami’nin Alevi: 6-23 (+0,02 İlave Can)

Yanardöver:12-29 (+0,04 İlave Can)

Günateşi Pelerini:26-43 (+0,05 İlave Can) alan hasarı verecek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.