Bir C9 Efsanesi: Sneaky League of Legends League of Legends Haberleri

Bir C9 Efsanesi: Sneaky

Kuzey Amerika’nın çıkardığı en büyük oyuncular ile ilgili bir liste yapılırsa o liste Sneaky olmadan gün yüzüne çıkamaz. Sadece kendi bölgesinin değil, Dünya arenasının en iyi nişancılarından birisi olarak bilinen oyuncunun kariyerine göz atacağız.

Bu haftaki yazımızda Cloud9’ın efsanevi alt koridor oyuncusu Zachary “Sneaky” Scuderi’yı konuğumuz olarak ağırlayacağız.

Öncelikle Sneaky

19 Mart 1994 tarihinde Amerika’da doğan Sneaky’nin rekabetçi olarak oynadığı ilk oyun League of Legends değildi. Birçok profesyonel espor oyuncusu gibi o da rekabetçi arenaya girişini World of Warcraft ile yaptı. MOBA türüne geçişi ise Heroes of Newearth ve DOTA ile oldu.

Efsanevi ismin League of Legends ile ilk kontağı pek tatmin edici olmamıştı. Kendisine gönderilen beta daveti ile oyunu oynamaya başlayan Zachary, oyundaki hatalardan dolayı bir süre farklı alanlara yöneldi. Kendisi zaten profesyonel espor oyuncusu olmadan önce Florida Atlantic Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okuyordu.

SnEaKyCaStRo ismini kullandığı dönemde jpak ile tanışarak 2012 yılında Absolute Gaming bünyesinde mücadele etmeye başladı. 4 ay kadar süren bu kısa serüveninin ardından Pulse Gaming isimli kendi takımını kurdu ve LCS arenasına yükselmeye çalıştı fakat başaramadı.

Hırsının bir kısmını kaybettiği ve Dignitas bünyesinde mücadele ettiği bir dönemin ardından Quantic Gaming bünyesine katıldı. LCS’e yükselmeye hak kazandığktan sonra Cloud 9 çatısı altına girecek takım Balls, Meteos, Hai, isminin üzerine bir ütü çekmiş Sneaky ve LemonNation’dan oluşuyordu.

Yükselme turnuvasında gösterdikleri performans ile gözleri üzerlerine çeken ekip, Dignitas, CLG ve Velocity eSports ile birlikte 2013 LCS sezonunda boy gösterme şansı buldular. Böylece Cloud9, Quantic Gaming oyuncularını bünyesine kattı ve Sneaky’nin asıl yolculuğu başlamış oldu.

Bir Hikaye Yaratmak

Sezon 3 karşılaşmaları başladığı andan itibaren Cloud9 eşi benzeri görülmeyen bir dominasyon sergilemeye başladı. 2013 LCS Yaz Mevisimi’ni 25 galibiyet, 3 mağlubiyet ile birinci sırada bitirdiler ve playoff aşamasında bir yenilgi bile almadan şampiyonluklarını ilan ettiler. Sezon boyunca takımın öne çıkan oyuncusu olmayı başaran Sneaky, mevsimin en yüksek KDA oranına sahip nişancısı olmuştu. Imaqtpie, Doublelift, gibi parlayan oyuncuların arasından sıyrılmayı başarmıştı.

İlk senesinde Worlds’e katılmayı başaran C9, burada Avrupalı rakibi Fnatic’in karşısında durmayı başaramadı ve çeyrek finallerde turnuvaya veda etti.

Ardından gelen 2014 LCS Bahar Mevsimi’nde yine büyük bir dominantlık örneği sergiledi C9. Lig aşamasını 24 galibiyet, 4 mağlubiyet ile bitirirken yıldızı parlamaya devam eden Sneaky, ligin en yüksek KDA’ya sahip oyuncusu olmayı başarmıştı. Yeniden, playofflarda hiç maç kaybetmeden mevsim şampiyonluğunu kazandılar fakat işler kendileri için zorlaşmaya başlayacaktı çünkü ileride kabuslarına girecek olan adam yavaş yavaş kendilerine doğru yaklaşıyordu.

2014 Yaz Mevsimi’nin lig aşamasını bir kez daha birinci sırada bitirdiler fakat playoffların sonunda kupayı kaldıran eller başkasına aitti. Bir yıldız haline gelen Bjergsen’i orta koridorlarına yerleştiren Team Solo Mid, C9’ı finalde 3-2 yenerek şampiyon olmayı başardılar. Bjergsen ve TSM ileride C9’ın kabusu haline gelecekti.

Finali kaybetmelerine rağmen Worlds’e katılmayı başaran takım, burada Kuzey Amerika bölgesi için bir ilke imza attı. Çeyrek finallerde Samsung Blue’ya 3-1 elenen C9, Dünya Şampiyonası’na veda etse de Worlds playoff aşamasında Kore takımlarından bir maç koparmayı başarabilen ilk NA LCS takımı oldu.

Sonrasında mücadele ettikleri 2015 Bahar Mevsimi’ni ikinci sırada bitirdikten sonra bir kez daha finalde Bjergsen’li TSM’e kaybeden C9 için işlerin kötüye gitmeye başlaması an meselesi oldu.

Düşüş Vakti

Takımın orijinal kadrosundaki ilk değişim, Hai’nin yerine orta koridora o zamanlar Incarnati0n ismi ile mücadele eden Jensen’in gelmesi ile başladı. Gariptir ki Cloud9’ın düşüşü de aynı zamana denk geliyor.

2017 Yaz Mevsimi’ni yedinci sırada bitirerek tarihinin en kötü mevsimi geçirdi. Playoff aşamasına kalmayı bile başaramamışlardı ki bu onlar için bir ilkti. Kendilerini kurtaran kişi, takımın kötü gidişatına rağmen performansını korumayı başaran Sneaky olmuştu. Onun sayesinde Bölgesel Elemeler’i kazanıp Worlds’e katılma şansı elde ettiler fakar Dünya Şampiyonası’nda gruplardan bile çıkamadılar.

2016 sezonunda LemonNation’un emekli olması ile birlikte takıma Smoothie ve Bunny FuFuu, destek olarak katıldı. Ayrıca üst koridora da Koreli oyuncu Impact getirildi fakat bu bile takımı toparlamak için yeterli olmadı. Hem Bahar hem de Yaz Mevsimi’nde ligi üçüncü sırada bitirdiler. İkisinde mevsimde de playoff aşamasında TSM’e kaybettiler. Ardından mücadele ettikleri Bölgesel Elemeler’de birinci olup Worlds biletini kazanmayı başarsalar da Samsung Galaxy tarafından çeyrek finalde elendiler.

Yıllar 2017’yi gösterdiğinde ise ilk Cloud9 hayranları kendilerini oldukça yaşlı hissetmeye başladılar çünkü artık Cloud9’ın orijinal kadrosundan tek bir isim kalmıştı. Sneaky. Halen daha bir efsane olarak anılan nişancı artık tek başınaydı. Düşmeyen son kale.

Bu düşmeyen kalenin performansı her zaman üst düzey olsa da başarıyı getirmek için yeterli olmuyordu. 2017’den sonra Cloud9’ın kaderi bir tekerrürden ibaret gibi gözüküyordu. Bahar Mevsimi’ni ikinci sırada bitirdikten sonra playofflarda bir kez daha TSM’e elenmesinden anlayabilirsiniz bu durumu.

Sneaky, 2019’un sonuna kadar Cloud9 ile oynadı. 2020 yılında ise yerini Zven’e bırakarak takımın bünyesinde yayıncı olarak bulunmaya devam etti.

Saygı Duruşu

Sneaky birçok espor takipçisi için kadın karakterlerin cosplaylerini yapan garip eleman olarak bilinir. Gerçekte ise kendisi bundan çok daha fazlası. 7 kez üst üste Worlds’de mücadele etmiş tek oyuncu olmayı başarmış, bir neslin oyuncu idolü olmuş, belki de Kuzey Amerika’dan çıkmış en başarılı nişancıdır. Kendisinin TSM’e 6 kez playofflarda elenmiş olması bunu değiştirmiyor.

Sneaky ayrıca 6 yıldan uzun süre boyunca Cloud9’ın kadrosunda yer aldı. Yayıncılık yaptığı dönemi de eklersek neredeyse 7 yıldır Cloud9 bünyesinde bulunuyor. Bu, takdir edersiniz ki olağanüstü bir sayı. Kendisini buradan saygıyla selamlıyoruz. o7.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir