League of Legends

Dönüşümün başlangıcı: BAUSuperMassive eSports

Her sezon öncesi aynı cümleyi kursak da bu yıl gerçekten Türkiye Şampiyonluk Ligi tarihinin en çekişmeli sezonunu oynayacak. Ligimizde bir milat niteliğinde tam olarak 12 Koreli transferi gerçekleştirdi. Takımlar artık koç pozisyonunda da Korelilere yönelmeye başladı. En önemli detay ise ligdeki tüm Koreli oyuncuların büyük bir patlama yapma potansiyelinin bulunması.

BAUSuperMassive için de durum pek farklı değil. Takım, kadrosunu ilk tamamlayanlardan. İki yıldır sürdürülen “Türk oyuncu” düsturunu 2018 sezonunda bozan SUP için bu yıl gerçekten büyük bir dönüşüm gerçekleşecek. Bu yazımızda önce takımın 2017 performansını, ardından yaptığı transferleri, son olarak da beklentileri ele alacağız.

2017 nasıl geçti?

TBF 2016’daki hayal kırıklığının ardından yine radikal bir karar alan ve kadrosunu bozmayan ekip için 2017 Kış Mevsimi rüya gibi geçti. Koç pozisyonundaki Exorant’ın önderliğinde kusursuz bir mevsim performansı ortaya koyan SUP, çok zorlanmadan KMF Şampiyonluğu’na ulaşmayı başardı. Tıpkı 2016’da olduğu gibi 2017’de de MSI’da ülkemizi temsil eden SUP, değişen formatta ne yazık ki bocaladı. Burada önce Flash Wolves’a yenilen ekip, sonra tüm yıl adını sıkça duyacağımız Gigabyte Marines’e elenerek turnuvanın Ön Eleme aşamasını geçemedi.

SUP’un TŞL’yi domine edip uluslararası arenada hiçbir şey yapamaması eleştirilere sebep olurken, takımın kendi oyununu oynamak yerine metaya ayak uydurmaya çalışması ve fazlasıyla tutuk performansı MSI’a veda etmemize sebep oldu.

Yaz Mevsimi öncesi BAUSuperMassive’de uzun bir süre sonra ilk kadro değişikliği gerçekleşti. Kuruluşundan bu yana destek rolünde yer alan Dumbledoge takımdan ayrıldı. Yıldız oyuncunun SUP için ne kadar önemli olduğunu hali hazırda biliyorduk. SUP’un buraya Tolerant gibi yetenekli fakat tecrübesiz bir oyuncuyu transfer etmesi ise problemlerin gün yüzüne çıkmasına sebep oldu. İlk hafta 2017 Kış Mevsimi Finalisti YouthCrew’a ezici bir şekilde yenilen takımda morallerin çok kötü olduğu gözlemlendi. Öte yandan zaman içerisinde SUP performansını toparladı. Son hafta yapılan Rogu transferi ise takımın ihtiyacı olan oyun içi tecrübeli ses eksikliğini giderdi. Yarı finali rahatlıkla geçen SUP’un TBF 2017’de FB’ye 3-0 yenilmesi ise sürpriz olmadı.

Üzerindeki TBF lanetini atamayan, bunun da ötesinde FB karşısında hiçbir varlık gösteremeyen ve dağılan ekibin 2017’yi nispeten başarısız bir biçimde kapattığını söylemek mümkün. Kış Mevsimi’ni domine etse de rekabetin arttığı Yaz Mevsimi’nde takımın Vadi’de yokları oynaması SUP’un hedefleri ve kadrosu göz önüne alındığında başarısızlık olarak değerlendirilebilir.

Transfer dönemi

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere BAUSuperMassive ligimizde transferlerini en erken bitiren ekip. Orta koridoruna GBM’i alan takım, desteğe SnowFlower’ı getirdi.

Kağıt üzerinde baktığımızda SUP’un kadrosunun geçtiğimiz yıldan çok daha üstün olduğunu söylemek gerekiyor. Buradaki en büyük soru işareti GBM. Fakat yeni takım ve yeni ortam oyuncunun kendisini göstermesi için gerekli olan şartları sağlayacaktır. LCK’de Jin Air takımında oynayan GBM daha sonra NA LCS’e gitti ve burada başarı yakalayamadı. Bazı League of Legends seyircileri tarafından “washed up” yani modası geçmiş olarak gösterilse de Koreli rekabeti GBM’i kendisine getirecektir.

Öte yandan SnowFlower LCK 2017 Yaz Mevsimi’nde ligin en iyi destek oyuncuları arasında gösteriliyordu. Bununla birlikte SnowFlower, GBM’den çok daha büyük bir transfer. Oyuncunun henüz genç olması büyük bir avantaj. Tıpkı GBM gibi JAG forması giyen başarılı destek, SUP’un en büyük silahı olan Zeitnot’u daha da ölümcül kılacak.

Beklentiler

Yeni sezon öncesi tahmin yapmak elbette zor. Fakat şu kesin, SUP bu sene çok daha iyi bir kadro kurdu. Takımın 5 Türk ısrarını bırakması, şu zamana kadar aldığı en başarılı karar olabilir. GBM’den beklentiler çok yüksek olmasa dahi SF’nin Zeitnot ile ortaya koyacağı performans GBM kötü oynasa dahi bu açığı kapatacak potansiyelde.

Ligin geneline baktığımızda herkes iddialı transferler yaptı ve üst sıralara oynayacak kadrolar kurdu. SUP’un üç Türk oyuncusunu değiştirmemesi ve hali hazırda var olan sinerjiyi koruması diğer takımlara nazaran bir avantaj. Burada elbette hemen Fabfabulous ve Stomaged’in nasıl oynayacağı sorusu akıllara geliyor. Korkunç bir Yaz Mevsimi’nin ardından Fab’ın toparlaması ve Stom’un GBM ile kuracağı iletişim, SUP’u üst sıraların en iddialı takımlarından birisi haline getirecektir. Yine de ilk haftalarda takımın tökezlemesini bekleyebiliriz. Ben de GBM’in alışmasının uzun süreceğini düşünüyorum. Fakat geçtiğimiz Kış Mevsimi gibi sistematik bir şekilde oynarsa SUP’un önünde kimse duramayacaktır.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.