League of Legends

Epic Games espora 100 milyon dolar yatırım yapacak

Dünyada en çok oynanan oyunlardan birisi haline gelen Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, 2018 ve 2019 yılları için espor organizasyonlarında 100 milyon dolar ödül dağıtacak. 

Şu anda en popüler Battle Royale oyunu olan Fortnite, milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Oyunun yapımcısı Epic Games ise bu popülerliği espor olarak değerlendirmek istiyor. Pazartesi günü yapılan açıklama göre şirket turnuvalar düzenleyecek ve Fortnite’ın popülerliğini arttıracak hamleler yapacak.

Geçtiğimiz Ekim ayında piyasaya sürülen Fortnite Windows, Xbox ve PlayStation’da oynanabiliyor. Nisan ayında ise oyunun mobil versiyonu piyasaya sürülmüştü. 100 milyon dolar rakamı ise turnuvalar düzenlendiği takdirde bir rekor olacak. Bir yılda en çok ödül dağıtan oyun 35 milyon dolar ile Valve’in popüler MOBA oyunu Dota 2 olmuştu.

Nisan ayında oyun devi Tencent, Fortnite esporuna 15.75 milyon dolar yatırım yapacağını duyurmuş ve Çin’deki pazarlaması ile altyapısını üstleneceğini belirtmişti. Fortnite’ın yayın haklarını alan Tencent’in aynı zamanda League of Legends ve Arena of Valor gibi oyunları da bulunuyor. Şirket, Epic Games’in de %48.4’ünün sahibi.

Epic’e göre oyunun Ocak ayı itibariyle 45 milyon kullanıcısı bulunuyor. Battle Royale pazarında ise Fortnite’ın %16.3’lük bir payı var. Bu rakam rakipleri PUBG ve H1z1’den yüksek. Mayıs ayında Fortnite, Twitch’te en çok izlenen oyun olmuştu. Eski Halo oyuncusu Ninja’nın bu rekorda da payı bulunuyor. Ninja, Drake ile yaptığı yayında bireysel izlenme rekorunu 628.000 ile kırmıştı.

Hali hazırda düzenlenen Fortnite turnuvalarının da başarıyla sonuçlandığıın belirtmek gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Youtuber Keemstar ve UMG Events’in düzenlediği turnuva birçok profesyonel Fortnite oyuncusunu ağırlamış ve fazlasıyla izlenmişti.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.