League of Legends Rehber

Eski Köye Yeni Adet: Nocturne ve Fiddlesticks

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere ve eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Nocturne – Destek Fiddlesticks

Bu haftaki Eski Köye Yeni Adet ikilimiz rakibe korku salmaya yönelik. Bunu hem mecazi, hem de gerçek anlamıyla söylüyoruz. Çünkü tamamen korkutma temeline dayalı Nocturne ve Fiddlesticks ikilisi, anlık hasar ve dürtme konusunda koridorda oldukça iyi iş çıkarıyor. Her biriniz en az bir kere Fiddlesticks desteğe oyunlarınızda denk gelmişsiniz ve nasıl bir dürtme potansiyeli olduğunu görmüşsünüzdür. Nocturne nişancı gördüğünüzü pek düşünmüyoruz. Ancak bu ikilinin sinerjisi öyle kolay kolay kaçabileceğiniz veya yenebileceğiniz türden değil. Eğlendiren aynı zamanda da karşı tarafı dara sokan alt koridor gücünü, rakibi korkutmaktan alıyor. Nocturne’nün E yeteneğinin pasifi, korkutulmuş düşmanlara karşı koşarken 335 artıdan koşu hızı kazanıyor. Gerçekten çok fazla olan bu hızla aranızdaki mesafeyi hızla kapatabiliyor bu sayede sahip olduğunuz menzil dezavantajını ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Fiddlesticks’in korkutmasıyla başlayan sekans, Nocturne’nün düşmanlara deli gibi koşması ve kendi E’sinin de korkutmasını kullanarak rakibi kitle kontrolden çıkarmadan yok etmesiyle son buluyor. Durumun diğer bir üzücü kısmı ise bu ikilinin koridorda çok fazla zorlanmaması. Fiddle E’si ile sürekli rakip üzerinden bir baskı yarattığı için nişancısına minyon kesecek alanı yaratabiliyor. Özellikle tek başına yakaladıkları birini tank olsun olmasın kesebiliyorlar. 2v2’leri de oldukça iyi olmasına rağmen sayıca üstün rakiplerini, istedikleri şekilde oynayabilirler ise kesebilirler. Yoksa sinerji çoklu çatışmalara göre bir mekanik değil.

Bu bilgiler ışığında, Nocturne’e ilk Q yeteneğini geliştirerek hem koşu hızını hem de hasarınızı arttırabilirsiniz. İkinci olarak, E yeteneğini korkutma süresini uzattığı için geliştirebilirsiniz. Fiddle için ise seçim biraz size kalmış. Sinerjiyi deneyenlerin çoğu W ye hiç vermiyor. Q ve E ise oynama stilinize göre sırası belirlenmeli. Minyon biçme odaklı oynamak için E geliştirilip rakip dürtülebilir veya Q geliştirilip ‘hurra’ diye girişilebilir. Şu detayı vermeliyiz ki, Fiddle oldukça kolay ölen ve yakalaması kolay olan bir şampiyon olduğu için pozisyonunu iyi almalıdır. Yoksa komboyu yapamadan gri ekrana bakıyor olabilirsiniz.

Nocturne Rün ve Eşya Dizilimi

Nocturne gerekli hasarı çıkarabilmesi gerçekten çok önemli. Diğer türlü kesebilecek hasar çıkmayabilir. Anlık hasar ağırlıklı Youmu’nun Kılıcı, Draktar’ın Gece Kılıcı, Kara Balta, Gece’nin kıyısı ve Koruyucu Melek ile işi bitirebilirsiniz. Ayakkabıları karşı tarafa göre almanızı tavsiye ederiz. Az denenmesine rağmen Kritik eşya diziliminin de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ebedi Kılıç, Statik Hançer, Fırtınabiçen, Kanasusamış ve Koruyucu Melek işinizi görecektir.

Rün olarak ise, çıktığından beri şampiyonun favorisi olan ölümcül tempo ilk tercihiniz olabilir. Alt rünlerden Zafer, Efsane:Kan veya Efsane:Çeviklik ve Son Darbe tercih etmenizi öneririz. Yan rünlerden ise Hakimiyet’ten Belden Aşağı alarak korkutmanın avantajını gerçek hasara çevirebilirsiniz. Son olarakta Mükemmel Avcı ile ulti bekleme sürenizi azaltıp, çatışma sayısını arttırabilirsiniz. Eğer kritik eşya dizilimi ile oynamak isterseniz, Saldırıya devam rünü sizin için daha iyi olacaktır. Alt rünlerden ise Efsane:Kan tercih etmenizi öneririz ve unutmadan Şifa Taşkını da fazladan can çalmanızı kalkana dönüştürerek sizi daha güçlü bir hale getirebilir. Yan rünlerden ise yine aynı Mükemmel Avcı ve Belden Aşağı ile güzel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Fiddlesticks Rün ve Eşya Dizilimi

Fiddle, sahip olduğu gücü açığa çıkarabilmesi için tercih ettiği rün ve eşyalar oldukça önemli bir konumda. Anlık hasara dayalı bir eşya dizilimi tercih edebilir veya daha işlevsel olan alan hasarını ön plana çıkaran bir tercihte bulunabilirsiniz. Rabaddon’nun şapkası, Luden’nin Feryadı, Hiçlik Değneği, Sihirbaz Pabuçları, Asırlık Sopa ve Zhonya’nın Kum Saati ile gerekli anlık hasarı çıkararak Nocturne’nün hasarına destek olabilirsiniz. Bu dizilim size nişancı yok etmenin zevkini verecektir. Diğer bir taraftan alan hasarına yönelik; Zhonya’nın Kum Saati, Rylai’nin Kristal Asası, Liandry’nin Eziyeti, Hiçlik Değneği, Sihirbaz Pabuçları ve Morellonomikon size takım savaşlarındaki Fiddlesticks gücünü verse de koridorda biraz hasarınızı kısıtlıyor.

Rün seçiminde ise, koridorda kabadayılık isteyenler için Sihirli Yıldız veya Kara Hasat; takım savaşı düşünenlere ise Artçı Şok öneriyoruz. Sihirli Yıldız agresifliğinizi arttırırken alt taraftan tercih edeceğiniz; Mana Akış Yüzüğü, Mutlak Odak ve Kızart karşı tarafı sinir etmede çok yardımı dokunacaktır. Yan rünlerden ise İlham’ı tercih etmeliyiz. Çünlü Hızını Al ve Peksimet Teslimatı ile hem korkutulmuş rakiplere daha hızlı koşabilir ve teslimat ile ise bir nebze olsun mana miktarını yenileyebilirsiniz. Kara Hasat ile oynamak isteyen arkadaşlarımız ise, Belden Aşağı ve Gözyuvarı Koleksiyonu’nu seçebilirler.

Şampiyonu başka bir boyuttan ele aldığımızda ise Artçı Şok’un sağladığı tanklık Fiddle gibi canı az olan şampiyonların yaşamasında gerçekten önemli bir rol oynuyor Q yeteneği ile direk aktif edebildiğiniz için, bir anda zırh ve büyü direncinizi artırabilirsiniz. Alt rünlerden Tahrip, Kemik Zırh ve Metanet en iyi opsiyonunuz olacaktır. Tahrip ile öldürdüğünüz rakiplerin kulelerinden plaka altını alabilir, Kemik Zırh ile üzerinize gelecek anlık hasardan korunabilir ve Metanet ile de üzerinize uygulanan kitle kontrol zincirini kırabilirsiniz.

 

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir