Eski Köye Yeni Adet Serisi: Pantheon ve Leona League of Legends Rehber

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Pantheon ve Leona

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Pantheon – Destek Leona

Bu serimizde başka bir kitle kontrol canavarı ikilisi Pantheon ve Leona’dan bahsetmek istiyoruz. Alt koridoru tam anlamıyla telef eden bu ikili, ayrı düşünecek olursak bile rakipleri ters ayakta yakalayabilen ve ciddi ceza kesebilen şampiyonlardan. Bir tarafta tekli koridorun kralı Pantheon, diğer tarafta ise tanklığı ve kitle kontrolüyle meşhur Leona. Düşünün ne kadar bezdirici olabileceğinizi. Bir alt koridorda olması gereken her şeye sahipsiniz: Hasar, can, zırh, büyü direnci, kitle kontrol, savaş başlatma mekaniği, mesafe kat etme… Yapmanız gereken tek şey rakibin ufak bir hatasını yakalamak. Bu; Sıçra zamanını değerlendirmek, rakibi yalnız veya önde yakalamak olabilir. Merak etmeyin kitle kontrolleriniz hepsini başarılı kullanmanıza gerek yok. Erken oyun hasarınızı siz de göreceksiniz.

Koridor aşaması minyon kesmekten çok çatışmalarla geçecek. Birinci seviyede çimenden yapacağınız sürpriz rakibin canını yakacaktır. Rakip sihirdar büyüsünü kullanmakta tereddüt ederse, rakibi öldürme şansınız bile olabilir. Şampiyonların gerçek gücü üçüncü seviyede ortaya çıkacaktır. Herhangi bir kitle kontrol ile başlayan savaşı rahatlıkla kazanabileceğinize eminiz. Özellikle Pantheon’un pasif yükü aktifken savaşmanız, rakibin beklemediği bir hasar ile karşılaşmasına sebep olacaktır. Bahsettiğimiz kitle kontrol sekansı; Leona, E ve Q yeteneğini kullandıktan sonra Pantheon’un pasif yüküyle kullandığı W, sonrasında ise takip eden diğer yetenekler gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca rakipten önce seviye almak, size ekstra bir avantaj verecektir. 6. seviyede ise Leona’nın koridorda tek başına başlatacağı savaşı Pantheon, Ulti’si ile rahatlıkla takip edebilir. Yani rakip, “Bu Leona ne yapıyor?” diyerek Leona’yı öldürmeye çabalarken Pantheon Ulti’si rakip için her şeyi berbat edebilir. Belki de en önemlisi rakibe kule altı yapabilmeleri olabilir. Pantheon E yeteneği ile kule altı rahatlıkla yapabildiği için rakibe bu tip sürprizler de hazırlayabilirsiniz.

Artısı olduğu kadar eksileri de bulunan ikilinin en büyük düşmanı dürtmeye dayalı şampiyonlar. Destek olarak Karma, Zyra ve Brand gibi şampiyonlar başınıza dert olabilir. Siz ölümüne savaş isterken onlar yavaş yavaş öldürmeyi hedeflediği için, sizi savaşa giremeyecek bir can seviyesine düşürebilirler. Ancak bu tip şampiyonların kaçma mekanikleri olmadığı için aslında açık hedeftir. Evet, yüksek hasarlar çıkarabilirler ama Sıçra dışında savaştan çıkamazlar. Bu yüzden önde gördüğünüzde hedefinize alabilirsiniz. Başa çıkması son derece kolay olacaktır.

Pantheon Rün ve Eşya Dizilimi

Dizilimi senelerdir değişmeyen Pantheon’un yetenek seti olarak oyunun erken ve orta safhalarında güçlenen bir şampiyon. Bu özelliğinden yararlanmak için zırh deşme dizilimi tercih etmek daha iyi olacaktır. Zırh deşme eşyaları görece ucuz oldukları için verdikleri istatistikler, oyunun geç aşamasında yeterli olmuyor. Bu yüzden oyunu geç oyuna taşımamak önceliğiniz olmalıdır. Alacağınız bir Youmuu’nun Hayaletkılıcı koridorda yeterli hasarı çıkarmanıza yardım edecektir. Ayrıca aktifi ile kaçan rakipleri yakalayabilirsiniz. Diğer eşyaları ise Draktarr’ın Gece Kılıcı, Gecenin Kıyısı, Kara Balta ve Koruyucu Melek tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak Umbra Kılıcı’da işinizi görecektir.

Rün olarak ise Saldırıya Devam, can miktarı az olan rakipleri öldürmek için birebirdir. Ayrıca pasif yükle kullanacağınız W yeteneği, rünü direk aktif hale getirdiği için baya bozuk bir şampiyona dönüşüyorsunuz. Alt taraftan Zafer, Efsane:Sıvışma ve Son Darbe kullanabilirsiniz. Bu rünlerle çatışma için gerekli olan her şeye sahip olacaksınız. Yan ağaç olarak ise Hakimiyet’ten, Belden Aşağı ve Gözyuvarı Koleksiyonu tercih edebilirsiniz.

Leona Rün ve Eşya Dizilimi

Takım savaşında dünyanın hasarını göğüsleyen Leona’ya ise bu gücünü ortaya çıkaracak eşya dizilimleri daha iyi olacaktır. Özellikle Zeke’nin Sancağı’nı ilk tercih etmek, ekstra bir yavaşlatma mekaniği kazandıracaktır. Koridor aşamasında kullanacağınız bir Ulti ile hasarınızı ve kitle kontrolünüzü artırabilirsiniz. Diğer eşyaların da can, zırh ve büyü direnci bazlı olmasına dikkat edin. Gargoyl’in Taş Zırhı, Destek eşyası, Randuin’in Alameti ve Ruh Gömleği gibi eşyalar Leona’yı çok güçlendirecektir.

Artçı Şok’u rününü tercih edebilirsiniz. Sağladığı zırh ve büyü direnci takım savaşının ortasına düştüğünüzde sizi çoğu zaman hayatta tutabiliyor. Alt rünlerden Yaşam Kaynağı, Kemik Zırh ve Aşırı Büyüme alabilirsiniz. Bu tercihler de yine sizi hayatta tutmaya yönelik olacaktır. Yan ağaçtan ise İsabet’ten Zafer ve Efsane:Sıvışma kullanabilirsiniz. Sıvışma’yı arttırmanız sizin yetenek kullanamadan ölmenize engel olacaktır. 5 rakibin arasında bile oyun yapma potansiyeliniz artacaktır.

 

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir