League of Legends

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Sylas ve Soraka

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Sylas ve Soraka

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Sylas – Destek Soraka

Şampiyonları görünce aklınızda nasıl bir oyun geçireceğiniz hemen hemen belirmiştir. Evet, öldürülemeyen bir ikiliden bahsediyoruz. Hepimiz Sylas’ın ne kadar çok hasar atan aynı zamanda W yeteneği ile canını yüksek miktarlarda doldurabilen bir şampiyon olduğunu biliyoruz. En son güncellemelerle yetenek gücüne dayalı savaşçı bir şampiyondan çok, bir suikastçı şampiyona evrilmişti. Pasifinin özelliği arka plana atılan şampiyonun artık ana hasar kaynağı E yeteneği olmuştu. Soraka’ya gelen son güçlendirmeler, şampiyonu tekrar metanın içine kattı.

Alt koridorda katledilmesi son derece zor olan bu ikili hasar konusunda da rakiplerinden hiç geri kalmıyor. Oyunun erken safhalarında rakipleri dürtme işini Soraka üstlenirken, çatışmalarda ise hasarı ve tanklığı Sylas üstleniyor. Suikastçıya benzer anlık hasarı ile rakibin sihirdar büyülerini bir bir avlıyor. Tüm hasarı Sylas göğüslese de Soraka’nın sağladığı can ile koridor aşamasında ve çatışmalarda sıkıntı çekmiyor. Bu yüzden asla çatışmalara girmekten korkmayın. Bekleme süreleriniz geldikçe rakibin üstüne atılın. Canınız az veya çok önemli değil. Soraka olmasa bile Sylas W’sü ile savaşın seyrini değiştirebiliyor.

Tabi ki bu ikili yenilmez değil. En büyük düşmanı Morellonomikon ve Celladın Çağrısı. Şampiyonlardan öte bu iki eşyanın varlığı çok daha tehlikeli. Sağladığı can yenileme özelliklerini kesmesi, Soraka’nın ve Sylas’ın temel yeteneklerini kısıtlıyor. Ancak rakibi eşyayı almak zorunda bırakmak, dolaylı olarak rakibin güçlenmesini geciktirmek anlamına geliyor. Özellikle eşya alındıktan sonra bile rakip nişancının hasarı sizi kesmeye yetmeyebiliyor. Bu yüzden karşıda aynı zamanda dürtebilen ve anlık hasar çıkarabilen bir desteğin olması gerekiyor. Brand, Zyra, Lux gibi şampiyonların anlık hasar konusunda kimse ellerine su dökemez. Artı ve eksileriyle değerlendirdiğimizde bu alt koridor oynanmaya değer.

Sylas Rün ve Eşya Dizilimi

Sylas’a bildiğimiz üzere Yenilmez rünü oldukça yakışıyor. Hem hızlı bir şekilde çalıştırabilmesi hem de ekstra kazandığı can, onu iyice öldürülmesi bir zor şampiyon haline getiriyor. Bu yüzden rün olarak Yenilmez tercih etmenizi öneriyoruz. Alt rünlerden ise Zafer, Efsane:Sıvışma ve Son Direniş tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem yeterli sıvışmayı elde edeceksiniz. Hem de hayatta kalma becerilerinizi artırmış olacaksınız. Yan rün olarak ise Azim ağacından Kemik Zırh ve Canladır, Sylas’a son derece yakışıyor. Yine bu rünler de sizi daha fazla hayatta tutacaktır.

Eşya olarak ise sizin rakibe ulaşmanıza ve anlık hasarınızı arttırmaya yönelik alacağınız eşyalar çok daha iyi olacaktır. Hextech Protobelt-01, Luden’in Feryadı, Rabaddon’un Şapkası, Morellonomikon, Sihirbaz Pabuçları ve Hiçlik Değneği. Bu 6 eşya ile rakipleri ortadan kaldırabilir ve iyileştirmenizi de arttırabilirsiniz.

Soraka Rün ve Eşya Dizilimi

Üst koridor metasından sonra popülerliğini kaybeden Soraka, son birkaç yamadır üst üste iyileştirme almaya devam ediyor. Özellikle destek olarak oldukça iyi bir konuma gelen karakteri profesyonel arenada göreceğiz gibi duruyor. Yine bu alt koridorda da Soraka’nın ‘ayaklı base’ sıfatından yararlanacağız. Bu durumda alınması gereken en önemli eşya Athene’nin Lanetli Kadehi. Kullandığımız iyileştirmelerin miktarını artıran bu eşya, olmazsa olmazlardan. Geri kalan eşya setini ise oyuna göre şekillendirebilirsiniz. Kefaret, Mikail’in Kazanı, Shurelya’nın Rüyası, Ionia Çizmeleri ve Warmong’un Taş Zırhı güzel tercihler olacaktır. Soraka’nın hayatta kalması demek, takımın ayakta kalması anlamına geldiği için Can ve Mana değerlerini artıran eşyalar almanızı öneriyoruz.

Rün olarak ise Büyücülük ağacından Aery’yi Çağır ile hem agresif hem de defansif özelliğinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Alt rün olarak ise Mana Akış Yüzüğü, Sürat ve Kızart tercih edebilirsiniz. Böylelikle dürtme özelliğinize yatırım yapmış olursunuz ve yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarınıza koşarken hareket hızınıza ek bir hız elde edersiniz. İkincil rün olarak ise İkinci Şans ve Canlandır sizin koridorda kalmanızı sağlayacak hem de takım arkadaşlarınıza kullandığınız iyileştirme miktarınızı artıracaktır.

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.