League of Legends Rehber

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Trundle ve Camille

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere ve eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Camille – Destek Trundle

Bu haftaki serimiz iki üst koridor bazlı şampiyondan oluşuyor. Aslında hasar konusunda birbirlerine etkileri yok ama rakibi sıkıştırmak ve bir anda çullanmak için mükemmel ikili diyebiliriz. Yüksek hasar potansiyelleri düşük mana gereksinimleri ve hareket hızları, koridor hakimiyetini alabileceklerinin bir göstergesi. Hele oyun geç oyuna kaldığında, Camille ve Trundle’ın ayrık ittirme potansiyellerinin ne denli güçlü olduğunu biliyoruz. Bu ikilinin birlikte gittiğini bir düşünün. Rakip için ne kadar zorlayıcı olurdu.

Temelinde bu ikilinin sahip olduğu gizli silah E yetenekleri. Trundle’ın E yeteneği ile sağladığı alan kapatma ve yavaşlatma etkisi üzerine Camille’in Trundle lahitinin üzerine E atabilmesi, bu ikiliyi tam bir katil yapıyor. Kombo gayet kolay ancak uygulanırken Trundle arkada Camille önde kalabilir ve ayrı ayrı ölebilirler. Bu yüzden rakibin üzerine atılırken ki pozisyonunuzu çok iyi belirlemeniz gerekiyor ve Trundle’ın lahiti nişancının tam arkasına atması önemli. Çünkü rakip kaçmak için zaman bulamadan Camille E’si ile kitle kontrol zincirine maruz kalmış olacak. Bir uyarı daha: Camille ve Trundle ikilisi kısa takas şampiyonları değildir ve menzilli şampiyonlar geri dönüş hasarını sağlam verirler. Bu yüzden ölümüne dalmanız çok önemli yoksa kendinizi, rakibi beslerken bulabilirsiniz.

Koridor bazında bazı şampiyonlar size ekstra sıkıntı çıkarabilirler. Morgana E’si, Thresh W’su ve Janna ultisi gibi yetenekler sizin nişancıya ulaşmanızı engelleyebilir. Bu durumda rakibi kombo ile kandırmaya çalışıp yetenek bekleme sürelerinden yararlanmaya çalışmak en iyi tercihiniz olmalıdır. Diğer türlü rakibi kovalarken ölebilirsiniz. Diğer bir tercih ise tüm hasarınızı bu şampiyonlara uygulayıp aradan çıkarmak olabilir. Morgana, Janna, Lux ve Zyra gibi şampiyonlar görece daha hantal ve az cana sahip şampiyonlardır. Aradan onları çıkarmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Nişancı Camille

Camille’in sahip olduğu anlık hasar ve sürekli hasar potansiyelini hepimiz biliyoruz. Klasik olan eşya dizilimi olan; Vahşı Hydra, Üçlü Kuvvet, Sterak’ın Güvencesi, Koruyucu Melek gibi tercihlere yönelebilirsiniz. Hem can miktarınızı arttıracak hem de hayatta kalma olanaklarınızı genişletecektir. Ancak biz eğlenceli seçimlerden bahsediyorken eğlenceli eşyalar denemez isek olmaz. Bizin size önerimiz buzul eşya dizilimi dedikleri dizilim. Denediğinizde size asıl Camille gibi hissettirmese de rakibi daha fazla kanser etmeye yatkın bir şampiyona dönüşebilirsiniz. Buzdoğan Eldiveni, Donmuş Yürek, Mahvolmuş Kralın Kılıcı, Koruyucu Melek, Ninja Tabisi ve Muramana mükemmel tercihler olacaktır. Denemenizi tavsiye ederiz.

Rün dizilimine gelecek olursak, eğer normal Camille eşya dizilimini tercih ettiyseniz Yenilmez ve Saldırıya devam tercihleri arasında karar verebilirsiniz. Alt taraftan Zafer, Efsane:Sıvışma ve Son Direniş’i seçebilir, yan rünlerden ise Mukavemetten Kalkan Darbesi ve Kemik zırh alabilirsiniz. Ama biz sizin önerinizi bir denemeye karar verdik derseniz. Size yeni rün Prototip:Heptaş’ı öneriyoruz. Hem oyun şeklinizi değiştirerek daha fazla zevk alabilir hem de rün esnekliğine sahip olabilirsiniz. Alt taraftan ise Sihirli Pabuçlar, Minyon Uçuran ve Kozmik Sezgi en iyi tercihleriniz olacaktır. Hem %45 bekleme süresine sahip olabilecek hem de koridorda daha rahat minyon alabileceksiniz. Yan rünlerden ise yine Kalkan Darbesi ve Kemik Zırh alabilirsiniz.

Destek Trundle

Destek Trundle bir süreden sonra hasar canavarına dönüşebilme imkanına sahip bir şampiyon olduğunu unutmayın. Her ne kadar tank kasacak olsanız da Q ile rakibinin saldırı gücünü çalması ve R’si ile zırh, büyü direnci ve canını çalması onu çok özel bir şampiyon yapıyor. Bu yüzden destek eşyasından sonra Buzdoğan Eldiveni, Ruh Gömleği, Warmog’un Zırhı, Gargoyl’ın Taş Zırhı, Merkür Çizmeleri ve Randuin gibi tercihler sizi ölümsüz yapacaktır.

Rün olarak ise, Hortlağın Pençesi ile güzel bir kombinasyon elde edebilirsiniz. Alt rünlerden Tahrip, Kemik zırh ve Aşırı Büyüme sizin tanklığınıza oldukça destek olacaktır. Tahrip ile de kule canavarına dönüşebilirsiniz. Yan ağaç olarak da Kahramanlıktan Efsane:Sıvışma ve Zafer rünlerini kullanabilirsiniz.

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir