League of Legends League of Legends Haberleri

Faker’ın ilk Twitch yayını izlenme rekoru kırdı

Çok kalabalık bir kesimin gözünde dünyanın en iyi League of Legends oyuncusu olarak kabul edilen Lee “Faker” Sang-hyeok, dün akşam açtığı Twitch yayını ile platformda bireysel en çok izlenme rekorunu kırdı.

Kısa bir süre öncesine kadar, ülkedeki diğer takımlarla birlikte SKT T1 de Koreli yayın platformu Azubu üzerinden oyun yayınlarını yapıyordu. 2014 sonlarında imzalanan sözleşmelerin süresi geçtiğimiz günlerde sona erdi ve Koreli şampiyonlar da bu süreçte Twitch üzerinden yayınlara başladı. Batılı League of Legends kitlesinden harika bir yanıt alan bu hamle neticesinde Twitch’e katılan Koreli oyuncuların sayısı arttı ve dün akşam herkesin beklediği o tarihi an yaşandı. 250,000’e yakın insan, Faker’ın Kore sunucularında Solo Queue oynamasını seyretmek için bir araya geldi.

Faker’ın ilk Twitch.tv yayını, daha ilk dakikalarından itibaren yüz bin seyirci sınırına dayandı. Henüz yarım saat geçmemişti ki, NA LCS ile EU LCS’in normal bir lig zamanı yayınında toplamda ulaşamadığı 150,000 seyirci sayısını gören ve rekoru kıran oyuncu, bir saatin ardından 245,100 anlık seyirci ile bireysel bir kullanıcının gerçekleştirdiği en çok izlenen Twitch yayını rekorunu çok büyük bir farkla kırdı, hatta birçok büyük espor etkinliğinin gördüğü toplam izleyici sayısını da geçti.

League of Legends arenasında daha önce bireysel yayın performanslarına baktığımızda TSM’e transferinin ardından DoubleLift’in yayını 100,000 dolaylarına çıkmıştı. 2013’te ise daha sonraları Crew forması da giyen, o dönem Evil Geniuses’ta oynayan Wickd, All-Star oylamasında %33 ile eşit gittiği sOAZ ile 1v1 yaptığı yayınına 137,000 anlık seyirci çekmeyi başarmıştı. Nitekim Faker’a kadar bireysel kullanıcı rekoru da Wickd’ın ellerindeydi.

İlk yayınıyla birlikte inanılmaz bir başarıya ulaşan Faker, geçtiğimiz günlerde bir maç sonrası yaptığı röportajında Twitch yayınlarına değinmiş ve olası bir geçiş halinde yayınları eğlenceli yapmak adına çok çalışacağının sözünü vermişti. Azubu’da seyirciler ile etkileşime girmediğini belirten efsane oyuncu, Twitch’te bu durumu değiştireceğini vurgulamıştı. Nitekim ilk yayınında bir miktar ses ve internet gazabına uğrayan Faker, bir saatin ardından yayınını sonlandırdı. Twitch Kore’den Susie Kim, Twitter’dan konuyla ilgili yaptığı açıklamada ilerleyen günlerde Faker ile birlikte çalışarak yayınların kalitesini arttıracaklarını söyledi.

Biz de Faker’ın yeni bir rekora kesin gözüyle bakılan ikinci yayınını heyecan ve merakla bekliyoruz.

3 Comments

 • Hasan 7 Şubat 2017

  Yalnız yayın direk olarak faker yapmadı faker başka canlı yayın sitesinden açtığı yayını alıp yayınladılar yanlış bilgi vermeyin biraz araştırma başka bişey değil !!!

  • Cem Özdemir 7 Şubat 2017

   Merhaba, yayını Faker yanında bir tercüman ile birlikte bizzat kendisi yaptı ancak nispeten hazırlıksız bir yayın olduğu için problemler çıktı. Twitch Kore temsilcisinin attığı tweet burada: https://twitter.com/lilsusie/status/828617256816893953

   • hasan 14 Şubat 2017

    Merhaba twitch kore temsilcisinin bunu doğrulmama gibi bir imkanı olduğunu düşünmuyorum ki fakerın yayın sorumlusu falan değil.Ben sahte faker falanda demedim faker başka bir canlı yayın sitesinden yayınlanan yayınını twitchde yayınladılar olay bu biraz araştırın canım be :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir