League of Legends League of Legends Haberleri

Kaldığı yerden: YouthCrew

2018 Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi heyecanının başlamasına birkaç gün kalmışken, analiz serimize halen yeni ismine alışmaya çalıştığımız YouthCrew ile devam ediyoruz.

Resmi transfer dönemi sona erdi, iyisiyle kötüsüyle Şampiyonluk Ligi’nde mücadele edecek 40 as, en az 8 de yedek oyuncu belli oldu. Galakticos hariç tüm ekipler kadrolarını Güney Koreli yıldızlarla süsledi. Çoğu takım teknik kadrosunu değiştirdi. Analizler yapıldı, formalar tasarlandı, hatta YouthCrew ve Dark Passage.Dominos ismini bile değiştirdi.

HWA ve 1907 Fenerbahçe ile beraber kadrosunu en çok koruyan organizasyonlardan biri YouthCrew. 2017 Kış Mevsimi’nde harika bir performansla finale kadar yükselmeyi başaran ekip, BAUSupermassive’e yenilerek sezonu ikinci bitirmişti. Ardından Yaz Mevsimi’ni 4 sırada bitiren ekip play-off yarı finalinde 1907 Fenerbahçe’ye elenmişti.  Şampiyonluk Ligi’ndeki tüm takımları sırasıyla incelediğimiz analiz serimizde sıra YouthCrew’da.

2017 nasıl geçti?

YouthCrew için 2017 oldukça dalgalıydı. Kış Mevsimi’nde beklenmedik bir atak yaparak şampiyon olabileceklerini bile düşündüren ekip, yaz mevsiminde yokları oynadı. Elbette ligi ilk dört ve son dört takım olarak ikiye ayırırsak YouthCrew kalite açısından da yaz mevsiminde gösterdiği performansa bakıldığında üst kısımda. Ancak organizasyonu kendi potansiyeli ve geçmişte yaptıkları ile değerlendirdiğimizde hiçbir YouthCrew üyesinin “2017 Yaz Mevsimi’nde hayal kırıklığına uğramadık” demeyeceğine eminim.

Elwind, Mojito, Godbro, Madness, Wendelbo beşlisiyle KMF gören ekip, yaz mevsimine ziyadesiyle rahatsız oldukları Wendelbo ile devam etmemeye karar vermişti. Mocha ve Naeyhun gibi üst düzey oyuncularla da anlaşıldıktan sonra herkes istikrarın süreceğini bekliyordu ancak işler tahmin edildiği gibi gitmedi. Alt ve orta koridorun gayet iyi performansına karşın, yıldız oyuncu Elwind’in yalnızca Shurima’da bir semt adı olarak kalması YouthCrew adına planları bozdu. İzleyenlerle tanıştığı senelerde umut vermesine karşın Stomaged ile birlikte ligimizin bana göre haklı olarak en çok eleştirilen ormancılarından Mojito da etkili olamayınca YouthCrew mevsimi 9 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak dördüncü sırada tamamladı. Açıkçası kötü performansın getirdiği odaklanma problemleri ve moral bozukluklarıyla, geçen senenin en formda ekibi 1907 Fenerbahçe’ye karşı pek şansları yoktu. Sürpriz olmadı ve play-off yarı final serisinde 3-0’lık bir skorla sezonu kapatmış oldular.

Transfer dönemi

YouthCrew ekibi transfer döneminde ne şişi yaktı, ne kebabı. Bir yandan beraber üçüncü mevsimlerini oynayacak Elwind, Mojito, Madness üçlüsünü takımda tutarken, diğer yandan Coco ve Zzus gibi dünyanın en iyi iki oyuncusu olmasalar da yeni koç Laden ile beraber ligimizde fazlasıyla “iş yapacak” iki ismi Türkiye’ye getirdiler. Coco Güney Kore’nin yetenekli orta koridor oyuncularından biri. Longzhu’nun Longzhu olmadan önceki döneminde Frozen ile orta koridoru paylaşıyorlardı. League of Legends evreninin en zor liginde çok da başarılı sonuçlar elde edemeyen ekip kadroda revizyona gidince, Coco Çin Ligi LPL’de Newbee takımının yolunu tuttu. Burada da gösterdiği iyi performansla takımının alt sıralara düşmesinin önüne geçti. Ayrıca kendisinin Kore’de 79 dakika süren bir maçta Jayce ile yaptığı 726 farm, yaklaşık 1 sene boyunca dünya rekoru olarak kaldı.

Zzus ise 4 puntoluk ufak bir soru işareti. Profesyonel kariyerinin tamamını Longzhu’da geçiren destek oyuncusu, ne yazık ki hiçbir zaman takımın as oyuncusu olamadı. Frozen ve Coco’nun beraber oynadığı dönemde Pure ile destek pozisyonunu paylaşan Zzus, daha sonra ikinci planda kaldı ve Longzhu’nun antrenman takımına gönderildi. Kendisinin transferinde Coco ve Laden’ın tavsiyelerinin büyük rol oynadığını tahmin etmek zor değil. Teknik kadro Zzus’u Madness’ın yanına başarılı şekilde monte edebilir mi, bu oyuncular birbiriyle uyum içinde oynarlar mı birkaç hafta içinde göreceğiz. Ancak geçtiğimiz mevsimlerdeki gözlemlerime göre YouthCrew takımının mental sağlığının anahtarı alt koridor başarısında.

Beklentiler

Teşbihte hata olmaz. Eğer bu sezon YouthCrew başarılı olacaksa bunun en büyük sebeplerinden biri takımdaki “Yükselme Ligi Açık Elemeleri’ne giren mahalle arkadaşları” havasının dağılması olacak. Muhtemelen YouthCrew’un eski koçu Lelouch’un koç olarak saygın ve işini iyi yapan biri olduğuna itiraz eden bulunmaz. Ancak kendisinin Türkiye’de League of Legends’ın henüz bir endüstri haline gelmediği zamanlarda profesyonel bir oyuncu olması, aynı dönemden tanıdığı oyuncularla da ilişkilerini bir şekilde etkiliyor. Hayatın çoğu alanında iyi arkadaşlarla yapılan işlerin daha çok başarı getireceğini savunsam da League of Legends gibi oyuncu yaşlarının küçük ve disiplinsizliğe müsait olduğu ortamlarda fikrim değişmek zorunda kalıyor. Günün sonunda elimizde kalan “havuza giriyoruz antrenman yapmıyoruz” ya da takımın destek oyuncusu hakkında “koşup koşup ölüyor biz de anlamıyoruz” gibi röportajlar oluyor.

Aslında bir paragraf boyunca kaba bir üslupla anlattığım şey bu sene YouthCrew’un daha başarılı olacağını düşündüğüm anlamına geliyor. Dark Passage.Dominos ve son şampiyon 1907 Fenerbahçe’nin ilk iki sırayı domine edeceğini düşünsem de YouthCrew tahmin edildiği gibi Royal Bandits ve BAUSuperMassive gibi ekiplerin altında kalmayabilir. Elwind’in en iyi üst koridor oyuncusu imajı kendisinin ve Thaldrin’in performansıyla beraber ciddi şekilde sallanmıştı. Elwind’in eski günlerine dönüşünün yanında, fırsat verildiğinde takımını en üst noktaya taşıyabileceğini gösteren Madness da Zzus ile uyum yakalarsa, YouthCrew’dan bir şeyler bekleyebiliriz. Coco’nun ligdeki yıldız orta koridorlara karşı kendini gösterme ihtimali de düşük değil ancak YouthCrew taraftarlarının Mojito’nun sezon öncesi dönemde elleri şişene kadar League of Legends oynamış olması için dua etmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir