Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar League of Legends Rehber

Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar

Üst koridor özelinde değineceğimiz bu seride; koridorda karşılaşmaya çekindiğimiz şampiyonlar ile nasıl başa çıkabileceğimize bir göz atacağız.

Koridor aşamasında Quinn, Vayne, Darius, Sett ve daha nicelerine karşı nasıl başa çıkacağı konusunda fikri olmayan bir sürü insan olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden, istedikleri şampiyonları oynamaktansa onlarda aynı tercihlere yönelerek lig atlamaya çalışıyorlar. Biz de elimizden geldiğince temel bilgiler vererek, karşılaşmaya çekindiğimiz şampiyonlar konusunda sizi rahatlatabileceğimizi düşünüyoruz.

Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar: Garen

Belki de aralarında sizi en çok zorlayan şampiyon Garen’dir. Size bela çıkarsın veya çıkarmasın, üst koridoru kolaylıkla alt üst eden şampiyonlardan birtanesi. Mana’sının olmayışı, yetenek bekleme sürelerinin görece diğer şampiyonlara göre az olması ve belki de en önemlisi hem tank gibi ön safhalarda durup hem de yüksek hasarlar çıkarabilmesi onu tercih edilen bir şampiyon haline getirdi. Sezon 10’un başlarında belki de onu senelerce tercih konumuna getirecek bir güçlendirme aldı. Çoğu profesyonel oyuncu; Üçlü Kuvvet, Hayalet Dansçı ve Ebedi Kılıç eşya düzeni ile dereceli sıraları yok etti. Bir sonraki yamadan itibaren kademeli olarak gücü düşürülmeye çalışılan şampiyon hala üst koridorun gözdeleri arasında. Yaklaşık 6 kere zayıflatma almasına rağmen hala aynı dizilim ile kolayca koridoru kazanabiliyor ve hala çok güçlü.

Oyuncular özellikle Türkiye sunucusunda biraz daha koridoru kazanmaya odaklı oynadığı için olacak, sihirdar büyüsü olarak Tutuştur’u hiç aksatmıyor. Ulti’sinin 11. seviyede 600’den fazla gerçek hasar vurması yetmiyormuş gibi Tutuştur garantisini de ceplerinde tutuyorlar. Günümüz Garen’lerin favori kombosu: Flash – Ulti – Tutuştur. Açıkça konuşmak gerekirse bu kombodan kurtulan pek olmuyor. Durum böyle olunca da oyuncular, Garen’in karşısına daha barbar bir şeyler almak istiyorlar.

Gelelim, bu şampiyonun güçlü ve zayıf yanlarına. Bence pasif yeteneği çok güçlü. Q ve E kombosunu kullandıktan sonra oldukça zayıflayan şampiyona geri dönüş hasarını rahatça verebiliyorsunuz ancak pasifi aldığı hasarı yenilerken siz iksir kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Bu yüzden seçtiğiniz şampiyonunun gücüne göre oynamalısınız. Garen oyun sonunda da güçlü olsa da Kayle, Vladimir, Jax ve Fiora gibi şampiyonların oyunun sonundaki gücüne ulaşamıyor. Bu yüzden bu şampiyonlarla takas yaparken erken oyun hasarınız, Garen’nin hasarı kadar olmayacaktır. Bu yüzden sadece oyun sonuna ölmeden girmeniz bile size büyük avantaj yaratacaktır.

Çalıları kullanmayı unutmayın!

Oyun sonu şampiyonu oynamıyorsanız; yetenekleriniz veya normal saldırılarınız ile pasifini bekleme süresine sokun. Eğer geri oynuyor ve can yenilenmesi kazanıyor ise; minyonlar ile Garen’in arasına geçebilirsiniz. Böylelikle sadece altın değil, tecrübe puanı kaybetmesini de sağlayabilirsiniz. Tutuştur ile oynuyor ise canınız yüksek iken takaslara girmekten korkmayın. Işınlan ile koridora geri dönerek can avantajı sağlayabilirsiniz. Ayrıca çalıları kullanmalısınız. Minyonların hedefini çalıya girip çıkarak üzerinizden çekebilirsiniz. Böylelikle minyonlardan alacağınız hasarı indirgemiş olursunuz. En önemlisi ise Garen’in vurduğu gerçek hasar. Ulti’sine her zaman saygı göstermelisiniz. Eksik can miktarına göre vuran bu can sıkıcı Ulti, ortalama çeyrek candan direk öldürüyor. Bu yüzden koridorda hata kabul etmeyen bir şampiyondur. Oynaması basit olduğu için Demir’den Şampiyonluk ligine kadar görebileceğiniz bir şampiyon.

Garen’in herhangi bir kitle kontrol yeteneği olmadığı için takım savaşlarında güçsüz, koridorda ve her türlü 1’e 1’de güçlüdür. Bizim önerimiz; dereceli sıralarda karşısında oynamaya alışana kadar oyun sonunda güçlenen şampiyonlarla sakince minyon kesip seviye almak ve otomatik olarak kazanmak. Eğer takım olarak oynuyorsanız ve arkadaşlarınıza güveniyorsanız, oynayacağınız bir Malphite bile Garen’den daha fazla oyunun kaderini değiştirebilir.

Umarız, “Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar” ile bildiklerimiz sizin de bildiğiniz olur ve koridorda şampiyon bazında olmasa da oyun koridor ve oyun bilgisi ile bu farkı kapatabilirsiniz. İyi Oyunlar!

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir