League of Legends Rehber

League of Legends | Detaylı Jax Rehberi

League of Legends | Detaylı Jax Rehberi

League of Legends oyuncularını buraya bekliyoruz. Yetenek setinden ötürü oldukça rahat şekilde oynanabilen, özellikle üst koridora veya oyuna alışmaya çalışan insanların pratik yapabileceği, yazarın da en sevdiği karakterlerden Jax rehberi ile karşınızdayız. Çaylar ve kahveler hazırsa, keyifli okumalar!

Öncelikle söylememiz gerekiyor, Jax, itemlerin durumu ve metanın şekline göre oldukça opsiyonel kullanabileceğiniz bir karakter. Yer yer orman rolü için güçlü hale gelirken, dediğimiz meta durumuna göre, üst koridorda da oynanabiliyor. Tank ağırlıklı, saldırı gücü odaklı, hem atak hem defans yapmaya yönelik, çok keyif almazsınız fakat yetenek gücü(asla tavsiye etmiyoruz, tamamen eğlence amaçlıdır) ve daha birçok şekilde kullanılabilen itemlere sahip. Şimdi gelelim oynanışa.

Yetenek seti olarak, Jax çok komplike bir şampiyon değil. Yetenekleri oldukça basit, oynanışı da orta seviye diyebiliriz. Jax’ın önemli olan kısmı, lane süresince girdiğiniz tradelerden nasıl ve ne zaman çıkacağınızı ya da hamlelerinizi nasıl yapacağınızı doğru hesaplamak. Aynı durum takım savaşlarında da geçerli, zira çok geri düşmediğiniz bir oyunda, itemleriniz doğru ise karşı takımdan bir hatta birkaç kişiye korku dolu dakikalar yaşatabilirsiniz.

 

Pasif

Jax için ön plana çıkmasa da en önemli detaylarından bir tanesi kesinlikle pasifi. Tank ağırlıklı itemler aldığınız zaman bile, saldırı hızınızın artması, doğru itemlerle oyununuza devam ederseniz, sizi durdurulamayacak bir karakter haline getiriyor. Hem tank, hem saldırı hızı yüksek bir dövüşçü karakter.

Q Yeteneği

Yeri geldiğinde kaçmak için, yeri geldiğinde rakibinize saldırmak için oldukça kullanışlı bir yetenek. Rakip minyon, kendi minyonlarınız ve totemlere atlayabiliyor olmanız da bu konu özelinde önemli bir detay.

W Yeteneği

Jax’ın en önemli hasar kaynağı. Q veya E yeteneğinden gelen bir hasar mevcut fakat hasarın neredeyse tamamına yakını dediğimiz gibi W yeteneğinden geliyor.

E Yeteneği

Jax’ın kendini koruması, erken aşamalarda trade girmesini sağlayan, orman rolünde işe yarar bir karakter olmasına yol açan, sersemletme etkisine sahip, bizce en önemli yeteneği, E yeteneği. Tek bir yetenek ile birden fazla kazanç sağlıyor olmanız gerçekten mükemmel.

R Yeteneği | Ulti 

İlk cümleden dolayı hasarını arttıran, son cümleden dolayı tank özelliklerini geliştiren bir ultiye sahip Jax.

 

Peki Jax’ı nasıl oynamanız gerekiyor?

 

Üst koridor eşleşmeleri için, öncelikle kabul etmeniz gereken bir detay var. Karşınızdaki karakter Gnar gibi kaçma yeteneklerine sahip veya Fiora gibi sersemletmenizi iptal ettirebilecek bir yeteneğe sahipse, o laneyi belirli bir yere kadar sakin oynamalısınız. İlk girdiğiniz yerde bütün yetenekleri kullanmaktansa, bir kere girip, rakibin yeteneklerini kullanmasını sağlayıp, ikinci seferde rakibi kesmeye odaklanmalısınız.

Yine karşınızdaki rakibe bağlı fakat ilk seviyede takasa girecekseniz E yeteneğinizi açmanızı tavsiye ederiz. Karşı rakibi sersemletebilirseniz, daha ilk leveldan büyük bir üstünlük yakalarsınız. Fazla agresif bir koridor aşaması izlemek istiyorsanız, ikinci olarak, Q yeteneğini açıp rakibi darlayabilirsiniz.

İlk güç patlamanız 3.seviyede gerçekleşiyor. Tam animasyon iptali sayılmasa da, Q yeteneğinden önce W açarsanız, fazladan biraz süre kazanırsınız, W yeteneğini elden çıkarmak için geçerli süreyi yok saymış olursunuz. Geriye düştüğünüz yerlerde Q yeteneğinizi kaçmak için kullanmak sizin için faydalı olacaktır.

İkinci güç patlaması 6.seviyede, ultiniz geldikten sonra oluşuyor. Ulti pasifi olarak, 3.oto atağınız güçlü hale geliyor. Bu sayede, 3.oto atanığızı W ile birlikte kullanırsanız çok daha güçlü saldırılar yapmış olursunuz. Kısaca kombonuz, R-E-W-Q şeklinde olabilir. Bir alternatif olarak- R-Q-E-W gibi alternatiflere de sahipsiniz. Zaman kazanmak veya ultinizi savaş ortasında atmak isterseniz, kombonuzu ona göre belirleyebilirsiniz.

Önemli detaylardan bir tanesi, alacağınız itemler. Meta değişiklik gösterse bile çoğunlukla Üçlü Kuvvet, Jax için en önemli itemlerden bir tanesi. Karşınızdaki rakibe bağlı olarak, zırh veya büyü direnci çizmesini ilk basede bitirmeniz size ciddi avantaj sağlıyor koridor süresince. İlk seviyelerde güçlü olduğunuzu da varsayarsak, oyun başlarından tank özelliklerinizi geliştirmek bizce faydalı olacaktır.

Takım savaşlarında oldukça önemli bir role sahipsiniz aslında. Ultiniz ve E yeteneğiniz buradaki en önemli silahlarınız. Fakat güçlü olduğunuz bir diğer kısım ayrık ittirme. Geride olduğunuz ve takım savaşları kazanamadığınız takdirde, takımınıza bir şeyler katmak için ayrık ittirme yaparak hem kendinize hem takımınıza fayda sağlayabilirsiniz.

Genel hatları ile Jax’ı bu şekilde özetleyebiliriz. Keyifli oyunlar!

Bir Kart Değil Bütün Deste | Twisted Fate

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir