Royal Youth, VFŞL 2020 Yaz Mevsimi'ne katılamayabilir League of Legends League of Legends Haberleri

LoLespor, Dumbledoge olayı hakkındaki inceleme kararını açıkladı

Lolespor, geçtiğimiz aylarda Dumledoge’un açıklamaları üzerine başlattığı inceleme hakkında bir açıklama yayınladı.

2020’nin Şubat ayında, Supermassive ile yollarını ayırdıktan sonra Mustafa Kemal “Dumbledoge” Gökseloğlu, Twitter üzerinden herkesin ilgisini çeken bir yazı paylaşmıştı. Supermassive’den neden ayrıldığını ve öncesinde yaşadığı olayları anlattığı yazısında, 2017’de kendisi hakkında homofobik bir dil kullanarak konuşulan ve profesyonel espor oyuncularından oluşan bir konuşma grubundan, 2020 yılında Supermassive takım evinde yaşanan bir olaydan ve Royal Youth’dan nasıl ayrıldığından bahsetti. 2017’deki olay hakkında, grup içi yazışmaları gösteren bir takım ekran görüntülerini de açıklaması ile birlikte paylaştı.

Paylaştığı açıklama espor camiasında büyük ses getirmiş ve çoğu izleyicinin dikkatini çekmişti. Espor hayranlarının bir çoğu Riot Türkiye’nin bu konuda yapacağı açıklamayı ve alacağı kararı bekliyordu. LoLespor ise Twitter üzerinden, açıklamaları yakından takip ettiğini ve konuyu tüm yönleriyle hassasiyetle değerlendirdiklerini söylemişti. Açıklamadan yaklaşık iki ay kadar sonra LoLespor yeni bir yazı paylaştı.

Paylaştıkları yazıda, olayları araştırdıklarını ve incelemelerini tamamladıklarını belirtip alınan kararları açıkladılar.

Karar

2017’de olan olayın, Küresel Espor Ceza Listesine göre “Aşırı Derecede Sportmenliğe Aykırı Davranış” kategorisinde değerlendirildiği belirtildi. Bu kategorinin zaman aşımının ise 12 ay olduğunu, kanıtların ise ellerine yaklaşık 3 yılda geçtiği için bir ceza veremeyeceklerini açıkladılar. Konu olan ekran görüntülerinde kuralı ihlal eden ve hala aktif olarak oyunculuk yapan bir isim var.

2020’de olduğu bahsedilen olay hakkında yapılan açıklamada ise takım koçu Pades ve bahsi geçen oyuncular olan Dumbledoge, Stomaged ve Zeitnot’un ayrı ayrı dinlenildiği söylendi. İncelemelerden çıkan sonuca göre takım evinde, takım arkadaşları arasında scrim performansları arasında tartışma meydana gelmiştir. Belirtilenlere göre tartışmada argoya varan tabirler kullanılsa da herhangi bir fiziksel temas veya homofobik söylem gerçekleşmemiştir.

Soruşturma kapsamındaki diğer konularda ise bir usülsüzlük tespit edilemediği söyleniyor.

Yapılan açıklamaya göre şu anda hiçbir oyuncu, koç veya yönetim üyesi bir ceza almadı. Kuralları çiğneyen tek olay ise Küresel Espor Ceza Listesinde göre zaman aşımına uğradı. Bu nedenle herhangi bir ceza veya yaptırım gündemde değil.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir