League of Legends

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi 1. Hafta 3. Gün

flickr.com/lolesports

Sürpriz sonuçlara sahne olan NA LCS 2017 Yaz Mevsimi’nde ilk hafta 3. gün karşılaşmaları tamamlandı. IMT-TSM, NV-P1, FLY-DIG ve TL-EF serileri oynanırken favori olan takımların tamamı yenildi.

Ligin henüz yeni başlamasından ötürü takımların güç dengelerinin tam oturmadığı NA LCS’te ilk hafta karşılaşmaları tamamıyla şaşırtırıcı sonuçlarla tamamlanmaya devam ediyor. Dün gece oynanan serilerde IMT, TSM’i rahat bir şekilde geçerken geçtiğimiz mevsimin üçüncüsü P1 ise ligden düşme mücadelesi vermiş fakat yeni bir kadro oluşturan NV’ye yenildi. Karşılaşmaların kısa özetleri şu şekilde:

Immortals 2-0 Team SoloMid

Serinin ilk maçında Immortals daha takım savaşı odaklı bir kompozisyon tercihinde bulunurken TSM ise orta koridora Galio ve üst koridora Fiora’yı alarak hasar konusunda dengeli bir kompozisyon kurmaya çalıştı. TSM’de hem Hauntzer hem de Bjergsen’in bireysel olarak kötü performans sergilediğini izledik. Özellikle Hauntzer üst koridorda Xmithie’nin rahat baskınlar yapmasına izin verirken orta koridorda Bjergsen ise IMT’nin baskın yapan üçlüsü Lee-Varus-Bard üçlüsüne saygı göstermedi. Lee’yi yakaladıktan sonra Baron alan TSM, ayrık ittirme yapmaya çalışırken IMT her iki koridora da iyi cevap verdi ve savaşları birer birer kazandı. Orta koridordan inhibitör açan IMT, karşılaşmayı çok uzatmadan bitirdi ve öne geçti.

İkinci karşılaşmada da TSM’in Galio ısrarı devam etti. Üst koridora Rumble’ı da alarak fazlasıyla büyü hasarı odaklı bir kompozisyon kuran TSM’in yasaklama ekranında geriye düştüğünü eklemek gerekiyor. Öte yandan IMT ise yine ilk maçtaki gibi iyi seçimler yaptı. İlk maça nazaran bu karşılaşma daha takım savaşı odaklı ve nispeten ortada geçmesine rağmen IMT rakibinden daha koordineli ve kararlı oynayarak seriyi 2-0 kazandı ve üç puanı hanesine yazdı.

Team Envy 2-1 Phoenix1

Serinin ilk maçında P1, son zamanların popüler üst koridor tercihlerinden Jarvan’ı kompozisyonuna katarken, NV’de ise Lira’nın uzun bir süredir seçilmeyen Nidalee’yi aldığını gördük. Karşılaşmanın başından beri kontrol Team Envy’deydi. Lira’nın baskınları takıma büyük bir avantaj sağlarken P1 bu agresifliğe nasıl cevap vermesi gerektiğini bilemedi. Ryu’nun etkisiz oyunu da bu plansızlığa eklendiğinde karşılaşma NV için kolay bir galibiyet anlamına geldi.

Serinin ikinci maçı da NV’nin hakimiyeti ile başladı. Xayah-Rakan ile oyunun erken dakikalarında skorlar kazanmayı başaran NV, aynı zamanda Zac tercihinden de oldukça fazla faydalandı. Fakat P1’de Ryu’nun harika LB performansının yanında “ADC’yi koru” kompozsiyonu da işleyince ekibin geri dönüşü başladı. Baron aldıktan sonra daha baskın oynayan P1, bu noktadan sonraki tüm takım savaşlarını kazandı ve geri dönüş gerçekleştirerek seride eşitliği sağladı.

Son maçta ise sahnede yine Lira vardı. Lee Sin ile harika işler çıkaran ormancı, Pirean’ın Ahri’sine birçok kez skor servis etti. Öte yandan P1 ise Nunu-Galio-Lulu üçlüsü ile Juggermaw kurmaya çalışsa da takım istediği savaşları yakalayamadı. Seraph’ın Jayce ile ayrık ittirmesi P1’in başını fazlasıyla ağrıttı ve oyuncu da takımlar orta koridorda savaşırken tek başına Nexus’u yıktı. NV böylelikle seriyi 2-1 kazanarak haftanın en büyük sürprizlerinden birini gerçekleştirdi.

FlyQuest 0-2 Team Dignitas

Dün SKT’nin üst koridoru Huni’nin Lucian’ı tercih etmesinin ardından NA LCS’te de DIG Ssumday bu şampiyon ile Vadi’ye indi. Erken oyunda skorlar bulan Lucian tam anlamıyla maçın kahramanıydı. Balls’un Kennen’i işlevsiz kalırken DIG’te Big, harika bir Zyra oyunu oynadı ve takım savaşlarında FLY’ın taşıyıcılarını sürekli yakalamayı başardı. DIG’te hemen hemen tüm oyuncular kusursuz oynarken, LOD’un Ashe ultileri de yüksek bir yüzdeyle rakibi tuttu. Önce Baron’u alan ve ardından çıkan savaşta 2 skor bulan DIG, karşılaşmayı tamamladı ve seride öne geçti.

Serinin ikinci maçının yıldızı da ilk karşılaşmadaki gibi Ssumday’di. Bu defa Fiora ile takımını taşıyan oyuncuya Chaser ve Keane’in kontrollü oyunları da yardım etti. Genel olarak FLY’dan daha iyi rotasyon yapan ve harita baskısı uygulayan DIG’e karşın FLY ise sadece rakibi tek başına yakalayarak skorlar bulabildi. Ayrık ittirmeyle sadece bir Nexus kulesi kalana kadar devam eden Ssumday, FLY’ın üssünü takım arkadaşları için açtı. DIG de üç inhibitörü alarak karşılaşmayı tamamladı ve üç puanın sahibi oldu.

Team Liquid 0-2 Echo Fox

Haftanın flaş takımı EF, TL serisinin ilk maçını da mutlak bir hakimiyetle kazandı. Toplam 7 skorun olduğu mücadelede EF, tamamıyla haritayı kontrol etmesi ve doğru rotasyonlar yapmasıyla TL’nin haberi olmadan rahat bir Baron aldı. Bunu ittirme için kullanan ekip, yaklaşık 20 dakika sonra ise beş ejderi varken Kadim Ejder’i de aldı ve inhibitörleri teker teker açtı. Orta koridordaki takım savaşında sayı üstünlüğünü ilk defa yakalayan ekip, güvenli oynayarak galibiyete uzandı ve seride öne geçti.

İkinci maçta ise Gate, destek rolüne Sejuani tercihinde bulundu. Yeni Sejuani’nin destek bile çok iyi olabileceğini izledik. Gate’in orta koridora yaptığı baskınlar takıma rahat skorlar kazandırırken, oyunun kahramanı ise agresifliği ile Akaadian’dı. Yine haritayı kontrol eden EF, bir skor bulduktan sonra 21. dakikada Baron aldı. Güçlendirme ile üç inhibitörü de açan EF, karşılaşmayı 27. dakikada bitirdi ve seriyi 2-0 kazandı. TL’de Goldenglue’nun yerine oynayan Slooshi de hiçbir varlık gösteremedi.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.