League of Legends

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi Elemeleri: 3. Gün

flickr.com/lolesports

NA LCS Yaz Mevsimi’nde ligde oynayacak takım belirlendiği Yaz Mevsimi Elemeleri tamamlandı. Üçüncü günde Bahar Mevsimini sonuncu tamamlayan NV finalde NA CS birincisi GCU ile karşı karşıya geldi.

Karşılaşmanın kısa özeti şu şekilde:

Gold Coin United 2-3 EnvyUs

Serinin ilk karşılaşmasında iki takımda yüksek hasar potansiyeline sahip takım kompozisyonu kurdu. GCU metanın güçlü ormancılarından Graves ve alt koridorun etkili nişancılarından Catliyn tercihlerini yaparken, NV ormanda Nidalee orta koridorda Talon ve nişancı rolünde Varus seçimlerini yaptı. Hızlı başlayan oyunda iki takımın ormancıları da erken dakikalarda orta koridora yaptıkları baskınlarda skor çıkardı. Takım savaşlarından çok bireysel takasların yaşandığı ilk karşılaşmada iki takımda aldıkları skorları önemli harita görevlerine çeviremedi. Otuz dördüncü dakikada Baron etrafındaki görüşe hakim olan GCU Baron güçlendirmesini alarak eşit süren oyunda bir adım öne geçmeyi başardı. Baron güçlendirmesini etkili kullanan GCU, yaptığı kuşatmalarla önce üst koridor ardından orta koridor inhibitörünü açarak oyunun hakimiyetini ele alan takım oldu. Otuz yedinci dakikada üst koridordan kuşatma yapan GCU LirA’yı da düşürerek son inhibitörü açtı. LirA’nın uzun ölüm süresini değerlendiren GCU yaptığı son kuşatmayla Nexus’u yıkarak otuz sekizinci dakikada serinin ilk karşılaşmasından galip ayrıldı.

Serinin ikinci karşılaşmasında Renekton-Kha’zix-Syndra gibi seçimlerle oldukça agresif bir takım kuran NV’ye karşı GCU yapılan iyileştirmelerle oldukça etkili bir hale gelen Lucian’ı oldukça etkili bir ormancı olan Graves’i ve mobil bir orta koridor şampiyonu olan Ahri’yi kilitledi. Oyuna hızlı başlayan NV üst ve orta koridordan erken dakikalarda çıkardığı skorlarla koridor aşamasında üstünlük sağlamayı başardı. Sansorin’in harita üzerindeki hareketlerini ve baskınlarını oldukça başarılı bir şekilde takip eden LirA attığı karşı baskınlarla takıma büyük katkı sağladı. Koridorlardaki üstünlüğünü haritaya da yansıtan NV makro oyunu da başarılı oynayarak yıktığı kulelerle altın farkını on yedinci dakikada 7k’ya kadar çıkardı. Yirmi dördüncü dakikada LirA’nın Fenix’i düşürmesiyle takım savaşı başlatan NV iki GCU oyuncusunu daha düşürerek yirmi beşinci dakikada Baron güçlendirmesinin sahibi oldu. Alt ve orta koridor inhibitörünü açan NV üst koridorda başlattığı takım savaşında dört skor çıkararak oyunu sona erdirdi ve durumu 1-1’e getirdi.

Üçüncü karşılaşmada GCU alan kontrolüne yönelik takım kompozisyonu kurarken NV kitle kontrol odaklı bir takım kurdu. GCU’nun Syndra-Graves-Rumble gibi güçlü seçimlerine NV Renekton-Orianna-Lee Sin ile yanıt verdi. Harita üzerinde durmaksızın dolaşan ve koridorlara attığı baskınlarla takımını öne geçirmeye başaran LirA’ya Santorin cevap vermekte zorlandı. Erken oyundaki üstünlüğünü orta oyunada taşıyan NV, yirmi sekizinci dakikada aldığı Baron’un ardından yaptığı kuşatmalarla GCU’nun tüm dış kulelerini düşürerek harita hakimiyetini sağladı. NV’nin otuz altıncı dakikada Baron’u GCU’ya kaptırmasıyla başlayan takım savaşı GCU adına faciayla sonuçlandı. Baron’u almasına rağmen başlayan takım savaşında düzgün pozisyon alamayan GCU, katliama uğrayarak serinin üçüncü maçından mağlup ayrılan takım oldu.

Serinin dördüncü karşılaşmasında son zamanlarda görmeye alışık olmadığımız Jinx seçimini yapan GCU’ya karşı NV kuşatmalarda etkili bir nişancı olan Caitlyn’i aldı. Ormanda NV’nn Kha’zix, GCU’nun Rengar seçimleriyle iki avcı karşı karşıya geldi. İki avcının karşı karşıya geldiği maçta ilk kanı altıncı dakikada Rengar dökerken, Kha’zix üst koridora attığı baskında istediğini yapamayarak Renekton’a skor verdi ve takım arkadaşını koridorda zor duruma düşürdü. Aldığı skorla birlikte oldukça güçlenen Solo üst koridordan kuleyi düşürmekle beraber LirA ve Seraph ikilisinin karşısında durmayı da başararak skor çıkarmaya devam etti. Otuz üçüncü dakikada Baron etrafındaki görüşe hakim olan GCU Baron güçlendirmesinin sahibi olurken başlayan takım savaşında Solo düşünce geri çekilmeye karar verdi. Otuz sekizinci dakikada GCU Kadim Ejderha’yı aldı ve başlayan takım savaşı dörde ikilik değişimle GCU lehine sonuçlandı. Harita hakimiyetini oyunun başından beri NV’ye kaptırmayan GCU kırk birinci dakikada aldığı Baron’un ardından başlattığı savaşla dört skor çıkararak serinin dördüncü maçından zaferle ayrılmayı başardı.

Serinin son karşılamasında Solo üst koridorda takım savaşlarında oldukça etkili bir şampiyon olan Nautilus’u, Fenix orta koridorda Orianna’yı seçerken, Seraph ultisiyle takım savaşlarının kaderini belirleyebilen Rumble’yi Ninja ise Syndrayı kilitledi. Oyunun ilk kanını dokuzuncu dakikada Mash alarak koridorda Apollo’ya karşı avantaj kazandı. Syndra’yla başarılı oyunlar sergileyen Ninja yirmi beşinci dakikada üç skora ulaşarak ciddi hasar potansiyeline sahip oldu. Makro oyunu başarılı oynayan ve harita üzerinde doğru rotasyonlar yapan NV yıktığı kulelerle altın farkını yirmi beşinci dakikada 7k’ya çıkardı. Takım savaşlarındaki başarısını kuşatmalarda gösteremeyen NV inhibitörleri düşürmekte güçlük çekti. Otuz sekizinci dakikada Baron’u düşüren NV katliam alarak otuz dokuzuncu dakikada seriden galip ayrıldı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.