League of Legends League of Legends Haberleri

Nasıl oynadılar: 1907 Fenerbahçe Espor

Nasıl oynadılar serimizin son yazısında 2017 Yaz Mevsimi’ni şampiyon olarak tamamlayan 1907 Fenerbahçe Espor yer alıyor. Kuruluşunun ardından kısa bir süre geçmesine rağmen böylesine önemli bir başarıya imza atan ekip, aynı zamanda 2017 Dünya Şampiyonası’nda da ülkemizi temsil edecek.

Takım olabilme

Bir dönem AURORA’nın isim değişikliği yapıp Fenerbahçe olarak yola devam edeceği söylentileri sahnede konuşulurken, Ali Koç’un başında olduğu 1907 Fenerbahçe Derneği, SuperMassive TNG takımının Şampiyonluk Ligi’ndeki yerini satın alarak sarı-lacivert renkleri espor dünyasına soktu. Kore ligi LCK’de mücadele eden Longzhu Gaming’in kadrosunda düşünmediği yıldız orta koridor Frozen ile anlaşan ekip, sahneye bomba gibi bir transfer ile giriş yaptı. Ancak ülkemizde neredeyse her kesim tarafından sevilip, kişiliğiyle gönüllerde taht kuran Thaldrin’in Fenerbahçe’ye gelmesi Frozen transferinden daha çok ilgi gördü desek yanılmış olmayız.

Bu iki yıldız oyuncunun yanında orman pozisyonuna daha önce ülkemizde Team Turquality forması giymiş Reach, alt koridora ise iki tecrübeli isim Elysion ve un1tback getirildi. Elysion’un orta koridordan nişancı pozisyonuna geçiş yapması ve Reach ile un1tback’in de isteneni verememesi sonrası Fenerbahçe ilk haftalarda beklenen sonuçları alamadı. Bunun üzerine alt koridor ikilisi yedeğe geçip yerlerini padden-Japone’ye bırakırken, genç koç Mositing de takımdan gönderildi. Erken teşhis sonucu yapılan bu değişiklikler, belki de Fenerbahçe’nin bugün buralarda olmasını sağlayan hamleydi.

İlk mevsiminde orman pozisyonunda sıkıntılar yaşayan ve takım olma konusunda eksiklikleri olan FB, buna rağmen playoff’larda yarı final oynayarak önemli bir başarıya imza attı. Yaz Mevsimi öncesi Reach’in sözleşmesini fesheden ekip, orman pozisyonuna daha önce Unicorns of Love ve ülkemizde de Dark Passage formaları giymiş Koreli Move’u getirdi. Geçtiğimiz sezona göre bambaşka bir görüntü çizen ve mevsim sonunda kupaya ulaşan Fenerbahçe’de bu başarı tabii ki sadece Move hamlesiyle gelmedi. Tecrübeli ormancının bu sezon ekstra işler yaptığına neredeyse hiç şahit olmadık. Peki elde edilen başarının anahtarı neydi? Bu sorunun cevabı tabii ki FB’nin bir takım olmayı başarabilmesi.

Koridor aşamalarını ve oyunu sabırlı bir şekilde kontrollü oynayan Fenerbahçe, rakibin hatalarını ve açıklarını çok iyi değerlendirerek skorlar aldı, objektiflere yöneldi ve sonuç olarak makro oyunda rakiplerinin önüne geçmeyi başardı. Dakika başına skor istatistiğinde ligin en alt sırasında bulunan takımlardan biri olan FB, bu güvenli oyununu güzel takım savaşlarıyla süsleyince galibiyetlere uzanmayı başardı. Tabii ki bunda koç Pades’in çok büyük katkısı var. Daha önce SuperMassive TNG takımında görev alıp başarı yakalayan koç, Fenerbahçe’de yaptıklarıyla da kalitesini ortaya koymayı başardı.

Önce Rift Rivals’da ülkemizi temsil eden takımlardan biri olma başarısı gösteren, ardından katıldığı bu ilk uluslararası turnuvada şampiyon olup kupayı müzesine götüren 1907 Fenerbahçe Espor, Yaz Mevsimi’nde hem normal sezonda hem de playoff’larda birinci olarak oldukça önemli işlere imza attı. Tüm bunların yanında 2017 Worlds’te de ülkemizi temsil edecek olan ekip, rüya gibi bir mevsimi geride bırakmış oldu.

Oyuncular

Thaldrin [star rating=”4.5″]

Doğruyu söylemek gerekirse Thaldrin’e başta 4,5 puan yazmayı düşünmüyordum. Ancak bu sezon kendisi “kaptan” unvanının gereklerini öylesine yerine getirdi ki, şampiyonlukta çok büyük pay sahibi oldu. Bireysel performans olarak belki bu puan seviyesinde oynamadı Thaldrin, ama verdiği call’lar ve gerek maçlar sırasında gerekse de dışarıda “kaptan” gibi davranması, bunun yanında espor camiasında her kesim tarafından sevilmesi, yukarıda bahsettiğimiz takım olabilme konusunda Fenerbahçe’ye çok büyük fayda sağladı. Bunun yanında KDA istatistiğinde de Thaldrin üst koridor oyuncuları arasında ilk sırada yer almayı başardı. Marshall’ın DP’de, Rare’in de Galakticos’ta kısa süre forma giyerek yakaladıkları istatistikleri göz ardı edersek, Berke’nin skor katkısında da en yüksek orana sahip üst koridor oyuncusu olduğunu gözlemliyoruz. Tüm bunları birlikte incelediğimizde Thaldrin’in iyi bir mevsim geçirdiğini ve şampiyonluğu sonuna kadar hak ettiğini rahatça söyleyebiliriz.

Move [star rating=”3.5″]

Geçtiğimiz sezon takımın en zayıf halkası şüphesiz Reach idi. Yaz Mevsimi başlamadan önce kadroda bu aksayan ormancı pozisyonuna yönetim tarafından el atıldı ve daha önce UOL, DP gibi ekiplerde forma giyen Move ile anlaşma sağlandı. Neredeyse hiçbir FB taraftarı bu transferden tatmin olmadı, zira Koreli ormancının önceki takımlarında ortaya koyduğu performans hiçbir zaman yeterli olmamıştı. İlk haftalar biraz sıkıntı yaşasa da takımla uyumu sağlayan Move, oynadığı pozisyondaki problemi gidermeyi başardı. Belki Frozen gibi ekstra şeyler yapıp maçlar kazandırmadı ancak görevini layığıyla yerine getirdi Move. Ayrıca ormancılar arasında en yüksek KDA’ya sahip isim olduğunu da hatırlatalım.

Frozen [star rating=”5″]

Longzhu’da istediğini vadiye yansıtmakta kimi zaman sıkıntılar yaşayan, ardından takımdan ayrıldıktan sonra Fenerbahçe’ye transfer olan Frozen, burada adeta yeniden doğdu. Hem Kış Mevsimi hem de Yaz Mevsimi’nde harika bir performans gösteren yıldız orta koridor, birçok maçta takımının kaderini değiştirecek hareketler yaparak galibiyetlerde başrol oynadı. Bu sezon da hem Fenerbahçe’nin hem de ligimizin şüphesiz en iyi ismi Frozen oldu. Geniş şampiyon havuzu ve istikrarlı performansı Frozen’ı diğer oyuncuların önüne çıkardı. Zaten Koreli yıldız bu performansının getirisini hem MVP hem de şampiyon olarak aldı. Şimdi de Worlds 2017’de ülkemizi temsilen takımıyla birlikte yer alacak olan Frozen, belki de daha önceleri Kore’de zorlu dakikalar yaşattığı Faker ile bir kez daha kozlarını paylaşacak.

Padden [star rating=”4″]

Önceki sezonlara göre çok fazla gelişme gösteren ve ligin en iyi nişancılarından biri olarak gösterebileceğimiz Padden, hem desteği hem de takımıyla olan uyumuyla bu sezon Fenerbahçe’ye çok fayda sağladı. KDA istatistiğinde normal sezonu ikinci sırada tamamlayan Padden, Caitlyn, Kalista, Xayah ve Tristana gibi şampiyonları oynayarak etkili olmayı başardı. Özellikle Kalista performanslarıyla izleyenleri büyüleyen genç nişancı, bu şampiyonu seçtiği maçların hepsini kazandı ve 9.4 gibi yüksek bir KDA oranı yakaladı. Desteğiyle birlikte uyum içerisinde hareket eden Padden, alt koridoru neredeyse her maç baskı kurarak kazanmayı bildi. Thaldrin’in ışınlanları, Move ve Frozen’ın baskınlarına iyi reaksiyon veren isim, etkili bir performans ile maçların kazanılması konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Çoğu zaman pasif oynamasıyla eleştirilen Padden, bu sezon bu huyundan da kurtularak her takımın kadrosunda isteyebileceği bir nişancı haline geldi.

Japone [star rating=”4″]

Destek oyuncularının yaptıkları çoğu zaman gözardı edilir ve dikkate alınmaz. League of Legends’taki bu algı, yetenekli destek oyuncularının ülkemizde yavaş yavaş artması sonrası son buldu. Geçtiğimiz mevsimin en iyi destek oyuncularından biri Japone oldu. Belki çok fazla göze çarpan hareketler yapmadı diğer destekler gibi, ancak her zaman görevini layığıyla yerine getirdi ve yapması gerekenleri neredeyse kusursuz şekilde yaptı. Yanlış anlaşılmasın, Japone yıldız olmayıp sadece görevini yapan bir destek demiyorum. Takımının oyun stratejisi gereği böyle bir oyun tarzı benimsedi kendisi. Kapasitesinin ne düzeyde olduğunu bize TBF’de yaptığı oyunlarla gösterdi Japone. Özellikle ilk maçta ortaya koyduğu Rakan performansı öylesine iyiydi ki, hem Ülker Arena’daki hem de ekranları başındaki izleyicileri birçok kez ayağa kaldırmayı başardı. Takımda Frozen gibi ayrı dünyalardaki bir yıldız olmasa, final serisinin MVP’si çok büyük ihtimalle Japone olacaktı.

1 Comment

  • osman 4 Eylül 2017

    botlane cop worldsden once kaliteli iki kisi getirilmesi lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir