League of Legends

Oynuyoruz Ama Biliyor Muyuz? Bard ve Hikayesi

Oynuyoruz Ama Biliyor Muyuz? serimizin yeni bölümünde “Kozmik Koruyucu – Bard’ı” inceledik.

Bard, oyunda yaklaşık 5 yıldır olan bir destek şampiyonu. Diğer şampiyonlardan gözle görülür birçok farklılığa sahip olan Bard, Valoran ve LoL Evreni için oldukça gizemli bir kozmik varlık. Çünkü Bard hakkında çok az şey biliyoruz.

Kısacık bir hikaye

LoL’ün Evren sayfasında anlatıldığı üzere Bard, Valoran’ın tarihi kadar eski bir varlık. İnsanların, ölümlülerin normal şartlar altında anlamaya gücünün yetmeyeceği alemlerde gezinip duran Bard’ın amacını birçok Valoran’lı alim ömürlerinin sonuna kadar anlamaya ve çözmeye çalıştı. Ama hiçbiri bu esrarengiz varlığın neden “var olduğunu” bulamadı. Evren sayfasında yer alan bir cümle de şöyle ki: “Evrenin sırrına varılamaz yapısı tehlikeye düştüğünde, Bard vesayeti altında olanları kaçınılmaz sondan saptırır.” Burada geçen “vesayeti altında olanlar” sözü, Bard’ın İngilizce hikayesinde “When the unknowable structure of the universe is threatened, Bard steers all existence away from utter annihilation.” cümlesinde “all existence olarak geçiyor. Buradan da basitçe tüm varlıkların Bard’ın denetimi, gözetimi, vesayeti altında olduğunu düşünebiliriz. Belki farklı anlamları da olabilir ama sanırım düşünebileceğimiz en direkt anlam bu.

Bard hakkında aslında elimizde olan çoğu şey bunlardan ibaret. Şimdi de Bard’ın çıktığı zamanlarda yayınlanan “Dağ” animasyonunu da inceleyelim.

“Dağ” animasyonu

Videonun başında nerede olduğunu kestiremediğimiz Bard’ın flüt çaldığını görüyoruz ve ardından bulutları delercesine yükseklikte olan üç dağın birinin zirvesinde iki tarafın savaştığını görüyoruz. Bir taraf zırhlı, askeri gücü yüksek ve işgalci konumda gözüküyor; diğer taraf ise oldukça fakir gözüken ve askeri gücü çok düşük olan “köylü” diyebileceğimiz bir halk. Büyük ihtimalle bu “köylü” halktan olan yaşlı bir adam, dağın zirvesine doğru yürüyor. Elinde ise üstünü örttüğü gizemli bir taş var. İşgalci taraftan bazı askerler bu adamın peşinden gidiyor.

Birisi tam adamı yakalayıp taşı alacakken, taşı taşıyan yaşlı adam taşın örtüsünü kaldırıyor ve kaldırdığı anda ona yaklaşan asker yok oluyor. Artık yorgunluktan yere düşen adamın elinden taş kayıyor ve taş dağın zirvesine doğru çıkan basamaklardan aşağı doğru yuvarlanıyor. Taşın düşerken çıkarttığı izi ve toz bulutunu gören yada fark eden Bard çok hızlı bir şekilde hemen oraya varıyor, taşı kapıyor ve dağın zirvesine doğru uçarak ilerliyor.

Taşın yanından gittiğini farkeden adam “O taş olmazsa ölürüz.” diyor ve gözündeki mavi parlaklık da gidiyor. Ayrıca burada fark ediyoruz ki adamın kafasında Targon Dağı’nın simgesine benzeyen bir dövme/damga/işaret var. Dağın zirvesine ulaşan Bard, gizemli taşı yuvasına koyuyor ve flütünü üflemeye başlıyor. Bard’ın flütü üflemesiyle birlikte etrafında bir sürü micin ortaya çıkıyor ve o anda taş patlamaya benzer mavi bir dalga yayarak diğer 2 dağın zirvesinde de bulunan gizemli taşlarla bağ kuruyor. Bard’ın flütünü çalmaya devam etmesiyle birlikte Bard, micinler ve 3 dağın zirvesinde bulunan mavi gizemli taşlar gökyüzüne doğru kayboluyor. Animasyon da böylece bitiyor.

Bu animasyondan çıkarabileceğimiz şeylerden biri, Bard’ın bizim arkaplanını, amacını bilmediğimiz bazı cisimlerin de koruyucusu olduğu. Ayrıca bu videonun açıklamasındaki cümle ise şöyle, “Runeterra’nın kutsal hazinelerine el uzatıldığında, Kozmik Koruyucu kendini gösterir.” Aslında bu cümle Bard’ın amacını bize az çok anlatıyor.

Hobileri müzik dinlemek ve espor olan sıradan birisi \m/.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir