League of Legends League of Legends Haberleri

Şampiyonluk Ligi’ne franchising sistemi geliyor

2018 yılında NA LCS’te uygulanmaya başlanan franchising sistemi, 2019 yılında ülkemize geliyor. Şampiyonluk Ligi önümüzdeki yıldan itibaren franchising sistemine geçecek. Bu, ligden düşmenin kalktığı anlamına geliyor.

Şampiyonluk Ligi tarihinin en radikal kararlarından birisi bugün Riot Games Türkiye tarafından açıklandı. Dedikodular uzun bir süredir var olsa da Riot’ın bu konuda kısa vadede herhangi bir adım atmayacağı düşünülse de, ligimiz önümüzdeki yıldan itibaren franchising sistemine geçiyor.

Peki franchising sistemi nedir? Franchising sistemi kısaca açıklamak gerekirse ligde mücadele eden takımların düşme korkusunun olmadı, gelir paylaşım modelinin uygulandığı sistematik bir lig çeşidi. Hali hazırda NA LCS’te franchising sistemi  uygulanıyor. Takımlar düşme korkusu olmaksızın genç yetenekleri deneyebiliyor, aynı zamanda ciddi manada ekonomik stabilite sağlıyor.

LoLespor’dan yapılan açıklamada öne çıkan üç madde bulunuyor. 2019 yılından itibaren Riot Games Türkiye, 10 takım ile üçer yıllık anlaşmalar imzalayacak ve bu süre bittikten sonra takımlar tekrar değerlendirilecek. Ligden düşmenin olmaması rekabet ortamını doğrudan etkilese de tıpkı NA’de olduğu gibi ülkemizde de akademi ligleri kuruluyor. 5 kişiden değil 10 oyuncudan oluşacak olan bu akademi ligi, Şampiyonluk Ligi’ne oyuncu yetiştirmek amacıyla kurulacak.

Franchising sistemi bizim için ne anlam ifade ediyor? Bunu anlamak için NA LCS’in 2017 yılı ile 2018 yılı arasındaki farklılıklara bakabiliriz. Ligden düşmenin olmaması hali hazırda mental olarak rahatlama sağlasa da organizasyonel açıdan takımların fazlasıyla avantajlı bir konuma geçtiğini söylemek mümkün. Özellikle sponsorların “ligden düşme korkusu” ile hareket ettiği ülkemizde bu tehditin ortadan kalkması ve Riot Games’in gelir paylaşımına gitmesi, altyapı olarak ülkemizi ileri götürecektir. Bununla birlikte oyuncu maaşlarının artması, aynı zamanda franchising’in yer alması yabancı oyuncuların dikkatini de çekecektir.

Takımların başvuru süreci 20 Haziran 2018’de başlayacak, 15 Kasım 2018 tarihinde ise takımlarla anlaşma imzalanacak.

3 Comments

  • Emre 5 Haziran 2018

    Gelişmenin her geçen gün arttığını görmek güzel birşey. Umarım espor anlamında küresel imajımız dahada olumlu ve güçlü bir hal alır.

  • Engin 4 Haziran 2018

    TCL adına bir nebze iyi bir iş yapar, en başta oyuncu maaşları yükselecek ve bu nedenle Türkiye’ye gelmeyen kaliteli oyuncular gelebilecek. Türk oyunculara mı ne olacak, daha çok çalışmaları gerekecek, şuan ki gibi hem okul hem oyunu hem de Youtube gibi birden fazla işi yürütenler olmayacak tabi yatırımı yapan şirkette dayıları yoksa.

  • uğur 2 Haziran 2018

    çok güzel haber.özellikle akademi olayına sevindim. bunun dışında yükselme liginden şampiyonluk ligine çıkıp slot satıp e spor faaliyetlerini kapatan takımların son bulmasına da sevindim.Bu kararı kim vermişse çok güzel bir işe adım atmış. zaten bu yaz mevsimi ligin kalitesi inanılmaz geriledi belkide TCL’in kalite olarak en kötü yılı olabilir son yıllara kıyasla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir