League of Legends League of Legends Haberleri

Tanıdık Yüzler: Xyraz

Tanıdık yüzler serimizin bu bölümünde konuk edeceğimiz isim, ligimizde üç ayrı takımda forma giymiş bir üst koridor oyuncusu. 2015 ile 2016 yılları arasında, Şampiyonluk Ligi’nde oynamış Gustav ”Xyraz” Blomkvist’in Türkiye kariyerine göz atacağız bugün.

O zaman, yazımıza yavaştan başlayalım.

Xyraz Kimdir?

Gustav “Xyrax” Blomkvist, 13 Kasım 1991 tarihinde, İsveç’de doğmuştur. Profesyonel arenaya girişi 2013 yılında, İsveç merkezli bir takım olan Team Properity ile başladı. 2 sene içerisinde 6 takım değiştiren oyuncu bu tarihler içerisinde sürekli farklı bölgelerde şansını denedi.

Fransa’da Team Mistral, Avrupa Ligi’nde H2K, Rusya’da Glacial Phoenix, Yunanistan’da ise Team Refuse bünyesinde mücadele etti. Bu takımlarda Febiven ve Hjarnan gibi, ileride yükselişe geçecek oyuncuların dışında, ileride Türkiye’de beraber mücadele edeceği Rawbin ilede birlikte oynama fırsatı buldu.

Kendisinin pek parlak bir kariyeri olmadı. Gittiği takımlarda görece küçük turnuvalarda mücadele etti fakat büyük başarılar elde edemedi. Türkiye’ye gelene kadar resmi bir Riot liginde bile oynamadı. 2015 senesinde ise yolu, bizim topraklara düştü.

Her Şey TT ile Başladı

Xyraz, Şampiyonluk Ligi’ndeki ilk maçlarını Team Turquality bünyesinde oynamaya başladı. 2015 Yaz Mevsimi’nde takımıyla beraber mücadele eden Gustav, mevsimi 7 galibiyet, 7 mağlubiyet ile dördüncü sırada tamamladı. Playoff aşamasında ise yarı finalde Beşiktaş’a yenildi.

Bir sonraki mevsimde oynadığı takım, şampiyonluk hayallerini suya düşüren Beşiktaş olmuştu. Beşiktaş ile birlikte 2016 Kış Mevsimi’nin lig aşamasını dördüncü sırada bitirmiş, playoff aşamasında ise finale kadar çıkmayı başarmıştı. Yine de finalde Supermassive’e kaybetmekten kaçınamamışlardı.

Kendisinin, Türk espor topluluğu tarafından benimsendiği zaman aralığı ise tam da bu dönemlere denk geliyordu. Samimi hareketleri ile birçok izleyiciye kendisini sevdirmeyi başarmıştı. Hiçbir zaman üst düzey mekanikleri veya oyun bilgisi sebebiyle övülmedi fakat Şampiyonluk Ligi izleyicilerinin kendine yakın gördüğü bir oyuncu oldu.

Xyraz, Team Turquality ile geldiği Şampiyonluk Ligi’ne Team Turquality ile veda etti. Kısa bir süre Fnatic’te yedek olarak kaldıktan sonra İspanya merkezli espor takımı Movistar Riders bünyesinde oynarken bize üzücü bir haber gönderdi.

Zorlu Zaman

Gustav, Twitter’dan yaptığı bir paylaşım ile beraber, İsveç’e döndüğünde yaşadığı karın ağrısı sebebiyle doktora gittiğini söyledi. Çıkan sonuç ise sevenlerinin tüylerini diken diken etti. Sevilen üst koridor oyuncusuna mide kanseri tanısı konulmuştu. Bu haber ile birlikte hepimiz, kendisinden gelecek iyi haberi beklemeye başladık.

Neyse ki bir sene kadar sonra o iyi haber geldi. Kemoterapi seanslarının çoğunun bittiğini ve hastalığa dair bir belirti göstermediğini sevenlerine bildirdi. Birkaç hafta sonra da kanseri vücudundan tamamen attığının müjdesini verdi. Dinlenmek gibi bir ihtiyaç hissetmeyen Xyraz, hemen takım aramaya başladı. Bunu söylediği Tweet’in altında, kendisini yeniden Türkiye’de görmek isteyen izleyicileri bulabilirsiniz.

Yine de kendisi Şampiyonluk Ligi’ne gelmedi. Başka yerlere de gitmedi gerçi. Belki de kendisinin oyunculuk kariyerinin sonunu görmüşüzdür. Belki de görmemişizdir. Kim bilir?

Sonuç olarak Xyraz, kariyeri boyunca hiçbir zaman büyük başarılar elde edemedi veya devler arenasında kendisini gösteremedi. Yine de özellikle Şampiyonluk ligi’ndeki en sevilen yabancı oyunculardan birisi olmayı başardı.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir