League of Legends

Worlds 2017 Çeyrek Final İncelemesi: SK Telecom T1 – Misfits

Riot Games

Worlds 2017 Çeyrek Final analizlerimize Cuma sabahı 11’de başlayacak SK Telecom T1 – Misfits mücadelesinin incelemesiyle devam ediyoruz.

Çeyrek finallerin ikinci maçında karşı karşıya gelecek Kore ikincisi ve Avrupa ikincisinin yüzleşmesiyle MSI’dan beri ilk kez SKT’nin bir Avrupa takımıyla karşı karşıya geldiğini göreceğiz. SKT’nin Avrupayla son karşılaşmasında, yani MSI’ın final maçında güzel bir performans ortaya koyup serinin bir maçını da kazanmayı başaran G2’nun açtığı yoldan gidecek olan Misfits, Worlds 2017’de bölgesini temsil adına büyük de bir yükü sırtında taşıyor. Favori her ne kadar SKT gibi gözükse de, bugün de gördüğümüz üzere burası Worlds sahnesi ve burada her şey olabilir.

Grup Performansları

SK Telecom T1, Worlds 2017 gruplarında geçtiğimiz Worlds performanslarının bir benzerini ortaya koydu. Tek maç kaybetse de özellikle EDG karşılaşmalarında epey geriye düşmesi SKT’nin zayıf yanlarını gözler önüne serdi. Erken oyunda Faker üstüne kurulan baskıya karşılık vermekte zorlanan SKT’nin ormancıları konusunda da büyük sıkıntıları var. Takımın bu sıkıntıyı göz önüne alıp Untara yerine Blank’i Çin’e getirmesine rağmen iki ormancısı da oynadıkları tüm karşılaşmalarda bekleneni veremedi. Geçtiğimiz sezonlarda erken oyun baskınlarıyla öne çıkan Peanut, tank şampiyonlarda sevdiği oyun tarzını ortaya koyamadı, Blank ise bu şampiyonları iyi oynamasına rağmen erken oyunda takımına katkı sağlamakta oldukça zorlandı. AHQ ve EDG’nin grup aşamasında Kore Titanı’nın yaralanabileceğini göstermiş olması, kan kokusunu alan takımların finallerde bu yaralara saldırmasıyla sonuçlanacaktır.

Team WE, TSM ve Flash Wolves’la beraber D Grubu’nda mücadele eden Misfits‘in gruptan çıkabileceğini düşünen kişi sayısı oldukça azdı. Hatta çoğu yorumcu Misfits’in dördüncü olacağını bile düşünüyordu. Ancak Misfits tiebreaker yoluyla ihtimal verilmeyen olasılığı gerçeğe çevirmeyi başarıp Kuzey Amerika devi TSM’i mağlup ederek Worlds 2017 gruplarından çıkmaya hak kazandı. Takımdaki her oyuncunun galibiyete bir şekilde katkı sağladığı maçlar sonucunda zoru başaran ekibin en kritik özelliği de aslında bu. Özellikle Hans Sama’nın Xayah oynadığı maçlardan büyük verim alan Misfits, nişancısına başka şampiyonlar verdiğinde biraz sıkıntı yaşadı. Alphari’nin Cho’Gath tercihi ise genel olarak başarılı bir görüntü verdi. Ancak Hans Sama’ya benzer bir şekilde Alphari’nin de diğer şampiyonlarla sıkıntı yaşayabildiği ortadaydı. Takımın kilit oyuncularının şampiyon havuzu dar gibi görünse de Misfits’in bize gösterecek birkaç sürprizi olabilir.

Seri Analizi

Eminim ki Misfits oyuncuları Çeyrek Final kuralarında SKT’yi çektikleri anda ellerini yüzlerine gömmüş ve yüreklerini birkaç saniye için korkuyla doldurmuşlardır. Çünkü SKT böyle bir takım. Sezon boyu Kore Ligi’nde sıkıntılar çekse bile Worlds sahnesine çıktığında apayrı bir görüntü çizebilen bir ekip. Üç kez Dünya Şampiyonu olmak kesinlikle kolay bir şey değil. Tecrübe açısından baktığımızda SKT’nin Misfits’ten birkaç gömlek üstün olduğu aşikar. Misfits’in bu serideki en büyük şansı erken oyunda baskı kurmak ve oyunu geç safhalara bırakmadan bitirmeye çalışmak. Ancak takımın genel maç sürelerine baktığımızda maçı erken bitirme konusunda pek de başarılı olmadığı ortada. Genelde 40. dakikada bitirdiği maçlardan farklı olarak, bu sefer zamana karşı da yarışıyor olacaklar ve SKT’nin harika takım savaşı koordinasyonunu devreye sokmadan maçı bitirmeleri gerekecek. Bunun için yapabilecekleri en mantıklı seçim de SKT’nin kötü performans ortaya koyan ormancılarının üstüne gitmek ve kartopu etkisini baskınlar üzerinden oluşturmak. SKT gibi bir takıma karşı kartopu etkisinin yeterli olmayacağını en iyi tecrübe eden takım olan EDG’nin yaptığı hatalardan da ders çıkarmalılar. Zira SKT oyunu soğutma ve geç safhaya taşıma konusunda bir dünya markası.

SKT tarafında ise özellikle ormancıların erken oyunda Faker’a daha çok yardım etmesi gerekiyor. Tüm takımların hedefi haline gelen ve adeta markaj altında tutulan Faker’ın fazla geriye düşmemesi için orta koridor çevresine yoğunlaşacak bir orman rotasyonu üzerinden gidilebilir. Ligde bekleneni veremeyen ve kolay tilt olan Huni’nin grup aşamalarında gösteriği başarıyı sürdürmesi ve Untarra’ya gerek olmadığını tekrar göstermesi de bir başka önemli faktör. Genel olarak Misfits’ten üstün olduklarının farkında olarak oynamalı, EDG maçlarında olduğu gibi maça inanmalı ama rehavete kapılmamalılar.

Seyir zevki yüksek eşleşmeler

Huni vs. Alphari: İki tarafın da agresif tarzlar sevdiği üst koridorda seyir zevki en üst seviyelerde olacak. Avrupa’nın belki de geleceği en parlak üst koridoru Alphari, tüm üst liglerde oynamış, genç olmasına rağmen tecrübeli Huni karşısında vadiye inecek. İki oyuncu da Worlds grupları sırasında güzel performanslar ortaya koydu ve takımlarının galibiyetlerinde büyük katkı sağladılar. Özellikle Huni’nin normal sezona göre oldukça iyi bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Oynadığı altı karşılaşmada beş farklı şampiyon seçiminde bulunan ve altı maçın tamamında iyi denebilecek bir performans ortaya koyan Huni’nin şampiyon havuzunun genişliği onun bu eşleşmedeki en büyük avantajı. Her ne kadar Alphari de yedi maçta beş farklı şampiyon seçmiş olsa da Cho’Gath ve Shen seçimleri dışında yeterince başarılı olamadığını söylemek yanlış olmaz.

Faker vs. PowerOfEvil: Artık adını espor efsanelerinin arasına yazdıran Faker, grup aşamaları öncesinde verdiği bir ropörtajda çok önemli bir şey söylemişti: “Efsane olmak istiyorsanız benim gibi birini bir kez yenmeniz yeterli değil, defalarca yenmelisiniz.” Faker şu anda geldiği konum itibariyle rakip takımlarla Worlds 2017 şampiyonluğu arasında duran en büyük engel görünümünde. PowerOfEvil, adını efsaneler arasına yazdırmak istiyorsa yarın Faker’ı bir kez değil, tam üç kez yenmek zorunda. 2013’ten bu yana inişli çıkışlı bir grafikle LoL sahnesinde bulunan PowerOfEvil’ın şu ana kadarki en üst seviyesinde olduğu ve efsane olmak istiyorsa bunun için en iyi şansının bu olduğu bir gerçek. Serinin kaderinin belirleyeceğini düşündüğüm bu koridorda heyecan dorukta olacak.

Kim kazanır?

Konu Worlds olduğunda SKT’yi favori göstermemek hep büyük bir hata olmuştur ve bu sezon da bu durum değişmedi. Şu ana kadarki en çalkantılı sezonunu geçirse de SKT hâlâ Worlds büyüsünü koruyor ve kolay kolay maç kaybetmiyor. Kısacası benim tahminim SKT’nin galip geleceği yönünde. Misfits’in galibiyet için çok sayıda şartı yerine getirmesi ve aslında biraz da rakibinden hata beklemesi gerekiyor. Bu kadar az hata yapan bir rakibin karşısında şansı pek yüksek değil. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi burası Worlds sahnesi ve burada her şey olabilir.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.