mix

5Mid Özel: Only35 Röportajı

5Mid ekibi olarak yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil eden Emin “Only35” Aydın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Emin’in Mesajı: Öncelikle bu röportaj teklifiniz için ve beni şu ana kadar destekleyenlere teşekkürü borç bilirim. Şimdiden iyi okumalar! :)

Nordic Championship’e transferin nasıl gerçekleşti?

İstanbul Wildcats ile karşılıklı olarak ayrıldığımda 10 takımın 9’u kadrolarını tamamlamıştı o yüzden Türkiye’de kalma şansım yok denecek kadar azdı. Ben de her zaman aklımda olan “Ulusal Ligler’e” gitme fırsatını elime almak istedim ve takım arama yani “LFT” tweeti’mde bunu belirttim. 4 farklı ülke liginden 5 ayrı takımdan teklif aldım fakat aralarında en çok kendimi geliştirebileceğim ortam Dusty’de vardı.

Takım içi iletişiminiz ve arkadaşlığınız ne durumda? Birbirinizden uzakta oynamanız negatif bir etki yaratıyor mu?

Takım iletişimi tam istediğim gibi herkes kendi rolünü biliyor. Arkadaşlık konusu iyi takımların olmazsa olmazı sadece oyun içi değil oyun dışında da çok yakınız. Uzaktan oynamanın etkisi fazla yok önemli olan arzu ve istek.

Dusty ile birlikte EU Masters’a çıkabileceğinizi düşünüyor musun? 

Evet tabii ki burayı tercih etme sebeplerimden biri de takımın EU Masters’a çıkma ihtimali yüksek olmasıydı.

Biliyoruz daha az sayıda maç oynadın fakat Nordic Championship ile VFŞL’yi karşılaştırmanı istesek neler söylersin?

Oyunculuk bakımından Nordic liginin ilk 4 takımı VFŞL’de İlk 6’ya rahatlıkla oynayabilir. Hepsi EU West tekli derecelide Challenger olan oyuncular. Yönetim olarak TR’den bir fark gördüğümü söyleyemem tamamen profesyonel bir ortam bulunmakta.

Bu sezon ve ilerisi için planların neler?

Bu sezon kendi ligimi kazanıp EU Masters’da boy göstermek istiyorum. İlerisi için de sadece şunu söyleyebilirim yerimde saymaktan nefret ederim o yüzden tek planım kendimi geliştirmeye devam etmek.

Hedefinde LEC, LCS veya buraların akademi liginde yer almak var mı?

Evet tabii ki bunu gerçekleştirmek için her gün çalışıyorum.

Bu mevsim için VFŞL takımlarından herhangi bir teklif geldi mi? Geldiyse neden burayı değil de Nordic Championship’i tercih ettin?

Evet aldım fakat Türkiye’de şöyle bir gerçek var yanınızda “veteran” bir oyuncu yoksa kendinizi geliştirmek çok zor. Bu yüzden benim eksikliklerimi görüp geliştirecek koç ekibi olmasına özen gösterdim. Takımımızın ana koçu ve aynı zamanda Fnatic’in yardımcı koçu olan Veigar V2’ye sahip olması bana bu tercihi yaptırdı diyebilirim

Belli bir süre tecrübeli oyuncuların bulunduğu takımlarda yer aldın. İstanbul Wildcats’e geçtiğinde ise tamamen genç oyunculardan kurulu bir takım vardı. Kadroda herhangi bir veteran oyuncunun olmaması bir eksiklik yarattı mı? Sence, takımlarda en azından 1 tane veteran oyuncu olması gerekiyor mu? 

Veterandan ziyade “shotcall” verecek 2 kişi lazım. Birincil ve ikincil (Main & secondary) shotcaller’ların olması lazım eğer bunlar olmazsa o takımın ayakta durması imkansız. İstanbul Wildcats’te en çok bu noktada sıkıntı çekiyorduk ancak son hafta mean’in gelmesi beni çok rahatlatmıştı.

Yaklaşık 3 yıldır sahnede mücadele ediyorsun. Bir destek oyuncusu olarak hangi özelliğini geliştirmeye ağırlık verdin? Sence, yıllar içerisinde en fazla gelişen özelliğin hangisi?

2017-2018 yaz mevsimine kadar oyun içi iletişim hakkında bir şey bilmediğimi fark ettim. Sadece mekaniklerimiz iyi olduğu için kazanıyormuşuz ancak 2018 yaz ve 2019 senesi ile itibaren kendimi “shotcalling” ve makro oyun oynama konularında çok geliştirdiğimi düşünüyorum. Bunun en büyük örneği önceden takımlarımda en az konuşan oyunculardan biri iken son 2 takımımın en çok konuşan oyuncusu ben olmuş bulunmaktayım.

Twitch Rivals’ta takımınla birlikte ikinci olmayı başardın. Senin için nasıl bir tecrübeydi?

Güzeldi, rekabetçi olmasının yanında ödül havuzunun büyük olması takımları ayrı bir ciddi oynamaya sürekledi. Oynanan oyunlar gerçekten kaliteliydi. Takımımız zaten Fransa birince ve ikinci lig, İtalya birinci lig ve Almanya liginde oynayan oyunculardan oluştuğu için ilk seçildiğim zaman heyecanlandım. Kendimi gösterme fırsatı sunulmuştu ve bu fırsatı gayet iyi yerine getirdiğimi düşünüyorum.

Bebek Reyizler’in hikayesini anlatır mısın? 

Fatih”Luger” ile 2017 Kış Mevsimi’nde TT’de oynuyorduk. Fatih o zamanlar 15 ben ise 16 yaşımdaydım. Takım sahibimiz bize öyle sesleniyordu, sosyal medyada bunun üstüne bir kaç “meme” dahi yapıp paylaşmıştı :D

Dünyada oynamayı hayal ettiğin bir takım ve beraber oynamak istediğin bir oyuncu var mı? Varsa kimler?

Hmm. Herhalde takım olarak G2 olurdu. Oyuncu olarak Ruin ile birlikte NA’de oynamak da hoş olurdu :D

Bu zamana kadar beraber oynadığın oyunculardan bir kadro yapmanı istesek, kimleri takıma koyarsın? (Yabancı sınırı yok, destek sensin.)

Üst Koridor: Ruin Orman: Kirei Orta Koridor: Frozen Nişancı: Murmel olurdu herhalde :D

VFŞL’de ilk hafta tamamlandı. Bizim için bir power ranking yapar mısın?

Ligde şu an yenilmez denecek bir takım yok. Power ranking’de 7-8’e yazılan takımlar bile birinci bitirebilir. Aşırı güçlü yabancılar olmadığı için herkesin seviyesi aynı görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir