EGM Siberay Bilgilendiriyor: Oyun platformlarında karşılaşabilecek başlıca güvenlik riskleri nelerdir ? mix

EGM Siberay Bilgilendiriyor: Oyun platformlarında karşılaşabilecek başlıca güvenlik riskleri nelerdir ?

T.C. İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce hayata geçirilen Siberay projesiyle, güvenli ve bilinçli internet kullanımını sağlamak, siber güvenlik alanında siber farkındalık oluşturmak amacıyla her yaş grubundan vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi amaçlanmaktadır.

Siberay Nedir

Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, güvenli internet için sanal ortamı 7 gün 24 saat tarıyor. İnternet dolandırıcıları ve kara propaganda üreticileri tek tek tespit ediliyor. Siber zorbalara gecikmeden müdahale ediliyor. T.C. İç İşleri Bakanlığı’na ait sosyal medya hesabı üzerinden ‘SİBERAY’ hakkında bir tanıtım videosu paylaşıldı. Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Komiser Yardımcısı Sinem Şerife Kandemir’in, SİBERAY’ın çalışmalarını anlattığı bir videonun da yer aldığı paylaşımda, “Siberay; güvenli ve bilinçli internet kullanımını sağlamak, siber güvenlik alanında siber farkındalık oluşturmak amacıyla her yaş grubundan vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi amaç edinen bir projedir” ifadeleri kullanıldı.

Özellikle çocukların ve gençlerin yaş ve gelişimlerine uygun oyunların seçilmesi, uygunsuz içeriğe sahip oyunların olumsuz etkilerine maruz kalmamaları için denetleyici gözetimin sürdürülmesi konusunda en büyük görev aile büyüklerine düşmektedir.

 

Siberay

Çocuk, genç ya da yetişkin yaş gruplarından kullanıcıların çevrim içi oyun platformlarında karşılaşabilecekleri başlıca güvenlik riskleri nelerdir ?

  • Siber Zorbalık

Kullanıcıların rahatsız edici mesajlar, aşağılayıcı yorumlar, utandırıcı davranışlarla karşılaşması

  • Kişisel Verilerin Açığa Çıkması

Kişisel bilgiler içeren kullanıcı adları ya da oyuncu profilleri oluşturulması

  • Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali

Web kamerası, mikrofon gibi cihazların açık bırakılması

  • Kötü Amaçlı Yazılımlar

Oyunların sohbet bölümlerinden gönderilen kaynağı belirsiz linklere tıklanması

Çevrim içi oyun mecralarında özellikle kişisel veriler ve dijital güvenlik konularında nelere dikkat edilmeli ?

  • Sohbet ve diğer kullanıcılardan gelebilecek mesaj isteklerini kabul etmeyin ve rahatsız edici konuşmaları ilgili platforma şikayet edin.
  • Web kamerası, mikrofon gibi ortam dinleme ve görüntülemesi gerçekleştiren özelliklerin bilginiz ya da isteğiniz dışında açık olmadığından emin olun.
  • Çevrimiçi oyun uygulamalarını indirmeden önce diğer kullanıcı yorumlarını inceleyin.
  • Çevrimiçi sohbetlerde asla gerçek kimlik ve adres bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Çevrimiçi oyun sohbetlerinde tarafınıza gönderilebilecek şüpheli linklere tıklamayın, gerçekleşebilecek dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olun.

Siberay’ın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: EGM, Siberay

 

administrator
çok oynar bazen yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir