Genel Mobile Legends

Mobile Legends Oyun Rehberi

Mobile Legends : Bang Bang, Moonton tarafından geliştirilmiş ve 11 Temmuz 2016 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Çıktığı günden bu yana milyonlarca indirmeye ulaşan Mobile Legends : Bang Bang telefondan oynanabilme özelliği ile diğer MOBA oyunlarından ayrılmıştır. Oyunu indirmek ve diğer tüm merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Mobile Legends Nasıl Oynanır

Mobile Legends : Bang Bang beşer kişilik iki farklı takımın mücadele ettiği ve toplamda 10 kişinin oynadığı bir harita savaşı oyunudur. Oyunu oynayabilmeniz için öncelikle oyuna kayıt olup giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra oyunda bulunan modlardan birini seçmeniz gerekmektedir. Mobile Legends oyununda 5 farklı mod bulunur. Bu modlar ise şu şekildedir ;

 • Klasik
 • Sıralı ( Rank )
 • Kulüp
 • Aksiyon
 • Magic Chess

Mobile Legends

Mod seçimini Klasik veya Sıralı yapmanız halinde oyunda size açık halde gelen kahramanlardan seçiminizi yapabilirsiniz. Oyunu oynadıkça biriken savaş puanları veya satın alacağınız elmaslar ile yeni kahramanlar açabilirsiniz. 23 Kasım 2023 itibari ile oyunda 122 farklı kahraman bulunmaktadır. Bu kahramanlar ; 

 • Tank
 • Savaşçı
 • Suikastçı
 • Büyücü
 • Nişancı
 • Destek

– kategorilerine bölünerek oyun içinde birbirlerinden ayrılmışlardır.

Mobile Legends’de Oyun Kazanma Yolları

Oyunda bulunan kahramanlarda size en uygun olan kahramanı seçerek oyuna başlayabilirsiniz. Oyuna başladıktan sonra sizi 3 farklı koridor ve bir orman karşılayacaktır. Bu koridorlar ;

 • Altın Koridoru
 • Orta Koridor
 • EXP Koridoru

– şeklinde ayrılmıştır. Her koridorda üçer kule bulunur. Oyunu kazanmanın iki farklı yolu vardır. Bu yollardan biri koridorlarda bulunan kuleleri yıkarak düşman üssüne ulaşmak ve üsse hasar vererek üssü parçalamaktır. Bir diğer yol ise rakibinizin teslim olmasıdır.

Koridor Seçimi

Koridora göre mi kahraman seçeceğiniz veya kahramana göre mi koridor seçeceğiniz sizlere kalmış bir seçimdir. Altın koridorunda nişancılar oynamalıdır. Bu koridorda nişancılara tanklar veya destek kahramanları da eşlik edebilir. Orta koridor büyücülerin koridorudur. EXP koridorunda ise savaşçılar veya tanklar oynamaktadır. Orman bölgesi ise suikastçıların evidir. Seçtiğiniz kahramana en uygun koridora giderek minyon kesip altın kazanabilirsiniz. Kazandığınız altınlarla sizi daha da güçlendirecek yeni itemler alıp savaşlarda rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. 

Mobile Legends’da Ormanda Bulunan Canavarlar

Suikastçıların evinde kendisine altın ve exp kazandıracak birbirinden farklı canavar bulunur. Bunlardan en önemli iki tanesi kırmızı ve mavi canavarlardır. Haritanın tamamında 2 adet kırmızı 2 adet ise mavi canavar bulunur. Mavi canavar yetenek kullanımında daha az mana harcamanızı sağlarken kırmızı canavar exstra gerçek hasar vermenize olanak sağlar. Oyunda rakip suikastçıdan önde olmak ve oyunu daha hızlı bitirebilmeniz için rakip ormandaki kırmızı ve mavi canavarları da rakibiniz anlamadan kesebilirsiniz. Kırmızı ve mavi canavar haricinde ormanlarda birbirinden farklı üçer adet küçük canavar bulunur. Onları da keserek ekstra altın ve exp kazanabilirsiniz.

Oyunda 2. dakikada beliren ve 7. dakikada kaybolan kamlumbağa vardır. Kaplumbağayı kesen takım ekstra kalkan ve altın kazanır.

Kamlumbağa oyunu terk ettikten sonra 8. dakikada oyunda Lord belirir. Lordu kesmek oldukça zordur. Tek başınıza denememeniz takımınızdan yardım istemeniz gerekmektedir. Lord, 12. dakikada daha da güçlenir ve 18. dakikada evrim geçirerek en güçlü halini alır. Kesildikten sonra sizin üssünüzde doğar ve rakibinizin en güçsüz koridoruna doğru yola çıkar. Lord yola çıkmaya başladığında oyundaki minyonlar da güçlenir. Rakibiniz lordu kesmeye çalışırken sizlerde diğer koridorları ilerleterek daha fazla kule açabilir belki de oyunu bitirebilirsiniz.

Amblemler Nasıl Kullanılır ?

Oynadığınız kahramana uygun amblem seçerek oyuna girmek çok önemlidir. Seçtiğiniz amblem size hareket hızı, fiziksel hasar, büyü hasarı, büyü direnci veya fiziksel direnç kazandırabilir.  Oyunda 7 farklı amblem bulunur. Bu amblemler sırası ile ;

 • Temel Amblem
 • Savaşçı Amblemi
 • Tank Amblemi
 • Büyücü Amblemi
 • Ormancı Amblemi
 • Nişancı Amblemi
 • Destek Amblemi

– şeklindedir. Amblemler maksimum 60 seviyeye kadar yükseltilebilir. Oyununu oynayarak, kutuları açarak sihir tozu ve amblem parçası biriktirebilir amblemlerinizi yükseltebilirsiniz. 

MLBB - Amblemler

Savaş Büyüleri Nelerdir ?

Oyunda kullanabileceğiniz 3 adet savaş büyü bölmesi vardır. Bu bölmelerin iki tanesi her oyun ve oyuncuda üsse ışınlan ve iyileştirme olacak şekilde oyun tarafından doldurulmuştur. Kalan son bölme için 12 savaş büyüsü arasından bir tanesini seçebilirsiniz. Bu 12 adet savaş büyüsü ve özellikleri şu şekildedir : 

      1. İnfaz

Rakibinizin canı az kaldığında kaldığında menziline girerek rakibinize gerçek hasar verebilir ve onu öldürebilirsiniz.

      2. Pençe

Sadece orman oyuncusuna özeldir ve ormandaki canavarları hızlı kesmek için kullanılır.

      3. İlham

Saldırı hızı kazanmanıza olanak sağlar. Nişancılar için daha uygundur.

      4. Fırla

6 saniyeliğine %50 daha fazla hareket hızı kazandırır.

      5. Canlandır

Yere bir şifa kaynağı bırakır. İçinde olan takım arkadaşlarınızın ve sizin canlarınızı yeniler.

      6. Kalkan

5 saniyeliğine ekstra kalkan kazandırır.

      7. Taşlaştır

Yakındaki rakiplerinizi 1 saniyeliğine dondurarak hareket hızlarını düşürür.

      8. Saflaştır

Üzerinizdeki tüm etkileri saf dışı bırakır. Mobile Legends’ta kitle kontrolü çok önemli olduğu için bu oldukça önemlidir.

      9. Alev Atışı

Belirli bir mesafeye bir alev topu yollar. Orta koridorda oynayan büyücülerin kullanması tavsiye edilir.

      10. Işınlan

Kullandığınız yere doğru sizi belirli bir mesafe uzağa ışınlar.

      11. Varış

Kullandığınızda sizi seçtiğiniz bir kulenizin altına veya sizin üssünüzden çıkan bir minyonun yanına ışınlar.

      12. Misilleme

3 saniyeliğine %35 hasar azaltma kazandırır ve bu 3 saniye içinde aldığınız hasarın %35’ini size saldıran rakibe büyü hasarı olarak yansıtır. Savaşçılar veya tanklar için tavsiye edilir. Mobile Legends Savaş Büyüleri ve özellikler bu şekildedir. 

Mobile Legends Oyun Rehberi yazımız burada son bulmaktadır. Bir sonraki yazımızda oyundaki ekipmanları inceleyeceğiz.

Google Maps | Yeni Yapay Zeka Desteği

Samsung, Bedava 6 Aylık Amazon Prime Üyeliği Dağıtıyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir