5mid Özel: Sermet “Masic” Demirer Röportajı VALORANT Röportaj

5mid Özel: Sermet “Masic” Demirer Röportajı

VALORANT sahnesinin yıldızlarından biri olan Sermet “Masic” Demirer ile röportaj gerçekleştirdik. VALORANT ekosisteminde şampiyonluğa uzanan başarı dolu kariyeri boyunca Masic, hem bireysel yeteneklerini hem de takım oyununu sürekli geliştirdi.

5mid Özel: Sermet “Masic” Demirer Röportajı
5mid Özel: Sermet “Masic” Demirer Röportajı

İşte karşınızda sorular ve Masic’in cevapları:

-Türkiye’de sıfırdan VALORANT’da profesyonel olmak isteyen oyunculara ne önerirsiniz?

Türkiye’de sıfırdan oyuncu olmak gerçekten düşündüğünüzden daha zor. Her şeye sıfırdan başlamak, herkesten daha çok oynayacağınız anlamına geliyor. Bu yola başlayacak arkadaşlarıma ilk önce sağlıklı bir ortam oluşturmalarını öneririm. Sistem olarak ve mental olarak güçlü kalmaları gerekiyor bir şeyleri başarabilmek için.

-Daha önce birçok oyundan başka oyunlara geçiş yaptınız, bu geçiş süreci zorlayıcı oldu mu? Oyunlar arasındaki geçişlerde sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

Başka oyunlara geçiş sürecim zor olmadı, aksine daha kolay oldu ve daha keyifli oldu. Çünkü çok küçük yaşlarımdan beri oyun oynamayı seven ve oyun delisi olan birisiydim. Sadece oyunlar arasında geçiş farkında zorluk yaşadım, o da daha önce böyle bir FPS oyunu çıkmamış olmasıydı. Her ajanı tam anlamıyla mükemmel oynayamıyorsun, hala bununla ilgili kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

-Final maçındaki organizasyon hakkında neler düşünüyorsunuz, ortam nasıldı sizce?

Final organizasyonu gerçekten güzeldi. Özellikle Türkiye’de offline finallerde ses problemi çok oluyordu. ESA’ın yeni getirmiş olduğu kulaklıklar gerçekten hiç duyulmayacak kadar iyiydi, bu konuda çok memnunum.

-VALORANT espor etkinliklerine olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Sizce bunun yükselmesinin sebebi ne?

VALORANT’ın gün geçtikçe izleyici ve oyuncu kazanmasının sebebi bence birçok kişinin FPS oyunlarını sevmesi ve VALORANT’ın Türkiye’deki takımlarla beraber büyümesi. Etkin sebeplerden birisi diyebilirim.

-Yurt dışındaki temsilcilerimizi takip ediyor musunuz? Onlar hakkında düşünceleriniz neler? Ayrıca FUT’un maçlarını izliyor musunuz? VCT 2023 Masters Tokyo’da favori takımınız kim?

Yurt dışındaki temsilcimiz FUT Esports’u şu an takip ediyorum ve umarım başarılı olup ülkemizi çok iyi şekilde temsil edecekler. Yükselişte olan bir takım ve Avrupa’ya diş geçirebilecek oyuncuları var, saygı duyulması gerekiyor. Turnuvada gönlüm FUT Esports’tan yana fakat Fnatic yükselen performansına burada da devam edecektir.

-Profesyonel bir espor oyuncusunun günlük hayatı nasıl? Bir gününüzü bizimle paylaşabilir misiniz?

Günlük olarak bir esporcu uyandığında kendini çok zorlamadan kahvaltı yapıp oyun içerisinde poligon / DM / ranked gibi şekilde kendini takım antrenmanından önce ısındırıyor ve sonrasında takımla en az 6 saat çalışıyor, ve gerçekten yorucu oluyor. Enerjisi olanlar ranked atarak devam ediyor, enerjisi kalmayanlar genelde rahat takılıp beraber farklı oyunlar deniyoruz, survival tarzı. Sonra tekrar başa dönüyoruz diyebilirim.

-Şampiyon olduktan sonra takımınızda veya kendi oyununuzda neleri değiştirmeyi veya geliştirmeyi planlıyorsunuz?

Şampiyon olduktan sonra iyi yaptığımız şeyleri daha iyi yapmak için bireysel ve takım olarak daha fazla çalışıp hedeflerimiz doğrultusunda kendimizi birazcık sıkıyoruz ama buna değeceğine inanıyoruz.

-VALORANT’da gelecek hedefleriniz neler?

VALORANT’da hayal bitmez ama şu anki hedefimiz Avrupa’da şampiyon olup EMEA’ya katılma hakkını kazanmak.

-Sizin izinizden gitmek ve sizi örnek almak isteyen birçok oyuncu var. Kendilerini geliştirmek isteyen kişilere hangi yöntemleri önerirsiniz?

Kendilerini geliştirmek isteyenlere şunu söyleyebilirim: aktif olarak günlük turnuvalara katılmaları ve kendini gerçekten buna adadıysa herkesten daha fazla dereceli oynamalılar.


Sermet “Masic” Demirer Kimdir

Profesyonel VALORANT oyuncusu Sermet Demirer, nam-ı diğer “Masic”, Türkiye’de aktif olarak oyun oynamaya devam ediyor. 7 Temmuz 2000 doğumlu olan Masic, Geçmişte WOLFTEAM, ZULA oyunlarında profesyonel olarak oynadı. VALORANT’da  şuanki takımı Digital Athletics’te kariyerine devam ediyor. Digital Athletics ile VALORANT Challengers TR: Birlik 2. Split Şampiyonu olan Masic büyük finalde MVP seçildi.

Masic, kariyeri boyunca birçok farklı takımda yer aldı. 2021’de Team AURORA’da oynamaya başladı ve daha sonra Surreal Esports, Galatasaray Esports ve Galakticos gibi takımlarda görev aldı. 2022’nin sonunda Digital Athletics takımına dahil oldu ve burada kariyerine devam ediyor.

Ana karakterleri Raze ve Jett olan Masic’i sosyal medya üzerinden takip etmek isteyenler, Facebook, Instagram, Twitter, Twitch ve YouTube hesapları üzerinden takip edebilir ve kendisine ulaşabilirler.

1 Comment

  • Emre Aksoy 13 Haziran 2023

    Sermet her gün üstüne bir şeyler daha katıyosun, yolun açık olsun. İyi şanslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir