Dota 2

StarLadder Season XII’nin şampiyonu VG oldu

6.83 patchinin son turnuvası olan StarLadder Season XII’nin 3. ve son gününde yarı final ve final karşılaşmalarına tanık olduk. Alt gruba düşmüş olan Cloud 9 ve Invictus Gaming birbirleriyle karşılaştı. 3 oyun sonrasında Cloud 9’ı turnuvadan eleyen iG, finallerde Vici Gaming ile karşılaştı. Birbirinden başarılı iki Çinli takımın mücadele ettiği final karşılaşmaları ise birbirinden güzel 3 karşılaşmaya sahne oldu. İlk oyunu VG kazanırken ikinci oyunu iG aldı. 3. oyunu yendiği durumda turnuvanın birincisi olacağını bilen VG oldukça etkili bir performans koyarak son oyunu kazanan taraf oldu.

Cloud 9 – Invictus Gaming

1. Oyun

StarLadder Season XII’nin son gününün ilk maçında Cloud 9 ve Invictus Gaming finaldeki yerini almak için kıyasıya mücadele etti. Metanın favori kahramanlarını her maç görmekten sıkıldığımız günlerde takımlar Lycan ve Naga Siren seçimleriyle izleyenler için farklı bir oyun sergilediler. Romanyalı taraftarlardan büyük ilgi gören Bone7 hayranlarını First Blood alarak sevindirdi. First Blood ile beraber oyunun ilerleyen dakikalarında rakiplerini birer birer avlamaya çalışan Cloud 9, Luo’nun etkili Spirit Breaker performansı yüzünden duraklamak zorunda kaldı. İki takımın Carry kahramanları oyun boyunca fazla zorlanmadan altın ve tecrübe kazandı. Henüz 17 dakika olmadan bütün kulvardaki ilk kulelerini kaybeden Cloud 9, Naga Siren’in net değerde önde olması sayesinde oyundaki etkinliğini sürdürdü. Dakika 30 civarında iG’den herkesi öldürmeyi başaran C9, oyun boyunca üzerinde hissettiği baskıdan kurtularak oyunun kontrolünü eline aldı. Naga Siren ve kopyaları sayesinde hızlı bir şekilde kulvarları ittirerek altın ve tecrübe kazanan EternalEnvy sayesinde Cloud 9, iG’yi kendi üssünde hapsetti. Oyun sonuna doğru baskıyı artıran C9 son takım mücadelesini de alarak oyunu sonlandırdı.

2. Oyun

İkinci oyunda iG’nin kahraman seçimleri oldukça ilginçti. Bu turnuvada az veya hiç görmediğimiz Ember Spirit ve Phantom Lancer seçimlerini yapan iG, daha oyun başlamadan rakibinin ormanında iki kişiyi yakalayıp öldürerek oyuna 2-0 önde başladı. Ancak Cloud 9 bu durumdan fazla etkilenmedi ve oyunun ilk 10 dakikasında bariz bir şekilde iG üzerinde üstünlük sağladı. Oldukça saldırgan olan Cloud 9 orta kulvarda oldukça ileriye giderek rakip takımdan üç kişiyi öldürdü ve ardından Chen sayesinde kuleleri de aldı. Cloud 9, iG üzerinde baskı kurmasına rağmen Phantom Lancer hızlı bir şekilde altın ve tecrübe kazanarak net değerde ön sıradaydı. 30 dakika civarında Chen’in Aghanim’s Scepter almasıyla Cloud 9 ilerlemeye başladı. Üst kulvardan ilerleyen C9’ın karşısına iG’den pek beklenmeyen bir savunma geldi. Cloud 9 gerileyerek Aegis’i aldıktan sonra kulvarları ittirmeyi planladı ancak iG buna izin vermedi ve Roshan çukurunda gerçekleşen mücadeleyi kazanarak Aegis’i alan iG  oyunun iplerini elini aldı. Cloud 9’ın üzerinde kurduğu baskıdan kurtularak açılan iG, rakibinin barakalarını aldığında kendi barakalarını da kaybetti ve oyundaki dengeler eşitlendi. Ember Spirit’in Divine Rapier almasıyla beraber iG kendinden emin bir şekilde ilerledi. iG EternaLEnVy’nin oynadığı Sniper’ı yakalayarak öldürerek C9’ın savunmasını geçti. 70 dakika civarında biten oyunu alarak iG seride eşitliği sağladı.

3. Oyun

Tekrar değişik kahraman seçimlerine tanık olduğumuz serinin son oyununda ise maçın sonucunu kahraman seçimlerinden sonra tahmin etmek oldukça kolaydı diyebiliriz. Cloud 9’ın seçtiği Terrorblade oyun genelinde iG tarafından etkisiz bırakıldı ve Çinli takım oldukça kolay bir galibiyet elde etti.

First Blood’ı alan taraf olan iG karşılaşmaya avantajlı başladı ve bu avantajı oyun genelinde korudu. Öyle ki oyunun sonuna geldiğimizde Cloud 9 ve iG arasında toplamda 25k altın ve tecrübe farkı vardı. Bu farkın açılmasında iG’nin genel olarak kahraman seçimlerinin daha iyi olması ve destek kahramanlarının oldukça kısa bir sürede Blink Dagger almaları etkili oldu. Sand King ve Lion ikisili birçok defa EternalEnyv tarafından oynanan Terrorblade’i hazırlıksız yakalayarak mücadele dışında kalmasını sağladılar. Cloud 9’da altın kazanımını sağlayamayan Terrorblade’in aksine iG’de Juggernaut rahat bir şekilde altın kazanımına devam etti. Rahat bir altın kazanımının yanı sıra ayrıca Kill’leri elde eden kahraman da Juggernaut oldu. Bu ise çok daha rahat bir şekilde etkili olmak için gereken eşyaları almasına olanak sağladı. Dakika 15’de skor iG’nin lehine 12-3’tü ve Cloud 9’ın artık bu noktadan sonra oyuna tutunması oldukça zor görünüyordu. İkinci defa Roshan’ı öldüren iG hızlı bir şekilde Cloud 9 üssüne girdi ve alt kulvardaki barakaları yok etti. Alt kulvardan orta kulvara geçip oradataki T3 kuleyi yıkan iG karşısında Cloud 9 daha fazla dayanamadı.

BÜYÜK FİNAL

Vici Gaming vs Invictus Gaming

1. Oyun

Birçok oyuncunun ve Dota 2 severin takip ettiği gibi final karşılaşmaları iki Çinli devin arasında oldu. Turnuvada ikinci defa karşılaşan takımlar büyük ödül için birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiler. Üst gruptan geldiği için Vici Gaming, BO5 formatında oynanacak olan karşılaşmalara 1-0 önde başladı. Hızlı başlayan Vici Gaming’in etkin bir şekilde iG üzerinde baskınlık kurduğu oyun 25 dakika gibi bir süre içerisinde VG’nin galibiyeti ile sonlandı.

VG takımı iG’yi izlemiş olacak ki kahraman banlama aşamasında hem Shadow Fiend hem de Spirit Break kahramanlarını iG’nin kullanmasına izin vermedi. Axe ve Io ikilisini işe koyan VG, kolay kulvarda oynayan Troll Warlord’a oldukça zorlu anlar yaşattı ve altın kazanımını baltaladı. Iceiceice’ın oynadığı Axe bununla da kalmadı. Karşı takımda bir Sand King olduğunu ve tarafsız yaratıkların stackleneceğini bilen icex3, Dire ormanına girdi ve stacklenmiş yaratıkları öldürerek Sand King’in Blink Dagger alışını geciktirdi. Oldukça etkili bir performans ortaya koyan ice3x, dakika daha 12’yi gösterirken toplamda 5 iG kahramanını öldürmüştü. Bu sayede rahat bir altın kazanımı sağlayan Axe 15. dakikada Blink Dagger+ Vanguard ikilisini tamamladı ve adeta öldürülemez oldu. VG’deki Storm Spirit’e karşı koymak için seçilen Invoker ise beklenildiği kadar etkili olmadı. VG karşısında elinden hiçbir şey gelmeyen iG ise sonunda üssünün yıkılmaya başlamasından sonra oyundan çekildi.

2. Oyun

Yenildiği taktirde ikinciliğe razı olacağını bilen iG, 2. oyunda çok daha aktif ve agresif bir oyun tarzı izledi. Önceki oyunda karşılaştığımız Axe ve Io ikilisi bu sefer iG takımı tarafından kullanıldı ve ilk oyuna benzer bir şekilde Axe oyun genelinde etkili oldu. İlk kanı akıtan taraf VG olmasına rağmen üst kulvarda gerçekleşen bir karşılaşma, ferrari_430 sayesinde iG’nin lehine döndü ve VG mücadelede 3 kahramanını kaybetti. Avantajı eline geçiren iG, VG üzerine yüklenmeye devam etti. Ormandaki stackler sayesinde 9. dakika içerisinde Blink Dagger almayı başaran Axe sayesinde iG çok daha etkili oldu. Axe, Blink Dagger ile mücadeleleri başlatırken Io+Sven Relocate yeteneği sayesinde rakip safların arkasında belirdi ve rakip kahramanları temizledi. 10. dakikada gerçekleşen bir takım mücadelesinde her iki takımın da 4 kahraman kaybetmesi ve VG takımının bu değiş tokuştan nispeten daha avantajlı çıkması oyunu biraz daha uzattı. iG oldukça ileri olmasına rağmen oyunu bitirmekte zorlandılar. Burning oynadığı Sven ile oldukça etkili bir altın kazanımına sahip oldu ve ihtiyacı olan eşyalar kısa sürede alarak daha etkili oldu. VG Carry oyuncusu Hao oynadığı Phantom Lancer ile Sven’in karşısında duramadı ve karşılaşma 44. dakikada VG’nin oyundan çekilmesiyle sona erdi.

3. Oyun

iG ikinci oyunda seçtiği kahramandan ve göstermiş olduğu performanstan memnun olacak ki, 3. oyunda da aynı kahramanları seçmekte tereddüt etmedi. Tekrar Axe, Io ve Puck kahramanlarını seçen iG bu sefer değişik bir yol izledi ve Axe’ı ormana gönderirken Tiny+Io kombosunu orta kulvara, Puck’ı ise zor kulvara gönderdi. VG de benzer bir şekilde önceki oyunda Hao tarafından oynanan Phantom Lancer’ı bir kez daha bu oyunda tercih etti. VG takımının belki de turnuvada yaptığı en pasif kahraman seçiminde ayrıca takım mücadelelerine yönelik olarak Enigma ve Tidehunter kahramanlarını gördük. Oldukça hızlı başlayan karşılaşmada kendi ormanlarında iG ile karşılaşan VG, First Blood alan taraf oldu.

iG takımının ikinci karşılaşmadaki kahraman seçimlerini üçüncü oyunda tekrarlamaları, yaptıkları en büyük hata oldu diyebiliriz. VG gibi oldukça güçlü ve versatil bir takım karşısında benzer kahraman seçimlerinin yapılması sonucunda iG ne denerse denesin başarısız oldu. Özellikle Enigma ve Tidehunter sayesinde birçok defa takım mücadelelerinde üstünlük kuran VG, 29. dakikada bütün iG kahramanlarını öldürdü. Ardından Roshan’ı öldüren VG, sahip oldukları üstünlüğü kullandı ve iG üssüne girdi. Özellikle son takım mücadelesinde VG, Blackhole ve Deathward ile iG’yi adeta darmaduman etti ve kazanan taraf oldu

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir