Dota 2

Yıl Canavarı Etkinliği kazanma rehberi

Yeni Bahar Festivali başladığından beri oyuncular ve Dota severler bu etkinlikten pek memnun değiller ve parası olanın kazandığını düşünüyorlar. Çünkü bu etkinlikte yetenek puanlarının etkinliğe katkısı çok büyük ve puanlar parayla satın alınabiliyor. Ama doğru seçimler, doğru taktiklerle ve Dota’nın olmazsa olmazı zamanlamayı doğru yaptığınızda ve en önemlisi Yıl canavarını doğru bir şekilde kontrol ettiğinizde kazanmak mümkün. Umarız bu rehber bol bol etkinlik ve aynı zaman eşya seti kazanmanıza yardımcı olur.

Yıl Canavarı

Bu yetenekler herkes tarafından kullanabiliyor fakat birisi kullanıldığında bekleme süresi başlıyor. Yani aynı anda yetenekleri kullanamıyoruz. Oyun başında 3 güçlendirme seçiyoruz. Eğer güçlendirmelerin 2. ve 3 seviyelerine yetenek puanınız yetmiyorsa 3 savaş 1 hız 1 destek olarak verin. Eğer 2. seviye veya 3. seviyeye yetiyorsa 2 savaş 1 hız 2 destek olarak verin. Güçlendirmenin seviyesi 2. seviyede 5000 yetenek puanı 3. seviye de 10000 yetenek puanı gerektiriyor.

Güçlendirmeler

1. Savaş

Seviye 1

Bash: Düz vururken %12 sersemletme şansı kazanır.

Seviye 2

Spiked Carapace: 500 menzil içersinde 2 veya daha fazla düşman kahraman varsa etkinleşir ve saldırıldığında hasarı yansıtır ve sersemletir.

Berserker’s Call: 300 menzil içersinde 2 veya daha fazla düşman kahraman varsa etkinleşir ve etkinleştiğinde 2.5 saniye içinde menzildeki kahramanları kendisine saldırmaya zorlar.

Seviye 3

Greater Hex: 1000 menzil içindeki herkesi 4 saniyeliğine domuza çevirir.

2. Hız

Seviye 1

Attack Speed Aura: 900 menzil içindeki dost kahramanlar 30 saldırı hızı kazanır.

Seviye 2

Stampede: 500 menzil içersinde 2 veya daha fazla düşman kahraman varsa etkinleşir ve 3 saniye içinde her dost kahramana haste verir.

Seviye 3

Refresher Aura: Canavarın etrafında 900 menzil içerisinde kullanılan yeteneklerin bekleme süresi %50 şansla sıfırlanır.

3. Destek

Seviye 1

Healing Aura: Her iki saniye de 1100 menzil içersindeki dostların canını 10 can puanı değerinde yeniler.

Seviye 2

Truesight: 1100 menzil içersindeki görünmezleri görür ve 750 menzil içerisindeki dostları etkileyen Mekansm ve Arcane Boots’u her 35 saniyede bir kullanılır.

Smoke Aura: Canavarın yanındayken kahramanlar smoke etkisi altına girer.

Seviye 3

Resurrection Aura: 1100 menzil içersinde bir dost kahraman ölürse 3 saniye sonra canlanır. Bu özellik kullanıldıktan sonra 20 saniye içinde tekrar kullanılabilir hale gelir.

Kullanılabilir Yetenekler

Teleport: Bu yeteneği kullanarak Yıl Canavarını ışınlayabilirsiniz. Boots of Travel gibi çalışır. 3 saniyede ışınlanır. 50 yetenek puanıyla kullanılır.

Attack Target: Bu yeteneği kullanarak Yıl Canavarını seçtiğiniz hedefe saldırmasını sağlayabilirsiniz. Canavar 3 saniye süren haste kazanır. 50 yetenek puanıyla kullanılır.

Double Damage: Bu yetenek kullanıldığında Yıl Canavarının hasarı 10 saniyeliğine iki katına çıkar. Double Damage rünü gibi çalışır. 50 yetenek puanıyla kullanılır.

Heal: Bu yetenek kullanıldığında Yıl Canavarını tüm canının %20’si kadar iyileştirir. 50 yetenek puanıyla kullanılır.

ThunderGod’s Wrath: Karşıdaki her kahramana 350 hasar verir ve görünmezlerin görülmesini sağlar. 750 yetenek puanıyla kullanılır.

Global Silence: Karşı takımın 5 saniye boyunca yetenek kullanmasını önler. 750 yetenek puanıyla kullanılır.

Hand of God: Bütün dost kahramanları 300 can puanı değerinde iyileştirir. 750 yetenek puanıyla kullanılır.

Global Chakra: Bütün dost kahramanların manasını doldurur. 750 yetenek puanıyla kullanılır.

Tower Flak Cannon: Kullanıldığında kuleler 10 saniye boyunca 1000 menzil içerisindeki bütün düşmanlara aynı anda saldıracak. 60 saniye dolum süresi var. 250 yetenek puanıyla kullanılır.

Glyph: Kullanıldığında binalar 5 saniye için dokunulmaz olur. 360 saniye dolum süresi var. 250 yetenek puanıyla kullanılır.

Kahraman Seçimleri

Bu etkinlikte oyunlar genelde ittirmeyle geçiyor. Oyunun başında güçlü kahramanlar ve hızlıca kulvar ittirebilen kahramanlar daha çok işe yarıyor. Yıl Canavarı ortaya çıkana kadar  ya da ölüyken güçlenmeye seviye atlamaya çalışın çünkü Yıl Canavarı ortaya çıktığında takımlar birleşerek, karşı takımı öldürerek kuleleri ve binaları almayı hedefliyor. Bu yüzden oyunun sonlarına doğru güçlenen tecrübe ve altına bağımlı kahramanları tercih etmeyin.

Bu etkinliğin favori kahramanları:

 1. Undying: Oyun başında oldukça güçlü bir kahramandır. Tombstone yeteneği, güç çalma, can yenileme yetenekleriyle her Yıl Canavarı etkinliğinin vazgeçilmez kahramanıdır. Tombstone kullandığınızda karşı takım ya Tombstone’u yıkmaya çalışır ve siz onları öldürürsünüz ya da Tombstone’a hiç dokunmaz o zamanda kendi kendilerine ölürler.
 2. Bristleback: Karşı takım sizin Yıl Canavarınızla uğraşırken sizde o sırada Quill Spray ile karşı takıma ciddi bir şekilde hasar verebilirsiniz. Tank rolünde oynanabildiği için de daha zor ölürsünüz.
 3. Phoenix: Fire Spirits ve Supernova takım savaşlarında oldukça etkili ve Sun ray yüzde ile can yeniliyor veya hasar veriyor.
 4. Winter Wyvern: Splinter Blast yeteneği birden çok kişiye 340 hasar veriyor ve yavaşlatıyor. Son yeteneği ise etkili kullanıldığında karşı takımı oldukça zor duruma sokuyor. Ya herkes kendi Yıl Canavarına saldırıyor ya da Yıl Canavarı kendi takım arkadaşlarına saldırıyor. Daha ne olsun…
 5. Axe + Abaddon (dazzle): Korkunç ikili… Eğer takımınızda Axe ve Abaddon kombinasyonu varsa karşı takım zor zamanlar geçirecek demektir. Abaddon zaten kendi son yeteneğiyle ölmek bilmiyor ve Axe’a kalkanı atıyor ve canını yeniliyor. Durum böyle olunca da kimi öldürecekler bilemiyorlar: Canavarı mı, Axe’ı mı, Abaddon’u mu…
 6. Bloodseeker/Zeus: En iyi ani hasar kombinasyonu. Bloodrage’li Zeus’un ve Yıl Canavarı’nın Thundergod’s Wrath yeteneğiyle karşı takıma inanılmaz derecede fazla hasar verebilirsiniz. Bir de Zeus’un Refresher Orb ve Veil of Discrod aldığında karşı takımın kazanması çok zor olacaktır.
 7. Troll Warlord: Whirling axes, Yıl Canavarı üzerinde çalışıyor. Son yeteneği ise kuleleri ve binaları hızlı bir şekilde almanıza yardım cı oluyor.
 8. Razor: Yıl canavarından 224 hasar çekebilirsiniz.
 9. Dazzle: Grave yeteneğiyle, can yenilemesiyle, verdiği zırhla takım arkadaşlarınızı kurtarabilirsiniz.
 10. Necrophos: Can yenileme ve son yeteneği oldukça etkili. Son yeteneğini kahramanlarda kullanın böylece kahramanlar daha geç doğacaktır ve tek başına Yıl Canavarını öldürebilirsiniz, kahramanlara odaklanın.
 11. Sniper: Mom ve maelstrom aldıktan sonra karşı takım sizin Yıl Canavarınıza odaklandığında uzaktan kahramanları rahatlıkla öldürebilirsiniz.

Takım Savaşlarında etkili kahramanlar

 • Kunkka
 • Timbersaw
 • Lich
 • Magnus
 • Witch Doctor
 • Tusk
 • Warlock

Stratejiler ve Bilinmesi Gerekenler

Oyunlar fazla uzun sürmüyor bu yüzden akıllıca ve düşünerek hareket etmelisiniz.

 1. KAHRAMANLARI öldürün! Yıl canavarından kaçabilirsiniz ve 5 (artık takım savaşından kimler kaldıysa) kişi Yıl Canavarını çok zorlanmadan öldürebilir.
 2. Yıl Canavarı’nız öldü diye kaybettik demeyin! Karşı takımın kahramanlarını öldürürseniz Yıl Canavarını daha kolayca öldürebilirsiniz.
 3. Bekleme Süresi kısa olan yeteneklere sahip kahramanları seçin.
 4. Kulvarları kazanmaya çalışın çünkü kulvar dönemi kısa süreceği için her seviyenin önemi büyük.
 5. Birinci ve ikinci kuleleri feda edebilirsiniz ama üssünüzdeki kuleleri yüksekten korumaya çalışın.
 6. Yıl Canavarı öldükten sonra tecrübe ve altın kazanmaya devam edin. Göz alıp kullanın. Normal bir oyun gibi oynamaya devam edin.
 7. Auralar Yıl Canavarı üzerinde çalışır. Yetenek buildinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.
 8. Smoke Yıl Canavarı üzerinde çalışır. Yıl Canavarı smoke etkisi altındayken creeplere vurmaz sadece kule ve kahramanlara saldırır.
 9. Healing Salve Yıl Canavarı üzerinde kullanılabilir.
 10. Canavar yalnız kaldığında teleport ile geri çekebilirsiniz.
 11. Yıl Canavarı her türlü yeteneğe karşı savunmasızdır bu da Yıl Canavarına karşı savaşırken büyü hasarının fiziksel hasar kadar etkili olduğu anlamına geliyor.
 12. Global Chakra yeteneği takımdaki herkesin manasını doldurur. O yüzden mana isteyen kahramanları seçmekten çekinmeyin.
 13. Eğer 7000’den az yetenek puanınız varsa puanlarınızı geliştirmeler için kullanmayın, yetenekler için kullanmak daha akıllıca olacaktır.
1 Yorum

1 Yorum

 1. arif

  24 Şubat 2015 at 14:31

  güzel anlatım olmuş

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir