League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 6.10 yaması

Sezon ortası büyücü güncellemesini içeren 6.9 yamasından sonra genel düzenlemeleri içeren 6.10 yaması bugün yayınlandı. Genel olarak dengelemelerin olduğu yamada Okyanus Ejderi’ne etkili bir değişiklik getirilirken, Elmas ve üstü sıralamadaki oyuncuların Dinamik Sıra’daki bekleme sürelerine de çare getirilmiş gibi gözüküyor. Ayrıca yama ile beraber Freljord’lu Taliyah, Süper Galaksi Fizz, Süper Galaksi Kindred ve Süper Galaksi Shyvana kostümleri de oyuna gelecek.

Yamanın önemli değişiklikleri şu şekilde:

Şampiyonlar

Geçtiğimiz hafta en yeni şampiyon olarak tanıtılan Taliyah, 6.10 yaması ile oyuna geliyor. Şampiyonun yeteneklerini detaylı haberimizde bulabilirsiniz. Büyücü güncellemesi ile yetenekleri değişikliğe uğrayan Anivia‘ya buff geldi. Ultisinin başlangıç yarı çapı arttırılırken, mana bedeli azaltıldı.

Son gelen şampiyonlardan olan Aurelion Sol‘a ise bir nerf geldi. Şampiyonun W yeteneğinin bekleme süresi arttırılırken ultisinin hasarı da azaltıldı. Değişen diğer bir büyücü olan Cassiopeia’ya ise buff geldi. Şampiyonun Q ve W yeteneğinin menzili arttırılırken W yeteneğinin bekleme süresi azaldı.

Gelen güncelleme ile tekrardan popülaritesi artan Fiddle‘a ise ufak bir nerf geldi. E yeteneğinin sekme sayısı 6’ya düşürülürken şampiyon 5 saniye süresince hareketsiz kalınca korkuluk şeklini alacak. Değişen Cıvalı Kuşak mekaniklerine bağlı olarak Fizz’e bir nerf geldi. Bildiğimiz gibi şampiyon ultisini kullandığında yavaşlıyor ve bir süre sonra balık tarafından yutuluyorduk. Yeni Cıvalı Kuşak Fizz’in ultisinden kaçmamızı engelliyor, fakat gelen bu değişiklik ile ultinin yarattığı yavaşlatma etkisinden kurtulabileceğiz.

Daha önceden açıkladığımız Jinx buff’ı ise bu yamada oyuna geliyor. Q yeteneğinin taban saldırı hızı arttırılırken, roketler de bu değişiklikten nasibini alıyor. Büyücü güncellemesi ile Vadi’ye adeta hükmeden Malzahar‘a ise bir nerf geldi. Şampiyonun pasifinin bekleme süresi arttırıldı. Kazanma yüzdesi yerlerde olan Swain‘e de bu yamada bir buff geldi. Şampiyonun ultisi olan Kuzgun Sürüsü artık daha fazla iyileştirecekken, Q yeteneği 10 canın altındaki minyonları infaz edecek.

SoloQ şampiyonlarından birisi olan Tryndamere‘e de bir nerf geldi. Şampiyon ultisini kullandığında canı artık 1’e değil seviyeye bağlı olarak 30/50/70’e düşecekken, ultinin verdiği iyileştirme etkisi kaldırıldı. Hali hazırda oldukça güçlü olan Vel’koz‘a da bu yamada büyük bir buff geldi. Şampiyonun pasifinin ve ultisinin yetenek gücü oranı arttırıldı. Şu anda oldukça buglı bir halde olan Vladimir‘in problemleri bu yamada çözüldü. Q ve E yeteneğinin sorunları halledilirken, R yeteneğinin iyileştirmesi arttırıldı.

Sihirdar Vadisi

6.9 yaması ile gelen orman kamplarının ne zaman doğacağını belirten ufak kum saatleri, 6.10 yaması ile küçültüldü. Bununla beraber oyuncuların koridordaki avantajı üzerinde büyük bir rol oynayan minyon dalgaları ise artık rakip menzilli minyonlara ilk dalgada rastgele hedef seçmeyecek.

Değişen ejder mekanikleri de bu yama ile dengelenen unsurlardan. Dağ Ejderi artık gerçek hasarı arttırmazken, Okyanus Ejderi’nin verdiği güçlendirme dengelendi. Okyanus Ejderi‘nin güçlendirmesinden faydalanmamız için artık son 5 saniye içerisinde şampiyonlardan ya da kulelerden hasar almamış olmamız gerekiyor.

Eşyalar

Kaldırılan Zıpkın efsununun yerine gelen Jilet Gibi, bu yamada büyük bir güçlendirme aldı. Git gide Zıpkın’a daha çok yaklaşan eşya, artık %50 saldırı hızı verecekken, isabet halinde hedefin azami canının %4’ünü hasar olarak yansıtacak.

Sihirdar Büyüleri

Şifa güçlendirmesi geldiğinden bu yana neredeyse hiç kullanılmayan Bariyer, bu yamada bir buff aldı. Bekleme süresi 30 saniye azaltılan sihirdar büyüsü, suikastçilere karşı rahatlıkla seçilebilir bir hale geldi. Bununla beraber, Hecarim ve Olaf gibi şampiyonlar dışında hiç kullanılmayan Hayalet‘in de tıpkı Bariyer gibi bekleme süresi 30 saniye azaltıldı.

Dinamik Sıra

Elmas ve üstü kümelerdeki oyuncuların belası olan uzun oyun bekleme süreleri, 6.10 yaması ile azaltılıyor. MMR odaklı farklı bir sistem getirmeyi amaçlayan Riot Games, ilerleyen günlerde bu konu hakkında daha detaylı bir duyuru yapacak.

Şampiyon Ustalığı

LoL oyuncularının uzun zamandır tartıştığı 6. ve 7. seviye şampiyon ustalığı bu yama ile beraber oyuna geliyor. 5. ustalık seviyesindeki şampiyonlar ile S-, S veya S+ notu almak 6. Ustalık Seviyesi simgesini kazandıracak. Aynı şekilde 6. Ustalık Seviyesi’ndeki şampiyonlar ile S notu alınca 7. seviyeyi açabileceğiz. Bununla beraber, ustalık simgeleri belli bir şampiyonun kristali, kalıcı malzemesi veya mavi özle birlikte işlendiğinde, şampiyonun bir sonraki ustalık seviyesini açabileceğiz.

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir