İnceleme

Game of Thrones – Episode I: Iron from Ice incelemesi

Telltale Games, The Walking Dead’den sonra başka bir popüler dizi olan Game of Thrones’u da oyuna uyarlayarak tekrar karşımızda. Önceki birkaç başarısız oyun denemesinden sonra Telltale gibi başarısını The Walking Dead ve A Wolf Among Us gibi oyunlarla bizlere kanıtlayan bir şirketin ipleri eline alması eminim sizleri de mutlu etmiştir. Her ne kadar Telltale oyunları çoğu kişi tarafından bir oyundan ziyade yalnızca arada bir oraya buraya tıklayarak izlediğiniz bir hikayeden başka bir şey olmamakla eleştirilseler de, hikaye anlatmak Telltale’ın oldukça başarılı olduğu bir konu ve bu başarı Game of Thrones’un çıkan ilk bölümünde de görülüyor.

UYARI: Oyunun konusu Game of Thrones dizisinin 4. sezonunda geçtiği için eğer dizide oraya kadar gelmediyseniz bu yazıyı okuduğunuz takdirde dizi keyfinizi kaçıracak bazı bilgiler görebilirsiniz.

Oyun her ne kadar güzel yazılmış olsa da, eğer diziyi izlemediyseniz veya kitapları okumadıysanız ne kadar zevk alacağınız tartışılır. Duvara gönderilmek neden bu kadar kötü bir şey bilmiyor olabilirsiniz. Ramsay Snow’un neden kraliçe ve kardeşinden garip bir şekilde bahsettiğini, öldüğünüzde ekranda çıkan Valar Morghulis’in anlamını ve hatta oyunun başında krallığı alt üst eden savaşın sebebini bile bilmiyor olabilirsiniz.

Belki de bu yüzden oyunun hikayesi, dizide veya kitaplarda henüz ortaya çıkmamış olan yani kimsenin tanımadığı Forrester hanesinin etrafında geçiyor. Forrester hanesi Stark’lara bağlılık yemini etmiş ve ürettikleri sert ve kaliteli ahşapla nam salmış bir hane. Aile dizideki Stark hanesine oldukça benziyor. Ailenin büyük kızı Mira tıpkı Sansa Stark gibi King’s Landing’de bulunuyor. Hanenin yeni lordu Ethan’da biraz Bran biraz da Robb havası var. Haneye yakın bir ailenin çocuğu olan Gared Tuttle ise Jon Snow’u andırıyor.

got oyun

Bu oyunu diğer Telltale oyunlarından farklı kılan şeylerden biri de yönettiğimiz karakterlerin kitaplardaki gibi değişmesi. Bir karakter ile yapılan seçimlerin sonuçları diğer karakter ile oynarken görülebiliyor. Ancak bol hareketli bir oyun arıyorsanız o oyun bu değil. En hareketli karakter Gared ve onda da arkada bir savaş sürerken siz sağa veya sola kaçarak kılıçlardan ve başka tehlikelerden kendinizi koruyorsunuz. Mira’nın olduğu yerler de diyalog üzerine. Kraliçe’yi tatmin (veya sinir) etmek size kalmış.

Bu kadar yüksek mevkide bir karakter olarak yapılan seçimlerin etkilerinin The Walking Dead’dekilerden daha büyük olacağı da kesin gibi görünüyor. Lord’un sağ kolununun kim olacağı gibi bir seçim yapılması gerekiyor ve The Walking Dead’in aksine bu seçimde süre sınırı olmaması karar vermeyi daha da zorlaştırıyor. İlk bölümü bitirdikten sonra diğer oyunların aksine hala şunu yapsam ne olurdu gibi sorularla doluydum.  Kısacası, eğer bol aksiyonlu ve hareketli bir oyun değil de hikayesi iyi yazılmış ve atmosferi güçlü bir oyun arıyorsanız, dizi veya kitapları da sevdiyseniz, Game of Thrones: A Telltale Series – Episode 1: Iron From Ice uygun bir seçim olacaktır.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir