5mid AI

Apple’ın Bir Yapay Zeka Dil Modeli Yayınladığı Ortaya Çıktı

Teknoloji dünyası Apple’ın yapay zeka konusunda neler yapacağını bür süredir merakla beklerken, son zamanlarda konu ile ilgili yeni haberler gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta sizinle paylaştığımız 2 güncel haberi aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

Apple’ın Yapay Zeka Çalışmaları Ne Aşamada?

Apple, Yapay Zeka Alanında Medya Devleriyle İşbirliği Arayışında

Bu gelişmelerin ardından Apple’ın geçtiğimiz Ekim ayında Ferret isimli bir yapay zeka dil modelinin deneme sürümünü piyasaya sürdüğü ortaya çıktı.

Apple ve Cornell Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka modeli olan Ferret, çok modlu dil işleme yeteneklerine sahip. Ekim ayında sessizce piyasaya sürülen bu açık kaynak model, görüntü analizi yaparak sorgulamalarda kullanılabiliyor. Ferret-Bench adında bir test seti ve modelin kontrol noktaları da sonraki aylarda yayınlandı. Cumartesi günü yapay zeka topluluğunun dikkatini çeken bu model, ticari olmayan bir lisansla sunuldu, bu da ticari kullanımın şimdilik mümkün olmadığını gösteriyor. Ancak, Apple’ın ileride bu modeli kendi ürün ve hizmetlerinde kullanma ihtimali de bulunuyor.

Ferret, kullanıcıların belirlediği görsel bölgeleri analiz ederek, bu bölgelerle ilgili soruları yanıtlayabiliyor. Örneğin, bir görseldeki hayvanı tanımlayıp, bu hayvan hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Yapay zeka alanında daha sessiz bir profil çizen Apple, bu model ile sektördeki varlığını artırmayı hedefliyor. Şirketin yapay zeka sunucularında yaşadığı bazı zorluklar olmasına rağmen, Ferret’in geliştirilmesi bu zorlukların üstesinden gelindiğini gösteriyor. Apple, bu hamleyle OpenAI ve Microsoft gibi rakiplerinin yanı sıra, Meta’nın izlediği stratejilere de paralel bir yol izliyor.

Apple ayrıca, ChatGPT’ye rakip olacak bir yapay zeka tabanlı chatbot üzerinde çalışıyor ve Siri’nin yapay zeka destekli bir versiyonunu gelecek yıl piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirketin yapay zeka geliştirmelerine önümüzdeki iki yıl içinde 5 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor. Bu gelişmeler, Apple’ın yapay zeka alanında önemli adımlar attığını ve sektördeki rekabeti artıracağını gösteriyor.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir