5mid AI

Google, En Güçlü Yapay Zeka Modelini Tanıttı: Gemini

Google, bir süredir merakla beklenen ve rakibi OpenAI’ı geride bırakma iddiası olan yapay zeka modeli Gemini’yi duyurdu.

ChatGPT’nin tahtını sallayacak olan Gemini, Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı modelle geliyor.

İşte merak edilen detaylar:

Google DeepMind tarafından geliştirilen Gemini, çoklu özelliklere sahip bir yapay zeka modeli olarak öne çıkıyor, bu özellikler arasında görsel tanıma ve konuşma yer alıyor.

Gemini’nin en güçlü modeli olan Ultra, Dil Modelleri için Turing testi olarak bilinen MMLU’da %90’lık bir başarı elde etti. Bu, GPT-4’ün %86.5’lik performansını geride bırakıyor.

Gemini, ChatGPT’nin zayıf olduğu akıl yürütme konusunda önemli gelişmeler sunuyor. Özellikle fizik sorularında inanılmaz doğrulukta çözümler üretebiliyor.

Gemini’nin kullanıcılarına sunduğu büyük avantajlardan biri, Google’ın geniş bilimsel makale arşivinden yararlanması. Bu sayede, kullanıcılar PubMed erişimine ihtiyaç duymadan bilimsel araştırmalarını Gemini üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Öte yandan, Gemini’nin desteklediği 32k token uzunluğu, OpenAI’nin aylarca sürdüğü 4k token sınırını aşarak kullanıcılarına geniş bir metin alanı sağlıyor.

Google Gemini Ultra versiyonu ayrıca LLM’ler (Large Language Models) için oluşturulan karşılaştırma kriterlerine göre de rakibi GPT4’e 32 – 30 üstünlük sağlıyor.

LLM kriterlerine göre Gemini ve GPT4 kıyaslaması

Gemini, Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı modelle piyasaya sürülecek. Ultra, karmaşık görevler için tasarlanmışken, Pro çeşitli görevleri ölçeklendirmek amacıyla kullanılacak ve Nano ise daha hafif bir yapıda telefonlarda kullanılmak üzere geliştirildi.

Gemini Pro, hemen kullanıma açılacak ve ücretsiz olarak Bard ve Google uygulamalarında kullanılabilecek. Diğer modeller ise önümüzdeki yıl kullanıcılarla buluşacak.

Gemini’nin etkileyici performansı, GPT-3.5’in gerisinde kalmayarak yapay zeka dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor. Metin, matematik, kodlama, akıl yürütme ve görüntü alanlarında ChatGPT’yi geride bırakarak, Gemini yeni favori yapay zeka modeli olma potansiyeli taşıyor.

Google, Gemini hakkında detaylı bilgi içeren bir web sitesi yayınladı. Siteyi ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz: deepmind.google/technologies/gemini

Gemini hakkında Google’ın YouTube hesabında pek çok tanıtım videosu da yayınlandı. Aşağıdaki ilk videodan başlayarak tüm tanıtım videolarını izleyebilirsiniz.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir