5mid AI

Yapay Zeka, Havaalanında Pasaport Kontrolü Yapmaya Başlıyor

İngiltere’de havalimanlarında yeni bir devrim yaşanıyor: Pasaport kontrolleri artık yapay zeka tarafından yürütülecek.

Bu teknolojik atılım, yüz tanıma sistemleri kullanarak seyahat süreçlerini hızlandıracak. E-Gate adı verilen bu yenilikçi sistem, yolcuların seyahat işlemlerini daha verimli hale getirecekken, aynı zamanda göçmenlik yasalarına uyumluluklarını da analiz edebilecek.

NTV’nin raporuna göre, bu yapay zekalı yüz tanıma sistemlerinin devreye girmesiyle birlikte, geleneksel pasaport kontrollerine gerek kalmayacak. İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın vizyonu, Dubai’nin yapay zeka tabanlı “akıllı sınır” sistemi gibi, temassız seyahat imkanı sunan ve 50 farklı millete hizmet verebilen bir yapı kurmak.

Sınır Gücü Genel Müdürü Phil Douglas, yeni sistemin, mevcut uygulamalara kıyasla çok daha fazla bilgi toplayarak ve temassız yüz tanıma teknolojisi kullanarak çalışacağını belirtti. Bu sistem sayesinde, yolcuların Birleşik Krallık’taki geçmiş ziyaretleri, göçmenlik yasalarına uyumlulukları ve güvenlik kayıtları hakkında daha detaylı bilgiler elde edilecek. Douglas, bu yeni teknoloji ile uçuş güvenliğinin artacağını ve bazı yolcuların uçuşa kabul edilmeyebileceğini ifade etti.

2024 içinde yeni teknolojinin deneme aşamalarının tamamlanması planlanıyor. Ayrıca, gelecekte pasaportların yerini alabilecek sınır ötesi dijital kimliklerin testleri de sürüyor. Bu yenilikler, havalimanı güvenliği ve verimliliğinde önemli bir dönüm noktası oluşturuyor.

Yapay Zekaya yaptırılmış Yapay Zeka Görseli
Yapay Zekaya yaptırılmış Yapay Zeka Görseli

Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

author
Yapay zeka ve teknolojik alandaki gelişmeleri takip edip, en önemli olanları 5mid'de paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir