5mid Bülten

2023’ün En Değerli NBA Takımları

”2023 yılında NBA’in en değerli takımları, rekor kıran gelir artışları ve stratejik medya anlaşmalarıyla finansal başarılarını yeni zirvelere taşıyor.”


1. 7,7 milyar dolar

GOLDEN STATE WARRIORS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %10 | FAALİYET GELİRLERİ: 79 MİLYON $ | SAHİPLERİ: JOE LACOB, PETER GUBER


2. 6,6 milyar dolar

NEW YORK KNICKS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %8 | FAALİYET GELİRLERİ: 169 MİLYON $ | SAHİBİ: MADISON SQUARE GARDEN SPORTS

3. 6,4 milyar dolar

LOS ANGELES LAKERS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %8 | FAALİYET GELİRLERİ: 159 MİLYON $ | SAHİPLERİ: JERRY BUSS FAMILY TRUSTS, MARK WALTER, TODD BOEHLY

4. 4,7 milyar dolar

BOSTON CELTICS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %18 | FAALİYET GELİRLERİ: 88 MİLYON $ | SAHİPLER: WYCLIFFE GROUSBECK, IRVING GROUSBECK, STEPHEN PAGLIUCA, ROBERT EPSTEIN

5. 4,65 milyar dolar

LOS ANGELES CLIPPERS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %19 | İŞLETME ZARARI: -12 MİLYON $ | SAHİBİ: STEVE BALMER

6. 4,6 milyar dolar

CHİCAGO BULLS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %12 | FAALİYET GELİRLERİ: 115 MİLYON $ | SAHİBİ: JERRY REINSDORF

7. 4,5 milyar dolar

DALLAS MAVERICKS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %36 | FAALİYET GELİRLERİ: 83 MİLYON $ | SAHİBİ: MARK CUBAN

8. 4,4 milyar dolar

HOUSTON ROCKETS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %38 | FAALİYET GELİRLERİ: 125 MİLYON $ | SAHİBİ: TILMAN FERTITTA

9. 4,3 milyar dolar

PHILADELPHIA 76ERS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %37 | FAALİYET GELİRLERİ: 120 MİLYON $ | SAHİPLER: Joshua HARRIS, DAVID BLITZER

10. 4,1 milyar dolar

TORONTO RAPTORS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %32 | FAALİYET GELİRLERİ: 75 MİLYON $ | SAHİPLER: BELL CANADA, ROGERS COMNICATIONS, LARRY TANENBAUM

11. 4,0 milyar dolar

PHOENIX SUNS

1 YILLIK DEĞİŞİM: %48 | FAALİYET GELİRLERİ: 15 MİLYON $ | SAHİBİ: MAT ISHBIA, JUSTIN ISHBIA


NBA Basketbol Takımlarının Değerleri

Golden State Warriors, 7,7 milyar dolarlık değerlemesiyle liderliğini sürdürürken, ligin diğer iki takımının değeri şu an itibarıyla 6 milyar doları aşmış durumda. Ayrıca, ligin yaklaşan medya anlaşmalarının etkisiyle, ortalama bir NBA takımının değerinin artık 3,8 milyar doların üzerine çıktığı görülüyor.

Dört yıl öncesine kadar, NBA’e yeni katılan bir takım için belirlenen giriş ücreti 2,5 milyar dolar seviyesindeydi. Ancak, lig yeni medya hakları anlaşmalarını imzaladığında, bu giriş bedelinin 4 ila 5 milyar dolar aralığına yükselmesi bekleniyor.

Günümüzde, ortalama bir NBA takımının piyasa değeri, geçen yıla kıyasla %35, 2019 yılına göre ise %75 artarak 3,85 milyar dolara ulaşmış durumda. Ayrıca, ligin bu sezon borç ödemeleri ve gelir paylaşımı öncesinde yaklaşık 13 milyar dolarlık bir gelir elde etmesi öngörülüyor, bu da geçen sezona göre %11’lik bir artışa işaret ediyor ve takım değerlemelerinin hala yükselişte olduğunu gösteriyor.

NBA’in gelişiminde önemli bir rol oynayan sponsorluklar, geçtiğimiz sezon büyüme kaydetti ve lig, yeni iç sezon turnuvası gibi etkinlikler ve New York Knicks tarafından yakın zamanda yapılan forma yama anlaşmaları gibi faktörlerle 2023-24 sezonunda çift haneli büyüme oranlarına ulaşabilir.

Denver Nuggets geçtiğimiz sezon NBA şampiyonu olmasına rağmen, Golden State Warriors, %10’luk bir artışla 7,7 milyar dolar değerlemeyle ligin en değerli takımı unvanını ikinci kez üst üste korudu ve bu konumda rakipsiz kaldı. Warriors, diğer takımlara kıyasla %48 daha fazla gelir elde ederek, saha dışı borç ve gelir paylaşımı hariç, 765 milyon dolar kazanç sağladı. New York Knicks (6,6 milyar dolar) ve Los Angeles Lakers (6,4 milyar dolar) ise 6 milyar doların üzerinde değere sahip diğer önemli takımlar arasında yer alıyor.

Bu üç işlem, tüm zamanların en iyi dört NBA satış fiyatı arasında yer alıyor ve alıcıların bir takıma sahip olmak için ödemeye hazır oldukları yüksek gelir katlarının altını çiziyor. Suns, 13,2 kat gelir elde ederek Steve Ballmer’ın 2014’te Los Angeles Clippers’a ödediği 13,7 gelir çarpanından sonra ikinci sırada yer aldı. Bu arada Bucks ve Hornets için yapılan anlaşmalar sırasıyla 9,7 ve 11,2 kat gelir elde etti. Buna karşılık, Robert Sarver 2004’te Suns’a 3,6 kat gelir ödedi, Edens ve Lasry 2014’te Bucks’a 5 kat gelir ödedi ve Jordan 2010’da Hornets’a (daha sonra Bobcats’e) iki kattan daha az gelir ödedi.

NBA takımlarının bu yılki değer artışı, son 12 ay içinde gerçekleşen iki büyük hisse satışından kaynaklanıyor: Şubat ayında Phoenix Suns, Mat ve Justin Ishbia’ya 4 milyar dolara satılırken, Michael Jordan Ağustos’ta Charlotte Hornets’ı 3 milyar dolara Rick Schnall ve Gabe Plotkin’e devretti. Ayrıca, Milwaukee Bucks’ın %25’lik hissesi Nisan ayında Jimmy ve Dee Haslam tarafından, 3,2 milyar dolarlık bir değerlemeyle satın alındı. Bu satış, Marc Lasry’nin azınlık hisselerini Haslam’lara devretmesini içeriyor ve yeni sahipler, çoğunluk sahibi Wes Edens ile takımın yönetimini dönüşümlü olarak üstlenecek.

En Pahalı 10 NBA Takım Satışı

Satış fiyatlarındaki yükseliş, medya haklarındaki beklenen büyük artıştan kaynaklanmaktadır. NBA’in ESPN ve Turner Sports ile olan mevcut ABD yayın hakları anlaşması, 2024-25 sezonuna kadar yılda ortalama 2,66 milyar dolar değerindeyken, DAZN ve Sky Sports gibi birçok yayıncının paylaştığı uluslararası haklar yılda yaklaşık 500 milyon dolar kazanç sağlıyor. Medya uzmanları ve spor finansçıları, NBA’in Apple, YouTube TV ve Amazon Prime gibi yeni yayıncıları dahil ederek ve uluslararası haklarını daha etkin bir şekilde yöneterek mevcut medya haklarının değerini iki katından daha fazla artıracağı konusunda hemfikir.

Money Ball: 2022-23 NBA Geliri

Ulusal ve uluslararası medya gelirlerinin NBA’deki 30 takım arasında eşit bir şekilde dağıtılması, bu gelir artışının özellikle düşük gelirli takımlar için daha büyük bir avantaj sağlayacağı anlamına gelir. Bu durumda, Golden State Warriors ve New York Knicks gibi yüksek gelirli takımların toplam gelirlerinde sırasıyla yaklaşık %15 ve %23 oranında bir artış beklenirken, Memphis Grizzlies ve Minnesota Timberwolves gibi daha az gelir elde eden takımların toplam gelirlerinde yaklaşık %40’lık bir artış öngörülüyor. Bu gelir dağılımındaki farklılık, 2023 listesinde yer alan en değerli ilk 15 takımın değerinin bir önceki yıla göre ortalama %28 artmasına karşın, listenin alt yarısındaki takımların değerinde %57’lik bir artış yaşanmasının temel sebebidir.

Büyük Skor: NBA TV Haklarının Ortalama Yıllık Değeri

2022-23 sezonunda, NBA’in geliri önceki sezona kıyasla %6 artış göstererek, borç servisi ve gelir paylaşımı dışında ortalama olarak her takım için 353 milyon dolar oldu. Ancak, işletme gelirleri (faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazançlar dahil) %22 azalarak takım başına ortalama 71 milyon dolara düştü; bu düşüşün ana sebebi, oyunculara yapılan yüksek maliyetli ödemeler (faydalar ve emanet ödemeleri dahil) olarak gösteriliyor.

Ayrıca, NBA’e Seattle ve Las Vegas’ta olması muhtemel iki yeni genişleme takımının katılması bekleniyor, bu da NBA’in finansal yapısını yeniden şekillendirecek bir gelişme olacak.

Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İçin Tıklayın.

Yayıncılar Kick’e Geçiyor!

Administrator
Yenilikçi fikirlerle sektördeki standartları yükseltmeyi amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir