5mid Bülten

YouTube Yapay Zeka İçeriklerine Yeni Kurallar Getiriyor

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, internetin her yerinde yapay zeka içeriğinin yükselişine tanık olduk. ChatGPT, DALL-E ve sayısız diğer hizmetler arasında yapay zeka kalıcı olacak gibi görünüyor. Bu bağlamda, YouTube gibi şirketler kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe güveniyor ve platformları için neyin işe yaradığını iyi bir şekilde ele aldıklarından emin olmaları gerekiyor. Bu amaçla YouTube bugün, kullanıcıların yapay zeka içeriği sunan içerik oluşturucuların yarattığı “yeni riskler” hakkındaki endişelerinin çoğunu hafifletmeye yardımcı olacağını düşündüğü birkaç yeni kuralı uygulamaya koyduğunu duyurdu.

YouTube’un Yeni Yapay Zeka İçerik Kuralları Neler?

YouTube’un yeni kurallarında bahsettiği ilk şey yeni ifşa sözleşmesi. Diyor ki, “YouTube’da sağlıklı bir bilgi ekosistemini korumanın herkesin yararına olduğuna inanıyoruz. İzleyicileri yanlış yönlendiren ve ciddi bir zarar riski oluşturabilecek teknik olarak manipüle edilmiş içeriği yasaklayan uzun süredir devam eden politikalarımız var. Ancak, yapay zekanın güçlü yeni hikaye anlatma biçimleri, özellikle videonun değiştirildiğinin veya sentetik olarak oluşturulduğunun farkında değillerse, izleyicileri yanlış yönlendirme potansiyeline sahip içerik üretmek için de kullanılabilir.

Bu endişeyi gidermek için önümüzdeki aylarda, izleyicileri gördükleri içeriğin sentetik olduğu konusunda bilgilendiren güncellemeler sunacağız. Özellikle, içerik oluşturucuların yapay zeka araçlarını kullanmak da dahil olmak üzere gerçekçi olan değiştirilmiş veya sentetik içerik oluşturduklarında bunu açıklamalarını zorunlu kılacağız.”

YouTube, bu bölümde açıklamanın önemli olacağı yerler olarak özellikle seçimler ve devam eden çatışmalar gibi içeriklere işaret ediyor. İlgili bilgileri “sürekli olarak açıklamamayı tercih eden” içerik oluşturucuların içeriklerinin kaldırılabileceğini veya YouTube İş Ortağı Programı statülerini kaybedebileceklerini söylüyor. YouTuve, kullanıcılara içeriğin değiştirilebileceğini veya sentetik olabileceğini göstermek için açıklama paneline yeni bir etiket ekliyor.

Bunun da ötesinde, ekip, içerik oluşturucuların ve izleyicilerin “gizlilik talebi sürecimizi kullanarak, yüzleri veya sesleri de dahil olmak üzere tanımlanabilir bir kişiyi simüle eden yapay zeka tarafından oluşturulan veya diğer sentetik veya değiştirilmiş içeriğin kaldırılmasını talep etmelerine olanak tanıyan yeni bir özellik uyguluyor. Tüm içerikler YouTube’dan kaldırılmayacak ve bu talepleri değerlendirirken çeşitli faktörleri göz önünde bulunduracağız. Bu faktörler arasında içeriğin parodi veya hiciv olup olmadığı, talepte bulunan kişinin benzersiz bir şekilde tanımlanıp tanımlanamayacağı veya kamu görevlisi ya da tanınmış bir kişiyi içerip içermediği yer alabilir, bu durumda daha yüksek bir çıta olabilir.”

Bununla birlikte, yapay zekayı düzenleyen kurallar değil, YouTube ayrıca onu çeşitli şekillerde içerik moderasyonuna yardımcı olmak için kullanmayı planlıyor. Elbette bu, YouTube’un platformuna sorumluluk yüklemesi gerektiği anlamına geliyor ki bunu yaptığını iddia ediyor. Yeni kural ve düzenlemelerin tam listesini resmi YouTube Blog’undan okuyabilirsiniz.

administrator
Damla Tural, "Gökyüzü Savaşçıları Beyaz'ın Yükselişi" adlı eserin yazarıdır ve espor, anime ve oyun dünyasına olan ilgisiyle bilinir. Yazar, sıkça bu alanlardaki gelişmeleri takip eder ve bu konularda haber yazmaktan büyük keyif alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir