Araştırma Gündem

Tuva Cihangir Atasever Kimdir?

Tuva Cihangir Atasever, Ankara’da 12 Ağustos 1992 tarihinde doğdu. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, aynı dalda yüksek lisans derecesini Kaliforniya Üniversitesi, Irvine kampüsünde aldı. Mesleki kariyerine ROKETSAN’da aviyonik sistem mühendisi olarak devam eden Atasever, bu pozisyonda 5 yıl süresince görev yaptı. Ayrıca, Türkiye’nin uzay macerasında ilk uzay yolcularından biri olarak yedek kadroda yer aldı.

Tuva Cihangir Atasever
Tuva Cihangir Atasever

Seçilen Türk uzay misyonu adayları, Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimlerine devam etmektedirler. 2023’ün sonlarına doğru Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yapılacak olan Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevinde, Türkiye’den gönderilecek uzay yolcusunun ISS’de yerçekimsiz ortamda 7 farklı bilimsel araştırma yapması öngörülüyor.

Tuva Cihangir Atasever’in uzay yolculuğu programındaki rolü, Türkiye’nin uzay alanındaki hedeflerine ulaşmasında kritik bir öneme sahiptir. Türkiye’nin uzaydaki varlığını güçlendirmeyi amaçlayan bu program, aynı zamanda bilimsel araştırmalara ve teknolojik gelişmelere de katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Atasever’in bu programdaki başarısı, Türkiye’nin uzay alanındaki geleceği için önemli bir adımı temsil etmektedir.

Tubitak’ın hazırladığı ”Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları Sorularınızı Cevaplıyor I Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever” yayınını izlemek için…

”Alper Gezeravcı Hakkındaki Haberlerimiz İçin Aşağıdaki Bağlantılara Tıklayabilirsiniz…”

♦ İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Kimdir?

♦ Alper Gezeravcı Hangi Deneyleri Yapacak?

♦ Alper Gezeravcı Uzaya Ne Götürdü?

♦ Alper Gezeravcı Kaç KM Uzaklıkta?

♦ Alper Gezeravcı Evli mi?

♦ Alper Gezeravcı’nın Dönüşü Ertelendi

♦ Türk Astronot Alper Gezeravcı | Yapay Zeka Görselleri

Türkiye Uzay Ajansı | TUA Nedir? | Kaç Kişiden Oluşur?

 

Administrator
Yenilikçi fikirlerle sektördeki standartları yükseltmeyi amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir