Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

CS:GO’nun en büyük organizasyonları dağılabilir

Dünya Espor Birliği (WESA) tarafından alınan radikal bir karara göre artık CS:GO’da takım sahibi olan tarafların birden fazla takıma sahip olması engellenecek. 

WESA tarafından geçtiğimiz Salı günü alınan kararlarda birden fazla takıma sahip olma, yeni yaptırım düzenlemeleri ve yeni bir tüzük gibi önemli başlıklar yer alıyor. Özellikle “birden fazla takım sahibi olma” konusunda radikal bir kısıtlamanın getirilmesiyle birlikte altı ayrı CS:GO takımının bu durumdan etkilenmesi bekleniyor. Üst düzey bir WESA yetkilisi olan Ken Hershman, yaptıkları bu çalışma ile espor dünyasındaki tüm takımların ve oyuncuların ortak ve adil bir standart çerçevesinde mücadele etmeleri için çabaladıklarını belirtiyor. Alınan bu radikal kararın esporun daha da profesyonelleşmesi için bir adım niteliğinde olduğunu da ekliyor.

Alınan yeni kararlara göre birden fazla takıma, kısmen veya tamamen sahip olan kişilerin, WESA tarafından düzenlenen ESL Pro League ve diğer ESL organizasyonlarına katılması engellenecek. Birlik tarafından an itibarıyla birden fazla takıma sahip olan taraflara ve söz konusu takımlara, bu yeni kararlara uymaları ve bağımsız olarak çalışmalarına devam etmeleri için 18 aylık bir süre zarfı tanındı.

Söz konusu taraflardan biri olan ve an itibarıyla Astralis, Heroic ve Godsent takımlarının sahip kuruluşu olan RFRSH, uyguladıkları sistemin devamlı olmadığını ve bahsi geçen takımların oyuncularının da takım üzerinde hisse sahibi olduğunu vurguladı. Birden fazla takıma sahip olma konusunda herhangi bir sakınca görmediğini belirten kuruluş, sahip oldukları takımlar ile sadece 36 ay boyunca çalıştıklarını ve bu takımların gereken seviyeye ulaştıktan sonra takımın hisse bütünlüğüne sahip olduğunu savundu.

Virtus.Pro, Natus Vincere ve SK Gaming gibi takımların ortağı konumunda bulunan bir diğer kuruluş ESForce ise konu hakkında henüz resmi bir görüş bildirmedi. Söz konusu kısıtlamaya ek olarak WESA, yeni bir tüzük belirleyerek bu tüzüğün ihlal edilmesi durumunda uygulanacak olan yaptırımlar konusunda da yeni adımlar attı.

WESA, ESL’in de yardımıyla 2016 yılında Avrupa’daki espor takımları arasında bir birlik olarak kuruldu. Söz konusu Avrupa takımlarını ise Fnatic, Natus Vincere, EnVyUs, Virtus.Pro, G2 Esports, FaZe Clan, mousesports ve Ninjas in Pyjamas oluşturuyordu. Ancak geçtiğimiz sene Mayıs ayında birliğin işleyişi ve olaylara yaklaşımı konusunda diğer üyeler ile fikir ayrılığına düşen FaZe Clan’ın ayrılmasıyla birlikteki takım sayısı yediye düştü.

Çevirmen. Hobi olarak Dota 2 ve CS:GO oynar. Savaş tarihine meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir