Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

E-LEAGUE 2017’de ilk aşama maçları sona erdi

Counter Strike takipçilerinin heyecanla beklediği E-LEAGUE, 22 Ocak’ta başladı ve nefes kesen dört günün ardından playoff hakkı elde eden takımlar belli oldu.

Turnuvanın ilk ayağı Atlanta’da düzenlendi. Toplam 16 takımdan 5 tanesi finallere yükselmeye hak kazanırken, 6 takım da playoffa yükselme mücadelelerinde karşı karşıya geldi. 8 takım ise turnuvaya veda etti. CS:GO severler de format açısından oldukça ilgi çekici bir sistemle karşılaştı.

Aynı zamanda İsviçre Sistemi (Swiss System) olarak da bilinen bu formatta ilk aşama karşılaşmalarının hepsi tek maç usulüne göre oynanıyor. Finallere kalmak için takımların en az 3 galibiyet alması gerekiyor. Bu durumda 3 mağlubiyet alan takımlar ise eleniyor. İlk maçların sonunda oluşan tablolara göre ise yeni eşleşmeler belirleniyor. Format gereğince eşleşen takımların galibiyet ve mağlubiyet sayıları birbiriyle aynı olmak zorunda ve iki takım birbiriyle birden fazla kez eşleşemiyor.

Turnuvanın açılışı güzel maçlara sahne oldu. Günün açılışını Gambit ve North yaparken, Fnatic-G2 Esports, Liquid-EnVyUs ve Virtus.Pro-Optic eşleşmeleri de günün heyecan verici karşılaşmaları oldu. İlk günden galibiyetle ayrılan takımlar ise Gambit, G2 Esports, SK Gaming, Virtus.Pro, Na’Vi, EnVyUs, GODSENT ve Faze oldu. Böylece 8 takım turnuvada galip gelerek bir gruba ayrılırken kaybeden 8 takım ise ayrı bir gruba yerleştirildi.

Etkinliğin ikinci gününde ise seyirciler için görsel bir şölen vardı diyebiliriz. Neredeyse tüm maçlarda heyecan doruktaydı. İkinci günün ikinci karşılaşması, sonucu belki de en çok merak edilen karşılaşmalardan biri oldu. Na’Vi ile EnVyUs’ın karşılaşmasında ise kazanan taraf Na’Vi oldu. GODSENT, Gambit karşısında beklenmedik bir yenilgi alırken Virtus.Pro ise G2 Esports’a karşı çok değerli bir galibiyete imza attı. Günün kazanan ekipleri ise Mousesports, Na’Vi, SK Gaming, Liquid, Fnatic, Astralis, Gambit ve Virtus.Pro oldu.

Turnuva hız kesmeden devam ederken, üçüncü günde her iki maçını kazanan 4 takım, her iki maçını kaybeden 4 takım ve bir galibiyet ile bir mağlubiyet alan 8 takım karşı karşıya geldi. Üçüncü güne damgasını vuran takımlar Hellraisers’a karşı kazanan North, G2 Esports’u deviren Astralis ve uzun soluklu bir maçın ardından Liquid’e karşı kazanan Faze oldu. Rakiplerine farklı skorlar ile yenilen GODSENT ve SK Gaming ise büyük hayal kırıklığı yarattı. Virtus.Pro ve Na’Vi ise ikinci galibiyetlerini aldı. Üçüncü günün sonunda galip gelen takımlar Fnatic, EnVyUs, North, Astralis, Virtus.Pro, Na’Vi, Faze ve Optic oldu.

Dördüncü günün açılış maçında G2 Esports ile karşılaşan North, güzel bir oyun ile galibiyete uzanan taraf oldu. Rakibi Optic karşısında çok fazla zorlanmayan GODSENT, rahat bir galibiyet ile moral buldu. Turnuvanın bir başka ilgi çekici karşılaşması ise EnVyUs ile Fnatic arasında gerçekleşti. Oldukça zevkli geçen karşılaşmanın galibi ise Fnatic oldu. Oldukça nefes kesen bir başka karşılaşmada Astralis ile karşılaşan SK Gaming, geriye düştüğü maçta son derece iyi bir performans sergiledi ve uzatmalara götürdüğü maçı kazanmayı başardı. Günün oynanan son maçında Gambit ile Faze karşılaştı. Kazananın bir üst tura çıkacağı maçın galibi Gambit oldu.

Bu sonuçların ardından iki galibiyet ve iki mağlubiyet alan 6 takım arasındaki maçlara geçildi. North ile GODSENT, Faze ile EnVyUs ve Liquid ile Astralis eşleşti. İlk maçta karşı karşıya gelen GODSENT ve North’un mücadelesi gerçekten görülmeye değerdi. GODSENT’in daha favori görüldüğü maçta her iki taraf da dişe diş bir mücadele sergiledi  ve maç uzatmalara gitti. Uzatmaların sonunda ise gülen taraf North oldu ve GODSENT turnuvaya veda etti. Bir başka heyecanlı karşılaşma ise Faze ile EnVyUs arasında gerçekleşti. allu, rain, kennyS ve happy gibi harika oyuncuların karşılaşmasından mutlu ayrılan taraf ise Faze oldu. Bu sonuçla birlikte geniş bir kitle tarafından başarılı olması beklenen GODSENT ve EnVyUs turnuvadan elendi. Son maç Liquid ile Astralis arasında oynanırken kazanan taraf açık ara bir farkla Astralis oldu.

Tüm maçların oynanmasıyla birlikte Na’Vi ve Virtus.Pro, aldıkları üçer galibiyet ile namağlup olarak finallere yükseldi. Fnatic, Gambit ve Faze, üç galibiyet ve bir mağlubiyet alarak finallere yükselen takımlar oldu. Playofflar sonucunda üç galibiyet ve iki mağlubiyet alarak üst tura çıkan  takımlar ise Astralis, SK Gaming ve North oldu.

Üst tura yükselen takımların belirlenmesiyle birlikte çeyrek final eşleşmeleri de netleşti:

İlk aşamanın ardından 26 Ocak tarihinde herhangi bir karşılaşma olmayacak. Çeyrek final karşılaşmaları 27-28 Ocak tarihlerinde oynanacak. Takımlar üç maç usulüne göre karşı karşıya gelecek ve üç maçta iki galibiyet alanlar bir üst tura yükselecek. İki mağlubiyet alan takımlar ise elenecek.

500.000 dolarlık büyük ödül için kıyasıya rekabet edecek olan sekiz takımın mücadelesini bizler de yakından takip edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir