Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

E-LEAGUE Major’da yarı final karşılaşmaları sona erdi

Nefes kesen E-LEAGUE çeyrek final karşılaşmalarından sonra sonucu merakla beklenen yarı final eşleşmeleri de çok heyecanlı maçlara sahne oldu. Tecrübeli Fnatic karşısında harika işler yapan Astralis varken, yarı finale kadar dolu dizgin gelen Virtus.Pro ile SK Gaming karşılaştı. Astralis büyük bir başarıya daha imza atarak güçlü İsveç temsilcisini mağlup etmeyi başardı. Virtus.Pro ise favori olduğu eşleşmeden herhangi bir sürpriz çıkmasına izin vermedi.

Fnatic – Astralis

Yarı final karşılaşmalarının ilki Fnatic ile Astralis arasında oynandı. Her iki takımın da yarı final yolunda elde ettiği zaferler göz önüne alındığında, bizleri çok heyecanlı maçlar bekliyordu. Serinin ilk maçı Fnatic’in tercihi olan Cache haritasında oynandı. İsveç ekibi hızlı ve etkili bir başlangıç yapsa da Astralis kolay bir rakip olmadığını göstermekte gecikmedi. Üstünlüğü kısa bir süre de olsa eline geçiren Astralis, skor tabelasında daima rakibinden bir adım öndeydi. Farkın çok da fazla açılmadığı ilk yarı 9-6’lık Astralis üstünlüğüyle geçildi.

Astralis ikinci yarıya da galibiyet ile başladı ancak kimse Fnatic gibi tecrübeli bir ekibin mağlubiyeti kabullenmesini beklemiyordu. Fnatic bu beklentileri boşa çıkarmadı ve erken bir reaksiyon göstererek skor tabelasında rakibini yakaladı. Ancak oyunun son bölümünde Astralis tekrar üstünlüğü ele geçirdi ve skoru 15-10’a getirerek maçı kazanmaya çok yaklaştı. Fakat herkesin beklediği o geri dönüşün sinyalleri verilmişti. Son derece dikkatli, sabırlı ve bir o kadar da heyecanlı son 5 roundun sonunda Fnatic beraberliği yakaladı ve maçı uzatmaya götürdü. Rakibinin neler yapabileceğini son roundlarda gören Astralis, daha sakin ve daha sabırlı bir strateji yürüttü ve uzatmalarda işini şansa bırakmadı. Serinin ilk maçını kazanan Astralis oldu.

Serinin ikinci maçı Nuke haritasında oynandı. Maça iyi başlayan taraf Astralis oldu ve belki de ilk yarının kaderini belirleyecek olan roundları kazanmayı başardı. Fnatic’in harita kontrolü konusunda başarılı olması bekleniyordu. Takım zaman zaman bunu başarsa da ilk devrede Astralis için yeterli hareket alanı vardı. Erken geriye düşmelerine rağmen Fnatic gerektiği gibi tepki verdi ve rakibinden birkaç round koparmayı başardı. Üstünlüğü elinde bulunduran Astralis, rakibinin ekonomisini de kontrol altında tutmayı başardı. Çok çekişmeli bir mücadeleye sahne olan ilk yarı 12-3’lük bir skorla Astralis lehine bitti. Fnatic için işlerin çok zorlaştığı artık açıkça görülebiliyordu ancak daha önce de bu skorlardan geri dönüşler yaptıkları için umutlarını tamamıyla yitirmemişlerdi.

İkinci yarıya galibiyetle başlayan Astralis, ilk yarının verdiği rahatlıkla artık finale çok daha yakındı. Fnatic final yolunda rakibini yavaşlatmak ve dengesini bozmak adına büyük çaba gösterdi. İkinci yarıya kötü başlasalar da bir şekilde oyuna tutunmayı başardılar. Son kozlarını oynayan Fnatic elinden geleni yapsa da disiplinli rakibine yenilmekten kurtulamadı. Astralis 16-5’lik skorla galip gelirken ilk defa büyük bir majorda final oynama şansını da elde etti.

Virtus.Pro – SK Gaming

Turnuvanın efsanevi takımlarından Virtus.Pro ile yaptıklarıyla kendini kanıtlamış olan SK Gaming yarı finalin diğer ayağında karşı karşıya geldi. Favorinin Virtus.Pro olduğu eşleşmeden kimin galip ayrılacağı ise büyük merak konusuydu. İki takımın ilk karşılaşması Train haritasında oynandı. SK oyuna son derece sakin ve sabırlı başladı. Aceleci davranmayarak rakibinin boşluklarını kovaladı ve fazla riske girmedi. İyi başlayan taraf SK olsa da TaZ ve Snax gibi yetenekli isimlerle Virtus.Pro’nun rakibini yakalaması ve öne geçip kontrolü ele alması uzun sürmedi. İlk yarı boyunca bu üstünlüğü elinde tutmayı başaran Polonya ekibi, ikinci yarıya 10-5’lik bir skor avantajıyla gitti.

İkinci yarı son derece çekişmeli başladı. Virtus.Pro uygun bir ritim yakalayarak maçı erkenden koparmaya çalışsa da SK bir geri dönüş yapabileceğine inanıyordu. Sabırlı ve dikkatli oyunu sürdürdü ve çok sürmeden rakibini yakaladı. Oyunun son bölümleri heyecanlı ve bir o kadar da gergin geçti. Üstünlüğün sürekli el değiştirdiği son kısımda her iki taraf da galibiyete çok yaklaştı ancak beraberlikle yetinmek zorunda kaldı. İlk uzatmalara Virtus.Pro galibiyetle başlasa da SK bunu karşılıksız bırakmadı. Ancak uzatmaların galibi Virtus.Pro oldu ve seride öne geçti.

Heyecanlı mücadele Cobblestone haritasında devam ediyordu. Virtus.Pro ve SK gibi yarı finale kadar harika işlere imza atmış iki takımın haritada karşılaşması gerçekten çok ilgi çekici ve bir o kadar da heyecanlı oldu. SK maça iyi başlayan taraftı ve galibiyetle başlamanın verdiği avantaj ile hemen avantajlı bir skor elde etmeye yöneldi. SK kısa sürede skoru 5-0’a getirdi ve istediği avantajı biraz da olsa yakalamış gibiydi. Bu noktadan sonra Virtus.Pro’dan bir tepki bekleniyordu ve öyle de oldu. Tecrübeli ekip yavaş yavaş da olsa rakibini kovalamaya başladı. Adım adım gelen Polonya takımı rakibini yakalayıp beraberliği sağlamayı başardı. Ancak SK dengeyi daha fazla kaybetmeden rakibinin bu yavaş ama emin ilerleyişini durdurdu ve ilk yarıyı 9-6’lık üstünlükle noktaladı.

Virtus.Pro ikinci yarıya daha iyi başlayan taraftı ve ilk yarının sonunda kaybettiği üstünlüğü ele geçirmekte kararlıydı. Rakibini yakalayarak skoru eşitlemeyi başaran tecrübeli takım, yakaladığı ivme ile öne geçerek skor avantajını ele geçirdi. SK buna kolay kolay izin verecek gibi görünmüyordu ve tepki vermekte gecikmedi. Farkın açılmasını önleyen Brezilya temsilcisi, rakibini yakından takip etmeye devam etti. Virtus.Pro son bölümde tekrardan aradaki farkı açmayı başardı ve final kapısını araladı. Son roundlar büyük bir heyecana sahne oldu. SK da final umutlarını son maça taşımayı çok istiyordu ve bu doğrultuda olabilecek en iyi performansı gösterdiler. Fakat bu çabaları yeterli olmadı ve çekişmeli bir son roundun ardından Virtus.Pro final biletini alarak Astralis’in rakibi oldu.

Çevirmen. Hobi olarak Dota 2 ve CS:GO oynar. Savaş tarihine meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir