Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

ELEAGUE 2017’de çeyrek final karşılaşmaları sona erdi

Dört gün süren heyecanlı maratondan sonra ELEAGUE 2017’de son sekize kalan takımlar çeyrek finalde buluştu.

Çeyrek finalin üç karşılaşması 27 Ocak günü oynanırken kalan son maç da bugün oynandı ve yarı final eşleşmeleri de belli oldu. Na’Vi’yi elemeyi başaran Astralis, Gambit karşısında başarılı bir performans gösteren Fnatic ile eşleşirken, nefes kesen üç maçın ardından North’u saf dışı bırakan Virtus.Pro da SK Gaming ile eşleşti.

Na’Vi 1-2 Astralis

Çeyrek final karşılaşmalarından ilki Na’Vi ile Astralis arasında oynandı. Serinin ilk maçına hızlı başlayan taraf Astralis oldu ve skoru fazla zorlanmadan 5-0’ getirmeyi başardı. Rakibine karşı ele geçirdiği üstünlüğü uzun süre elinde bulunduran Astralis, ilk yarıyı 12-3’lük son derece avatajlı bir şekilde geçti. Na’Vi oyunun ikinci yarısına daha dirençli ve daha istekli başlasa da ilk maçın kazananı 16-7’lik bir skorla Astralis oldu.

Serinin ikinci maçına fırtına gibi başlayan Na’Vi, rakibine göz açtırmadan skoru 9-1 e getirmeyi başardı. Ancak Na’Vi karşısında kısa süreli bir şok geçiren Astralis kötü gidişata dur dedi ve aradaki farkı yavaş yavaş kapatmaya başladı. İlk yarı 9-6’lık bir skorla geçilirken, Astralis ilk önce skoru eşitledi ve daha sonra da öne geçmeyi başardı. Daha sonra alınan molalar ile adeta bir taktik savaşına dönen oyunda GuardiaN ve device, performansları ile takımları adına fark yaratan oyuncular oldu. Fakat kaybedilen her round ile Na’Vi yarı finalden uzaklaşırken, Astralis galibiyet için saldırmaya devam etti. Aldığı son moladan sonra adeta yeniden doğan Na’Vi eline geçen fırsatı değerlendirdi ve heyecan dolu bir son bölümün ardından rakibini 16-14 yenerek umutlarını son haritaya taşıdı.

Serinin son maçı her iki taraf için de hayati önem taşadığı için takımlar oyuna daha kontrollü başladı. Her iki taraf da birbirine karşı sırasıyla üstünlük kurdu ve ilk yarı genelinde sürekli temkinli bir oyun sergilendi. İlk yarının sonuna yaklaşıldığında Na’Vi maçı ne kadar istediğini rakibine hissettirmiş gibiydi. Rakibini daima kontrol altında tutmayı başaran ve savunmada son derece sağlam duran Na’Vi ilk yarıyı 8-7 önde geçti. İkinci yarıda kontrollü oyun belli bir süre devam etse de Astralis bir noktadan sonra üstünlüğü ele geçirdi. İkinci maçta yaptığı hatayı tekrarlamak istemeyen Astralis, son derece dikkatli oynadığı son bölümden galip ayrılan taraf oldu ve namağlup rakibi Na’Vi’yi yenerek ilk yarı finalist olmaya hak kazandı.

Fnatic 2-1 Gambit

Bir diğer çeyrek final eşleşmesi ise Fnatic ile Gambit arasındaydı ve Gambit ilk aşamadan itibaren geniş bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Fnatic ile karşılaşmaları ise seyircileri daha da heyecanlandırdı. Serinin ilk maçı Fnatic için çok da zor olmadı. Her iki taraf da birbirine oyunun ilk roundlarında üstünlük kuramasa da birbirlerini zorlayadıkları kesindi. Kafa kafaya başlayan mücadele kısa sürede 10-2’lik bir skorla Fnatic lehine döndü. İlk yaı 10-5 Fnatic üstünlüğüyle geçilirken Gambit, tecrübeli rakibine ikinci yarıda da çok fazla direnemedi. 16-7’lik skorla ilk maçın kazananı ise üstün performansıyla Fnatic oldu.

İkinci maç ise Fnatic için adeta bir kabul gibi başladı. Rakibine ilk maçta boyun eğen Gambit, ikinci maça daha korkusuz ve saldırgan bir oyun ile başladı. Bu seri oyun karşısında reaksiyon veremeyen Fnatic 5-0 geriye düştü. Takım ritmini geri kazanmak için her ne kadar çabalasa da Gambit her seferinde buna engel oldu ve ilk yarıyı 12-3’lük ezici bir skorla önde tamamladı. İkinci yarıya skorun verdiği güvenle giren Gambit, kontrolü elden bırakmadı ve istenmeyen bir sürprize izin vermeyerek 16-3 kazandı.

Fnatic son maça daha iyi başlayan taraftı. Rakibine nefes aldırmadan skoru 5-0’a getiren İsveç ekibi, yarı finali şansa bırakmak istemiyordu. Rakibine karşı üst üste round kaybeden ve sakinliğini korumak zorunda olan Gambit, tüm hamlelerini bu doğrultuda yaptı. Her ne kadar Fnatic gibi tecrübeli bir ekibe karşı oynasalar da ilk yarıdan eli boş dönmek istemediler. Skor 8-2’ye geldikten sonra bir çıkış yakalamayı başaran Gambit, ilk yarıyı 9-6 geride kapattı. Gambit, kendisinden ikinci yarıda bir geri dönüş bekleyenleri maalesef hayal kırıklığına uğrattı ve Fnatic karşısında elinden gelenin en iyisini yapsa da 16-7 yenilmekten kurtulamadı ve Fnatic yarı finalde Astralis ile eşleşti.

Virtus.Pro 2-1 North

Tecrübeli Polonya ekibi Virtus.Pro karşısına çıkan çeyrek finalin en tecrübesiz ekibi North’u son derece zorlu bir mücadele bekliyordu. Serinin ilk maçına fırtına gibi başlayan taraf ise Virtus.Pro oldu. Rakibine mutlak bir üstünlük sağlayan takım North’a nefes alacak tek bir round bile vermedi. Skor tabelası 12-0’ı gösterdiğinde North, ilk defa sayıca rakibine üstünlük kurabildiği bir round oynadı ancak onu da kaybetti. İlk yarı 14-1’lik Virtus.Pro üstünlüğüyle geçilirken North için ilk maça dair umutlar tükenmek üzereydi. İkinci yarıda North biraz direnç gösterse de maçın kazananı 16-4’lük açık ara bir farkla Virtus.Pro oldu.

İkinci maça iyi başlayan taraf ise North oldu. Virtus.Pro ilk maçı kazanmanın güveniyle herhangi bir paniğe kapılmadı ve biraz daha rahat oynadı. North rakibinin ağırlığını unutmadan son derece disiplinli bir başlangıç yaparak 4-0’lık skor üstünlüğü kurdu. Ancak bu üstünlüğü uzun süre koruyamadı ve Virtus.Pro skoru eşitledi. Oyunun kalan kısmı ilk yarının sonuna kadar başa baş bir mücadeleye sahne oldu ve ilk yarı 6-9 North üstünlüğüyle geçildi. İskandinav ekibi ikinci yarının genelinde de üstün olan taraftı. Virtus.Pro farkın açılmasını önlemeyi başarsa da maçı kaybetti ve North seride durumu eşitledi.

Serinin son maçı merakla beklenen Cobblestone haritasında oynandı. North tecrübeli rakibine karşı erken bir baskı kurmayı başardı ve skoru çok da zorlanmadan 8-2’ye getirdi. İlk yarıda haritanın kontrolünü çok iyi sağlayan North, rakibine çok alan bırakmadan ilk yarıyı 12-3’lük bir skorla önde bitirdi. İlk maça çok kötü başlayan North için artık yarı final çok yakındı. Ancak ikinci yarıda işler değişecekti. Virtus.Pro iyi başladığı ikinci yarıda son derece disiplinli ve sabırlı bir oyun sergiledi. Yapılacak bir hatanın yarı finali kaybetmelerine sebep olacağını bilen tecrübeli Polonya ekibi, yavaş yavaş rakibine yaklaştı ve durumu eşitlemeyi başardı. Tecrübenin öneminin bir kere daha gözler önüne serildiği maçta Virtus.Pro, geri dönmeyi başardı ve rakibini yenerek bir diğer yarı finalist olmaya hak kazandı.

Faze 1-2 SK Gaming

Çeyrek final karşılaşmalarından sonuncusu da bugün Faze ile SK Gaming arasında oynandı. Faze sahip olduğu kadrosuyla SK’ya nazaran daha favori görüldüğü eşleşmenin ilk karşılaşması Mirage haritasında oynandı. Maça iyi başlayan taraf beklendiği üzere Faze oldu. Rakibinin iyi oyununa birkaç round da olsa cevap vermeyi başarabilen SK, bu çıkışını uzun süre sürdüremedi. İlk yarıda rakibine karşı pek de zorlanmayan Faze, ikinci yarıya 12-3’lük ezici bir skor üstünlüğüyle girdi. İkinci yarıda SK tarafından bir umut kıvılcımı gelse de her iki taraf da kafa kafaya bir performans sergiledi. Her iki tarafın da eşit sayıda round kazanmasıyla galip gelen 16-7’lik bir skorla Faze oldu.

İkinci maça iyi bir başlangıç yapan taraf ise SK oldu. İlk maçta alınan yenilginin ardından bu maçın ilk yarısı büyük önem taşıyordu ve SK bunun bilincinde olduğunu sergilediği disiplinli oyun ile gösterdi. Skoru 6-0’a getiren Brezilya temsilcisi, rakibinin verdiği reaksiyonu da bastırmayı başardı ve devre arasına 12-3’lük bir farkla girerek istediği avantajı ele geçirdi. İkinci yarıya da aynı hedefle giren SK rakibine herhangi bir roundda şans tanımadı ve 16-3 galip gelerek seride durumu eşitledi.

Serinin ikinci oyunundan gelen güven ile SK, son maça gerçekten çok iyi başladı ve skor birden 6-0’a geldi. Faze için durum her ne kadar iyi görünmese de takım toparlanmaya başladı ve ilk yarıdan alabileceği maksimum verimi almaya çalıştı. SK’nın da ikinci yarıya güçlü bir koz ile girmek istemesiyle ilk yarının sonucu 10-5’lik bir skorla SK lehine sonuçlandı. İkinci yarıda tüm gözler Faze’in vereceği tepkiye çevrilmişti. İkinci devreye kaybederek başlayan Faze için artık umutlar tükeniyor gibiydi. SK rakibine karşı gerçekten çok dikkatli bir oyun sergiledi ve işini şansa bırakmak istemiyordu. Rain ve allu gibi isimlerin Faze tarafında hayal kırıklığı yarattığı maçın galibi SK oldu ve yarı finale yükselen son takım olmayı başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir