ESL Türkiye Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

ESL Ve ESL Türkiye’den Yerel CS Turnuvalarına Veda!

xfl0udların, İmorrların, Qutionerxlerin ve bir çok genç oyuncunun kendini gösterdiği her mevsim yeni espor organizasyonlarının kurulmasının öncüsü ESL Türkiye CS Şampiyonaları artık yok. Kış Mevsimi sezonlarıda artık yok. CS2’nin yakın lansmanıyla beraber EPL’e gidiş sürecinde değişiklikler yapan ESL bu değişikliklerin arasına yerel şampiyonaların iptal edilmesini de ekledi. Buda yeni sezonlarda artık Sangal vs Boca Boston, Sangal vs Arena Bulls gibi ikonik, hikayesi olan seriler olamayacağı anlamına geliyor.

ESL’in internet sitesi üzerinden yapılan açıklamayla değişikler duyuruldu:

ESL Türkiye
ESL Türkiye Duyuru

Türkiye Şampiyonası gibi ulusal tabanlı rekabetler bugün bildiğimiz esporun temelini atmamıza yardımcı oldu.

20 yıldan uzun bir süre önce esporun daha ilk dönemlerinde sadece birkaç ülkede etkin olan bir turnuva organizatörü olarak ulusal rekabeti temel alan başarılı bir ekosistem geliştirebileceğimizi planlayarak, ESL Ulusal Şampiyonaları programını oluşturduk.

Yıllar içinde espor farklı bir yönde olgunlaştı, gelişti ve artık takımların farklı uluslardan oyunculardan oluştuğu sınırsız bir spor haline geldi.

Yıllardır Counter-Strike için ulusal turnuvalar ve sınırları daha geniş çevrimiçi bölgesel turnuvalar olmak üzere iki paralel ekosistem üzerinde çalışıyoruz ve bu artık ESL Pro Tour (EPT) gibi turnuvaların temelinde bir dizi uyumsuzluk sorunları yaratmaya başladı. Zaman içerisinde sınırları daha geniş bölgesel turnuvaların EPT sistemine, yükselmek isteyen oyunculara ve takımlara daha fazla olanak sağlayacağı giderek açık hale gelmeye başladı.

Bu nedenle CS2’nin yakın lansmanıyla birlikte ESL Ulusal Şampiyonaları programımızı sonlandırma kararı aldık. Bu kararla birlikte, Türkiye, Fransa, İspanya ve Benelux 2023 yılında başka bir turnuva düzenlemeyecek. Avustralya ve Yeni Zellanda, Almanya, Polonya, Brezilya ve İngiltere&İrlanda ise 2023 yılı final sezonlarının ardından 2024 yılında turnuvalarına devam etmeyecekler.

Bu tabii ki yerel takımlar için bir son değil ve onlar için hala yerimiz var. Ayrıca oyuncuların yerel liglerde keyif aldığını bildiğimiz için üçüncü parti turnuva organizatörleri ile bazı bölgelerde anlaştığımızı ve diğer bölgeler için de işbirliklerine açık olduğumuzu bildirmek istiyoruz. Bu konuda ilerleyen dönemlerde bilgi vermeye devam edeceğiz.

Takımlar ve oyuncular, FACEIT platformumuzda düzenlenen açık elemelere, ESEA liglerine ve bölgesel eleme turnuvalarına katılmaya devam edebilecekler. Bu turnuvalar ESL Challenger ve ESL Pro Tour dahil pek çok EPT turnuvasına katılabilmek için birden fazla puan toplama imkanı sunacak. Polonya ve Almanya takımları sırasıyla IEM Katowice ve IEM Cologne turnuvalarında ülkelerini temsil edebilecekler.

Alternatif fırsatları değerlendirmek ve fikirlerinizi belirtmek isterseniz aşağıdaki mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

[email protected]

Bir başka CS haberimiz için: CS 2, Counter Strike 2, Esporu Hakkında Valve’dan Açıklama!

editor
2020'den beri bir şekil de espor ile iç içe. Sosyal medya, yönetim, oyuncu ve nicesi. Genelde görülmeyene değer verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir