Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

IEM Sydney 2017 şampiyonu SK Gaming oldu

SK Gaming, finalde FaZe Clan’i geride bırakarak IEM Sydney 2017 şampiyonu oldu ve CS:GO devleri arasındaki yerini perçinledi.

Grup aşamasından mağlubiyet almadan çıkan Brezilya temsilcisi yarı finaldeki rakibi OpTic Gaming karşısında da başarılı bir performans sergiledi. Yarı finalin diğer ayağında ise grup aşamalarının en başarılı takımlarından FaZe Clan ile son E-LEAGUE şampiyonu İskandinav temsilcisi Astralis karşı karşıya geldi. Bu eşleşmeden galip ayrılan taraf FaZe Clan oldu ve finalin adı SK Gaming – FaZe Clan olarak belirlendi.

Final serisi beş maç üzerinden oynandı ve açılış karşılaşması FaZe tarafından seçilen Train haritasında oynandı. Harita seçimini yapan taraf Avrupa temsilcisi olsa da maça iyi başlayan taraf SK Gaming oldu. Bireysel performansların damgasını vurduğu maçın ilk yarısı 12-3 SK Gaming üstünlüğüyle geçildi. FaZe rakibinin çok gerisinde kalmasına rağmen ikinci yarıya iyi başlayan taraf oldu ve aradaki farkı eritmeye başladı. Rakibine erken bir galibiyet fırsatı vermeyen FaZe, skoru 14-12’ye getirerek farkı iyice azaltmayı başardı. Ancak beklenmedik bir şekilde ayağa kalkan Brezilya temsilcisi zafere uzanan taraf oldu ve seride öne geçti.

Serinin ikinci maçı SK Gaming’in tercihi olan Cache haritasında oynandı ve Brezilya ekibi için serinin en rahat karşılaşmasıydı. Maça fırtına gibi başlayan SK kısa sürede rakibine baskı kurdu ve skorda söz sahibi oldu. İlk yarıda varlık gösteremeyen Avrupa karması ikinci yarıya 11-4’lük bir skorla geride gitti. FaZe ikinci yarıda bazı fırsatlar yakalasa da maça avantajlı bir skorla başlayan SK Gaming için kazanmak zor olmadı. Bu noktada seride 2-0 geriye düşen FaZe Clan için işler artık iyice zora girdi ve SK Gaming gibi dünya çapında bir takıma karşı muhteşem bir geri dönüşe imza atmak pek de muhtemel görünmüyordu.

Avrupa temsilcisi adına işlerin iyi gittiği tek maç olan serinin üçüncü karşılaşması Inferno haritasında oynandı. Güzel bir başlangıç yapan FaZe, ilk yarı boyunca üstün olan taraftı. Rakibine baskı kurmayı başaran takım ikinci yarıya 10-5 önde girdi ve ilk galibiyetine yaklaştı. İkinci yarıda daha etkin bir performans sergileyen Brezilya temsilcisi rakibine kolay kolay pes etmedi. Sürekli diken üzerinde olsa da FaZe Clan için zorlu geçen ikinci yarının sonunda alınan galibiyetle artık seride durum 2-1’e geldi.

Serinin son karşılaşması Overpass haritasında oynandı ve SK Gaming maça iyi başlayan taraftı. FaZe Clan rakibinin kurduğu psikolojik üstünlüğe yenik düşmedi ve başarılı bir oyun sergiledi. 2 maçlık bir avantajı elinde bulunduran SK, rakibine karşı daha rahat bir oyun sergiledi. İlk yarının başlangıcı her iki tarafın da karşılıklı galibiyetleriyle geçilirken FaZe bulduğu fırsatı iyi değerlendirerek ikinci yarıya 9-6 önde girdi. FaZe ikinci yarıya skor avantajıyla girse de iyi bir başlangıç yapan Brezilya temsilcisi kısa sürede skoru eşitledi ve öne geçti. Bu noktadan sonra FaZe Clan geri dönüş sinyalleri verse de SK eline geçirdiği üstünlüğü oyunun sonuna kadar korudu ve seride durumu 3-1’e getirerek rakibini mağlup etti.

Geride bıraktığımız bir senelik sürede son derece başarılı bir grafik çizen SK Gaming, IEM Sydney 2017 şampiyonu olarak geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana üçüncü büyük başarısını elde etmiş oldu. Temmuz 2016’da ESL One Köln’de ipi göğüsleyen Brezilya temsilcisi, 2 hafta önce de finalde Gambit’i geçerek cs_summit şampiyonu olmuştu.

IEM Sydney şampiyonu olan takım 100.000 dolarlık büyük ödülün de sahibi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir