Counter-Strike: Global Offensive

StarSeries 3. Sezon şampiyonu FaZe Clan oldu

Son derece çekişmeli bir final serisinin ardından FaZe Clan, güçlü rakibi Astralis karşısında galip gelmeyi başardı ve StarSeries 3. Sezon şampiyonu oldu.

North, Na’Vi ve Fnatic gibi CS:GO devlerinin arasından sıyrılarak finale yükselmeyi başaran FaZe Clan, finalde E-LEAGUE şampiyonu İskandinav temsilcisi Astralis ile karşılaştı. Finale kadar yükselmesi her ne kadar bir sürpriz olarak karşılansa da Avrupa temsilcisi, Astralis gibi son derece güçlü bir ekibe karşı göz dolduran bir performans sergileyerek akıllarda oluşan soru işaretlerine de son verdi.

Üç maç üzerinden oynanan final serisinin ilk karşılaşması Mirage haritasında oynandı. FaZe Clan güçlü rakibi karşısında maça iyi başlayan taraf oldu ve kısa sürede üstünlük kurdu. Astralis tecrübeli bir takım olarak soğukkanlı kaldı ve ekonomik gücünü geri kazanmaya başlayınca da rakibine dişlerini göstermeye başladı. Kısa sürede rakibine yetişen Astralis güzel bir oyun sergileyerek öne geçmeyi de başardı. Her iki tarafın da gösterdiği üst düzey oyun sonucunda ilk yarı 8-7 FaZe Clan üstünlüğüyle geçildi. İkinci yarıya da iyi başlayan Avrupa karması, skorda kısa sürede fark yarattı. Astralis ilk yarıda olduğu gibi ekonomik açıdan düzlüğe çıkar çıkmaz skora ortak olmayı başardı ve rakibine yaklaştı. FaZe rakibinin verdiği reaksiyona karşı çok fazla direnç gösteremedi ancak skorda yavaş da olsa ilerleme kaydettiler. FaZe galibiyete yaklaşan ilk taraftı ancak oyunun son virajında ekonomik açıdan kötü duruma düştüler. Astralis bu durumu zorlanmadan lehine çevirdi ve seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci karşılaşması Nuke haritasında oynandı ve Avrupa karması için seriye ortak olma adına tek şanstı. FaZe Clan harika bir başlangıç yaptı ve ilk roundu kayıp vermeden geçti. Bu açıdan CS:GO sahnesindeki birçok üst düzey takım arasında en iyi başlangıç yüzdesine sahip takım olduğunu bir kez daha kanıtladı. FaZe Clan çok da zorlanmadan skorda rakibine fırsat vermeden bir üstünlük kurmayı başardı. Astralis nefes almaya başladı ve rakibine skorda yetişti. Ancak harita kontrolü ve rotasyonda muazzam bir üstünlük kuran FaZe Clan rakibine fazla şans vermedi ve 11-4’lük bir skor avantajıyla ilk yarıyı önde kapattı. İkinci yarıya iyi başlayan taraf beklendiği gibi FaZe Clan oldu. Açılış roundlarında sergiledikleri üstün oyun ile bilinen Avrupa temsilcisi, eline geçirdiği ekonomik üstünlük ile galibiyete artık çok yakındı. Astralis harita avantajına sahip taraf olsa da FaZe Clan ihtiyaç duyduğu galibiyete artık çok yakındı. İskandinav temsilcisi rakibini bu yolda yavaşlatsa da durduramadı ve Avrupa temsilcisi seride durumu eşitledi.

Büyük ödülün sahibini belirleyecek olan serinin son ve en heyecanlı maçı Inferno haritasında oynandı. FaZe Clan seride ilk defa bir karşılaşmaya geride başladı ancak NiKo’nun harika performansı sayesinde rakibinin harita avantajına ekonomik üstünlüğü de eklemesine izin vermedi. FaZe rakibine karşı kısa sürede bir üstünlük kurmasına karşın Astralis’in çok sürmeden reaksiyon göstermesi galibiyetin kolay olmayacağını gösterdi. Skorda eşitliği eşitliği sağlayan İskandinav ekibinin öne geçmesi ve ipleri eline alması da çok uzun sürmedi. Harita avantajını gerektiği gibi kullanmayı başaran Astralis rakibinin skora tekrar ortak olma çabalarını boşa çıkardı ve kurduğu üstünlük ile ilk yarıyı 10-5 önde kapattı. İkinci yarıda gözler tekrar FaZe Clan’a çevrilmişti. Astralis hızlı bir başlangıç yapıp skorda farkı açarak rakibini erkenden saf dışı bırakmak istese de Avrupa temsilcisi buna izin vermedi ve bir kez daha galibiyetle başlayan taraf oldu. Astralis oyuna geride başlasa da skor avantajını elinde bulunduruyordu ve bu yüzden soğukkanlı bir şekilde bu avantajı bir üst kademeye taşımaya çalıştılar. İskandinav temsilcisi bu doğrultuda ilerlemeye devam etse de FaZe Clan oyundan kopmuş değildi. Rakibinin ilerleyişini geç olmadan durduran Avrupa temsilcisi ekonomik üstünlüğü de ele geçirdi ve skorda rakibini yakaladı. Astralis artık zaferin kapısını aralamış gibi görünüyordu ancak FaZe Clan harika bir reaksiyon gösterdi ve maçı uzatmalara götürdü.

Uzatmalarda yaşanan son derece çekişmeli bir mücadeleden sonra zafere uzanan taraf FaZe Clan oldu ve StarSeries 3.Sezon şampiyonu olarak 300.000 dolarlık büyük ödülü evine götürmeyi başardı. Bu galibiyetle birlikte FaZe Clan profesyonel CS:GO sahnesindeki ilk turnuva galibiyetini de almış oldu.

Müthiş bir final serisinin ardından FaZe Clan adına belki de çok kilit bir rol oynayan Nikola “NiKo” Kovač da kariyerindeki ilk turnuva zaferini elde etmiş oldu. Bilindiği üzere NiKo, CS:GO sahnesinin yetenekli bir yüzü olsa da daha önceki takımı mousesports ile elle tutulur bir başarı elde edememişti. Eski takımı Astralis’e karşı oynayan Finn “karrigan” Andersen için ise bu zafer son derece anlamlıydı.

İlk turnuva zaferini Astralis gibi güçlü bir ekip karşısında alan FaZe Clan’ın bu sene rekabetçi sahnede söz sahibi bir takım olduğu ise artık su götürmez bir gerçek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.