Counter-Strike: Global Offensive

VAC cezası almış oyuncular ESL organizasyonlarına katılabilecek

ESL’in koyduğu kurallara eklediği yeni bir kısım ile birlikte daha önceden VAC cezası almış oyunculara tekrar profesyonel sahneye çıkmaları için ikinci bir şans verilecek.

Yakın bir zamanda ESL kurallarında yapılan bir değişikliğe göre artık önceden VAC sistemi tarafından cezalandırılmış olan oyuncular tekrardan IEM Sydney ve ESL One Köln gibi bağımsız organizasyonlara katılabilecek. Bu noktada katılım adına oyunculardan istenen tek şey ise alınan cezanın üzerinden iki sene geçmiş olması.

Söz konusu değişiklik hakkında ESL tarafından yapılan açıklamada bu kuralın yeni bir durum olmadığı ve organizasyonun daha önceden de uyguladığı bir sistem olduğu söylendi. ESL tarafından uygulanan bu kurallara göre herhangi bir ESL organizasyonunda hile yaptığı tespit edilen oyunculara iki sene süreyle gelecek organizasyonlara katılamama cezası veriliyordu. Yapılan değişiklik ile birlikte artık söz konusu cezalara Valve tarafından oyunculara verilen VAC cezaları da eklendi. Yani VAC cezası almış olan oyunculara, ceza aldıkları tarihin üzerinden iki sene geçmiş olması kaydıyla ESL organizasyonlarının kapıları açılıyor.

CS:GO sahnesini yakından takip edenlerin de hatırlayacağı üzere çok da uzak olmayan bir geçmişte Joel “emilio” Mako, Simeon “dream3r” Ganev, Hovik “KQLY” Tovmassian, Gordon “Sf” Giry ve Anıl “cLy” Güleç gibi önemli isimlere Valve tarafından VAC cezası verilmişti. Bu cezalardan sonra söz konusu oyuncuların profesyonel kariyerlerine nokta koyduğu düşünülüyordu. Ancak son değişiklikten sonra bu oyunculara da profesyonel sahneye dönmeleri adına ikinci bir şans verildi.

Daha önce CS:GO dünyasında büyük bir yankı uyandıran şike skandalı sonucunda iBUYPOWER bünyesinde mücadele eden tüm oyuncular, tüm CS:GO organizasyonlarından ömür boyu men cezası almıştı. ESL tarafından şike ve hile arasında keskin bir ayrım yapılmasından dolayı söz konusu değişiklik iBUYPOWER oyuncularını kapsamıyor. Bu durum ise CS:GO topluluğu içerisinde büyük bir tepkiye yol açtı. Uzun bir süre boyunca hile yapan oyuncuların affedilirken sadece bir maçta şike yapan oyuncuların affedilmemesi, hayal kırıklığı olarak nitelendirildi.

Bu tepkilerden sonra VAC cezası almış olan oyuncuların tekrardan profesyonel sahneye dönüp dönmeyeceği de büyük merak konusu.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.