Dota 2

Dota 2 Asya Şampiyonası’nın galibi Invictus Gaming oldu

Toplamda dört gün süren bir Dota 2 şöleninin sonunda Lower Bracket’a düşmüş olmasına rağmen mücadeleyi elden bırakmayan Invictus Gaming, büyük finallerde rakibi OG’yi 3-0 mağlup ederek Dota 2 Asya Şampiyonası’nın galibi oldu.

27 Mart 2o17’de başlayan turnuvanın grup karşılaşmaları her iki finalist için de oldukça kolay geçti diyebiliriz. A grubunda yer alan ve turnuvaya davet yoluyla katılan OG, grup karşılaşmalarını dört galibiyet ve bir beraberlik ile bitirirken, turnuvaya Çin Elemeleri’nden katılan iG, grup karşılaşmalarını üç galibiyet ve iki beraberlik ile bitirdi.

Etkili performansını koruyan OG, Dota 2 Asya Şampiyonası’nın ilk Upper Bracket oyununda The International 2014 galibi Newbee’yi 2-0 mağlup ederek Çinli ekibi Lower Bracket’a gönderdi. Benzer bir şekilde Team Empire’ı 2-1 mağlup edip CIS ekibini Lower Bracket’a gönderen Invictus Gaming, yarı final karşılaşmalarında OG’nin rakibi oldu. OG karşısında 2-1 mağlup olan ve Lower Bracket’a düşen Çinli ekip mücadeleyi elden bırakmadı ve iG Vitality’yi 2-0 mağlup eden Newbee’yi mağlup ederek final karşılaşmalarında OG’nin karşısında yerini aldı.

BO5 formatında oynanan final serisinin ilk karşılaşmasında nispeten beklenmedik kahraman seçimleri gördük. OG, birçok profesyonel oyuncu tarafından yeterli bir Sırtlayıcı kahraman olarak görülmeyen Terrorblade’i seçerken iG, Roam yapması ve karşı takımı rahatsız etmesi için Riki’yi seçti.

Oldukça yavaş başlayan oyunun ilk 10 dakikasında ufak tefek sürtüşmeler olmasına rağmen her iki taraftan da ilk kanı dökmeyi başaran olmadı. Oynadığı Riki ile OG’nin başına bela olan iG oyuncusu BoBoKa, sürekli OG’de Ana’nın oynadığı Alchemist’in kazandığı tecrübeye ortak oldu ve haritanın OG tarafındaki ödül rünlerini çalarken takımına da sürekli görüş sağladı. Oyundaki durağanlık iG’nin N0tail’in oynadığı Terrorblade’i indirmesiyle son buldu.

Oyunun geri kalan kısmında üstünlüğü elinden bırakmayan iG, Dire orta T2 kulesini ittiren OG’nin 4 kahramanını öldürdü ve peşinden hızlı bir şekilde Roshan’ı öldürerek Aegis ile birlikte rakip takımın bütün T2 kulelerini yıkmayı başardı. Terrorblade’in illüzyonları sayesinde oyuna tutunmayı başaran OG, sonucunda karlı çıktığı birkaç takım mücadelesinden sonra 55.dakikaya girerken High Ground’a çıkma kararı aldı ki oyunun gidişatı tam da bu sırada döndü. OG’ye karşı oldukça sağlam bir direnç gösteren iG, üssünü başarılı bir şekilde koruduktan sonra birkaç dakika sonra gerçekleşen takım mücadelesinde OG’yi bozguna uğratarak 63 dakikanın sonunda serinin ilk oyununu kazanmayı başardı.

Çok daha hareketli başlayan serinin ikinci oyununda iG’den OP oynadığı Lina ile Invoker oynayan Ana’yı tek başına öldürmeyi başardı. BoBoKa ise bir kez daha oynadığı Riki ile OG’ye zor anlar yaşatmaya devam etti ve ormanda oyuna tutunmaya çalışan Enigma’ya zor anlar yaşattı. Oyunun başında elde ettiği avantajlar ile serinin ikinci oyununu önde götüren iG, Magnus’un Reverse Polarity ultimate yeteneği sayesinde takım mücadelelerinden karlı çıkan taraf oldu. Roshan’ı öldürmeyi planlayan OG’nin planlarını suya düşüren iG, dört dakika aralıkla gerçekleşen iki takım mücadelesinde OG’yi adeta yerle bir ederek seride 2-0 üstünlüğü ele geçirdi.

Gidişatına göre serinin son oyunu olacak ya da OG’ye tutunması için bir şans verecek üçüncü oyunda ise ilk kanı döken taraf OG oldu. İlk 10 dakika boyunca üstünlüğü elinden bırakmayan OG’ye ise iG cevap vermekte gecikmedi. OG’nin iki kahramanını öldüren Çinli ekip rakip takımın hem orta hem de üst T1 kulelerini yıkmayı başardı. iG her ne kadar bu noktadan sonra durdurulmaz gibi görünüyor olmasına rağmen OG bir kez daha iG’nin karşısında durmayı başardı. Bir süreliğine her iki takımında kayıplar verdiği mücadelelerden sonra iG nihayet orta kulvardan High Ground’a çıktı. Orta kulvar T3 kulesine yüksek miktarda hasar verdikten sonra geri çekilen iG, birkaç dakika sonra Aegis’in verdiği avantajla tekrar OG’yi kuşatma altına aldı. Peş peşe rakip barakalarını yıkmaya başaran iG 38. dakikanın sonunda Mega Creep’ler ve Aegis ile birlikte OG üssüne girdi ve oyunu bitirdi.

Özellikle BoBuKa ve BurNIng’in performansıyla göz doldurduğu final karşılaşmalarında 3-0 önde gelmeyi başaran iG,  244.000 dolarlık birincilik ödülünü evine götürdü.

Dota 2 Asya Şampiyonası kapsamında düzenlenen Solo Mid turnuvası ise renkli görüntülere sahne oldu. Toplamda 60 oyuncudan en fazla oy alan sekiz oyuncunun katılımıyla gerçekleşen turnuvada Miracle-, Arteezy(daha fazla oy almış olmasına rağmen turnuvadan çekilen iceiceice’ın yerine), SumaiL gibi özellikle Batı’da yetenekli Mid oyuncuları olarak yer etmiş oyuncuların karşılaşmalarını izledik. Karşılaşmaların kısa bir özetine girmeden önce Solo turnuvanın kurallarını hatırlatalım. Karşılaşmalarda her iki oyuncu da aynı kahramanlar ile mücadele veriyor. Karşı tarafın T1 kulesini alan veya rakip kahramanı iki kere öldürmeyi başaran taraf karşılaşmanın kazananı oluyor. 1vs1’lerde ayrıca Rün ve Şişe kullanımına ek olarak ayrıca Shrine, Soul Ring ve Infused Raindrop gibi eşyaların kullanımı da yasak.

Favori oyuncular olarak gösterilen Miracle- ve SumaiL’den Miracle- kendinden beklenen performansı gösterip finallere yükselirken SumaiL, iG Vitality ekibinden Paparazi karşısında beklenmedik ve ani bir mağlubiyet yaşadı.

Gösterdiği performans ile göz dolduran Paparazi bir sonraki karşılaşmasında Sccc’yi yalnızca altı dakika içerisinde mağlup ederek finallere yükseldi. Oyuncuların karşılaşma sonrası “kucaklaşmaları” ise Solo turnuvaya damgasını vurdu.

BO3 formatında oynanan final karşılaşmalarının ilk oyununda her iki oyuncu da Shadow Fiend ile mücadele verdi. Başarılı bir creep blok ile oyuna başlayan Paparazi, dakikalar boyunca Miracle- karşısında üstünlüğünü korudu. Hem Last Hit hem de Deny açısından Miracle-‘in iki katı bir skora sahip olan Paparazi, 10. dakikayı geçerken Miracle-‘ı öldürmeyi başardı ve serinin ilk oyununu kazanan oyuncu oldu.

Serinin son oyununda seçilen kahraman ise Puck oldu. Paparazi bir kez daha oldukça başarılı bir creep blok yapmış olmasına rağmen karşılaşma uzun bir süre başa baş devam etti. Her iki oyuncu da rakibini öldürmeye birçok kez yaklaşmış olmasına rağmen ilk kanı döken bu sefer Miracle- oldu. Çoğu oyuncunun aksine ilk ölümden sonra oyundan geri çekilmeyi reddeden Paparazi yaklaşık beş dakika sonrasında kuryesini öldüren Miracle-‘ı öldürmeyi başararak oyuna tutundu. Daha sonra Ring of Aquila ile kendi tarafındaki creeplerin daha avantajlı olmasını sağlayarak rakip T1 kulesini indirmeyi amaçlayan Paparazi karşısında Miracle- elinden gelen her şeyi yapmış olmasına rağmen başarılı olamadı. Yaklaşık 24 dakika süren karşılaşma ise Solo turnuvadaki en uzun karşılaşma olmuş oldu.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir