Dota 2

Dota 2 Nanyang 2015 finali: Team Secret – Vici Gaming

Singapur’da düzenlenen Nanyang Championship’te finalin ismi belli oldu: Team Secret-Vici Gaming. Profesyonel Dota 2 arenasında son zamanlarda oynanan en çekişmeli maçlara ev sahipliği yapan Singapur’daki LAN turnuvasında final, 1 Kasım 2015 Pazar günü Türkiye saatiyle 12:00’de başlayacak. Beş maç üzerinden oynanacak final öncesi her iki takımın turnuvadaki performansına, öncesindeki yolculuğuna ve form durumuna biraz daha yakından bakalım.

Team Secret
The International 2015’ten sonra neredeyse tamamen yeniden yapılanan ve kaptan Puppey dışında dört oyuncusu –biraz da olaylı şekilde- ayrılan Team Secret, kağıt üzerinde büyük kan kaybetmiş gibi gözükse de hala en güçlü takımlardan biri olduğunu oynadığı maçlarla ortaya koydu. Önce ESL One New York 2015’te finale çıkan ve turnuvayı 2-1’lik sürpriz Vega mağlubiyeti ile 2. bitiren ekip, ardından MLG 2015’te finalde son TI şampiyonu EG’yi 3-1 ile geçerek şampiyonluğa uzandı. Bu esnada Team Empire’a 2-1 kaybederek The Summit 4’e katılma şansını kaybetmiş olsalar da, takımın genel beklentilerin çok üzerinde oynadığını söylemek yanlış olmaz.

Team Secret Nanyang’da ise grup aşamasını 1 galibiyet 3 beraberlik ile 2. Sırada bitirdi. Çift eleminasyon sistemi ile oynanan ana etkinliğe üst kümeden başlayan takım, önce diğer grubun birincisi Virtus.Pro’yu, sonrasında ise uzun zamandır izlediğimiz en heyecanlı oyunlar sonrasında, Pazar günü tekrar karşılaşacağı Vici Gaming’i 2-0 yenerek adını finale yazdırdı.

secret nanyang table

The International 2015 öncesi kusursuza yaklaştırdıkları “global farm” taktiğinden esintiler sunan Team Secret yine maç içinde altın avantajını hızlıca ele geçirmeyi önemsese de artık oyun stratejileri ,6.85 yaması ile daha ön plana çıkan, erken agresif oyunlar üzerine daha çok kurulmuş durumda. Support ikilisi Pieliedie ve Puppey’in çoğunlukla defansif kahramanlar yerine (Dazzle vs.) yerine daha ofansif kahraman tercihleri (Bane Elemantal, Distruptor) ve performansı en çok tartışılan Misery’nin offlane rolünde yine oldukça ofansif bir tercih olan Slardar ile kendini bulması, Team Secret’ın fişi erken çekmeye niyetlendiğinde ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Herkesçe ne yapacağı en çok merak edilen, ilk defa “büyük” bir takımda mid oynayan pubstar W33haa’nın Meepo ve Windranger ile şimdiden fenomen olan başarısı da kuşkusuz takım adına çok önemli. Yine de genç yıldızın hala bir Suma1l, Arteezy olmadığını; hatta bir diğer pubstar (Monkey).Business oyuncusu Miracle-’dan da geride olduğunu söylememiz lazım. Ancak Team Secret ile çıktığı her maçta üzerine koyarak devam etmesi, gerçekten de potansiyelinin daha fazla olduğunu ve gelişmeye çok çok açık olduğunu gösterdi. Team Secret’ı turnuvada kelimenin tam anlamıyla ”taşıyan” ise nefret edeni bol carry, EternalEnvy oldu. Şahsi olarak oyun tarzını ve kişiliğini hiç sevmediğim “EE-Sama”, Kaipi zamanından beridir sırtında taşıdığı kaptanlık ve “shotcalling” sorumluluğunu Puppey sayesinde üzerinden attığından beri bambaşka bir seviyede, inanılmaz oynuyor. Team Secret’ın oyunun erken safhalarında geride düştüğü maçlarda (örneğin devam eden turnuvadaki kazananlar finalinde Vici Gaming’e karşı kazandıkları ilk oyunda) yaptığı rat/push ile oyun içinde Team Secret’ın oyun planını tamamen değiştirmesini sağlarken, oyun içi kararları ve sürpriz item tercihleri (Divine!) ile işler yolundayken veya maç ortadayken hep yumruğu indiren isim oldu.

Peki Team Secret’in zayıf yönleri neler? Team Secret’ın çıkışında oldukça ofansif seçimlerin rolünün çok büyük olduğundan bahsetmiştik. Özellikle EternalEnvy’nin farm yeteneğine güvenip, Misery’yi bazen offlane yerine safe/easy lane’e yollayan ve farm önceliğini Misery’ye bırakan ekip; Misery kitlendiğinde ve farm olarak geriye düştüğünde çok sıkıntı yaşıyor. Bu anlamda Zai’yi aradıklarını söylemek yanlış olmaz. Esasen offlane oyuncularının önceliğinin seviye olarak geride kalmamak olduğunu düşündüğümüzde, Misery’nin genel olarak farma gereğinden fazla bağlı oyun tarzı iyi bir koridor safhası geçirmediğinde takımın başını çok ağrıtıyor. Koridor yerleşiminde Misery’nin farmı engellenir, Team Secret’ın çok iyi oynadığı takım savaşlarından Misery izole edilirse takım inanılmaz ritim kaybediyor. Ayrıca defansif support seçimlerine kaldığında da Team Secret büyük problem yaşıyor. Turnuva kaybettikleri 3 oyunun 2’sinde Puppey’de defansif yönü daha ağır basan support’lar gördük (Enchantress ve Dazzle). Son olarak gösterdiği tüm gelişime rağmen W33haa’nın Windranger ve Meepo dışındaki performansları hala soru işareti. Özellikle altın olarak geriye düştüğünde Suma1l gibi üst düzey farm yaparak geri döndüğüne daha şahit olmadık. Finalde Secret’in 5 tane agresif, baskına yatkın seçim yapması ve önceliği w33 ve Misery’ye vermesi elzem gibi gözükmekte.

12109929_923477137744515_716103917787104890_o

Vici Gaming
The International 2015’in en büyük favorilerinden biri olan, ancak carry rolünde Çin’deki tek Asya dışı oyuncu olan Black^’i tabiri caizse kovup yerine Hao’yu aldıktan sonra anlaşılmaz şekilde düşüşe geçen Vici Gaming; The International içinde ritmini bularak bana göre hem maddi olarak hem de moral olarak çok değerli bir 4.lük ile turnuvayı bitirmişti. Turnuva sonrası beklenen oldu ve Hao ile yollar ayrıldı. Bir DotA efsanesi olan, yine bana göre gelmiş geçmiş en istikrarlı carry oyuncusu olan Burning’in katılımı ile takım gözle görülür bir çıkışa geçti. ESL One New York elemelerinde erken havlu atan ekip, sonrasında The Summit 4 elemelerinde LGD ve CDEC karşısında galip gelerek yüksek moralle Singapur’a geldi.

Team Secret gibi Nanyang’ın grup aşamasını 1 galibiyet 3 berabeberlik ile bitiren takım, üst kümede Ehome’u 2-0 yendikten sonra Secret’a 2-0 yenildi. Çok iyi başladıkları ilk maçta, üstünlüğü ele geçirmelerine rağmen Team Secret’ın Ember Spririt ile sergilediği inanılmaz rat oyununa ve farmına engel olamadılar. Harita kontrolü sağlamak ve koridorları karşıya ittirmek adına hayati olan orta koridor barakalarını, 3.kuleyi devirmelerine rağmen alamadılar. Team Secret’ın kurduğu tüm takım savaşı tuzaklarına düşerek ilk oyunu 61 dakika sonunda verdiler. İkinci oyunda erken safhada çok ezilseler de iceiceice’ın muhteşem Dark Seer performansı ile maça tutunmaya çalıştılar ancak kazanamadılar ve 2-0’lık mağlubiyet ile alt kümenin yolunu tuttular. Son finalisti belirleyecek olan alt küme finalinde (kaybedener finali) ise kabus gibi bir ilk maç sonrası EHOME’u Super’ın Alchemist performansı yardımıyla 2-1 geçtiler.

vici_header

Vici Gaming’in düşüşünde de çıkışında da en kritik 2 pozisyon Carry ve Offlane. Carry rolündeki değişim, görülen o ki takıma yaramış. Ancak bu, kağıt üzerinde çok anlaşılır bir şey değil. Neden mi? Çünkü mevcut metada baskınların, oyunun erken aşamasının ve agresifliğin önemi büyük. Bu anlamda Çin’in en agresif Carry oyuncusu olarak kabul edilen Hao’nun gidip; Anti-Mage, Morphling gibi farm ihtiyacı daha fazla olan “oyun sonu” kahramanlarıyla performansı ünlü Burning’in gelişiyle Vici Gaming’in toparlanışı sürpriz olarak kabul edilebilir. Burada iki faktörün takımdaki çıkışta rol oynadığını söyleyebilirim. İlk olarak takım içi iletişimin düzelmesi, uyumun artması ve güven probleminin ortadan kaybolmasıyla alakalı. Hao ile problemler yaşandığı dedikoduları fazlasıyla dillendiriliyordu. İkinci olarak, daha stratejik açıdan bakarsak, “oyun sonu”nda olduğu kadar oyunun başında da hasar potansiyeli bir hayli fazla olan Juggernaut ve Gyrocopter gibi kahramanların Burning’e verilmesi çok kritik. Vici Gaming bu şekilde hem Burning’in oyun sonu potansiyelini korudu, hem de oyun başında da takım genel oyun planına sadık kalabildi. Burning’in bana göre sürpriz Queen of Pain performansını da yamana atmamak gerek. Iceiceice ise hiç kuşkusuz takımdaki ikinci kilit oyuncu. The International 2015 öncesi ve turnuva esnasında neredeyse tüm yasaklamaların üzerine yapıldığı, koridor safhasında öncelikle etkisiz hale getirilmeye çalışılan iceiceice, yaşadığı büyük performans düşüşünden sonra kendini toparlamışa benziyor. Kendi ülkesinde, büyük seyirci desteği ile ekstra motive olacaktır. Özellikle dünkü Dark Seer performansı çıkışının en büyük kanıtı. Iceiceice’ın bir şansızlığı da mevcut metada anormal iyi oynadığı Timbersaw gibi bazı kahramanların pek tercih edilmemesi. Finalde iceiceice’ın elinden sürpriz kahramanlar izleyebiliriz.

Vici Gaming’in zayıf yönünün oyun içi B planı geliştirememek olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak baskıyı kuramazlarsa çoğu profesyonel takımın yaptığı gibi smoke gank kovalamak dışında varyasyonları zor üretiyorlar. Ceplerinde de “Alchemist-Undying-Morphling” gibi değişik stratejiler var mı, göreceğiz. Team Secret karşı takıma kendi oyununu oynatmama, plan bozma anlamında ve oyun içi B planı yaratmada daha başarılı gözüküyor. Fy ve Fenrir ikilisinin çizecekleri oyun planı, kuracakları koridor eşleşmeleri ve “roam” performansları onlar için çok hayati olacak.

Sonuç olarak stilleri birbirine oldukça benzeyen iki takımın oynayacağı Nanyang finalini kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Finalden sonra görüşmek dileğiyle.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir